اخبار تازه

کد خبر ۱۱۹۴۶۴ انتشار : ۱۳ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۲:۳۱

دعای روز هجدهم ماه رمضان + صوت

دعای هجدهمین روز از ماه مبارک رمضان به‌‌همراه شرح آن منتشر شده است.

به گزارش پایگاه خبری استارتاپ های ایران به نقل از خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، در بیان عظمت ماه رمضان همین بس که قرآن کریم کتاب هدایت تمام بشریت در این ماه آن هم در شب قدر که برتر از هزار ماه است، نازل شده است، ماهی که به ماه مهمانی الهی شناخته می‌شود و بر اساس روایتی از پیامبر(ص)، ماهى است که ابتدایش رحمت، میانه‌‏اش مغفرت و پایانش اجابت و آزادى از آتش جهنم است.

اینک به‌مناسبت فرا رسیدن هجدهمین روز از ماه مبارک رمضان، دعای روز هجدهم این ماه شریف به‌همراه شرحی از آن منتشر شده است:

* * * * *

اللَّهُمَّ نَبِّهْنِی فِیهِ لِبَرَکَاتِ أَسْحَارِهِ‏وَ نَوِّرْ فِیهِ قَلْبِی بِضِیَاءِ أَنْوَارِهِ وَ خُذْ بِکُلِّ أَعْضَائِی إِلَى اتِّبَاعِ آثَارِهِ بِنُورِکَ یَا مُنَوِّرَ قُلُوبِ الْعَارِفِینَ‏اى خدا مرا در این روز براى برکات سحرها بیدار و متنبه کنو دلم را به روشنى انوار سحر منور گردانو تمام اعضاء را براى آثار و برکات این روز مسخر فرمابه حق نور خود اى روشنى بخش دلهاى عارفان

* شرح دعا از آیت‌‌الله مجتهدی:

اللَّهُمَّ نَبِّهْنِی فِیهِ لِبَرَکَاتِ أَسْحَارِهِ؛ 

بهره‌مندی از برکات سحر

خدایا مرا متنبه کن تا از برکات سحرهای ماه رمضان استفاده کنم و اهل سحر باشم و طوری نباشد که فقط برای سحری خوردن بلند شوم و اهل نماز شب و دعای سحر نباشم، سعی کنید در طول سال از سحرها استفاده کنید.

هر گنج سعادت که خدا داد به حافظ

از یُمن دعای شب  و ورد سحری بود

خدایا توفیق بهره‌برداری از برکات سحر را روزی من کن؛ حتی کسانی که نمی توانند روزه بگیرند، سحرها بیدار باشند تا از برکات سحر استفاده کنند.

وَ نَوِّرْ فِیهِ قَلْبِی بِضِیَاءِ أَنْوَارِهِ؛ خدایا قلب مرا نورانی کن به روشنایی انوار سحر

به خاطر اینکه سحر یک نورانیتی دارد، خدایا به آن نور سحر قسمت می‌دهم که  قلب ما را نورانی کن، الان قلب‌های ما زنگ زده است، الان من خودم را می‌گویم قلب من هم دچار زنگار است، خود من به احوالات گذشته خودم که نگاه می‌کنم می‌بینم که آن آدم چهل سال پیش نیستم، دعای کمیل را که می‌خواندم شاید حدود سه ساعت طول می‌کشید و اصلا یک پلک بر هم زدن خسته نمی‌شدم؛ شصت و سه سال قبل که در مشهد بودم، مرحوم کلباسچی- که شرحی بر دعای کمیل هم از ایشان منتشر شده است به نام «انیس اللیل» - در صحن مسجد گوهرشاد دعای کمیل می‌خواندند آن هم از حفظ و با چه حال و هوایی! اما الان که به خودم که نگاه می‌کنم دیگر آن حال نیست! محیط چه کارها که با ما نمی‌کند! چرا چشم ما آلوده شده؟! چرا گوش ما آلوده شده؟! و ... همه چیز ما عوض شده است، لذا دعا، دعای خیلی خوبی است که از خدا بخواهیم قلب و دل ما را نورانی کند.

وَ خُذْ بِکُلِّ أَعْضَائِی إِلَی اتِّبَاعِ آثَارِهِ؛ خدایا تمامی اعضای مرا طوری قرار بده که از آثار تو پیروی کنم

طوری باشم که چشم و دست و ... همه اعضاء و جوارحم از آثار و برکات تو پیروی کند.

بِنُورِکَ؛ اما به نور خودت

خدایا تو را به نور خودت قسم می دهم که این حاجت من را برآورده کنی ! ممکن است بپرسی که مگر خدا نور دارد ؟ می گویم : بله «الله نور السموات و الارض»

ادامه توضیحات آیت‌الله مجتهدی در شرح دعای روز هجدهم ماه مبارک رمضان را در ادامه بشنوید: