اخبار تازه

کد خبر ۱۱۹۶۱۵ انتشار : ۱۶ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۳۴

أَلهاکُمُ الَتّکاثُرُ

 
 
شلمچه- محمدرضا سابقی؛ و این نهیبی است بر آدم که چونان گوسفندان، در چراگاهِ فزون‌طلبی و مال‌اندوزی و در مرتع مصرف‌گرایی و لذت‌جویی نچرد و سر در آخور غفلت و تغافل نداشته باشد. و اگر نه بنی‌آدم را با این همه وصف، چه فضیلتی است بر رمه‌ی گوسفندانی که تا از چراگاه بیرون نشده‌اند.. می‌چرند... و چون بیرون شوند نشخوار می‌کنند... و همه‌ی حیات آنان به چریدن و نشخوار می‌گذرد. و آن‌گاه که گرک بر آنان حمله می‌برد و سایه‌ی مرگ را بر سرشان می‌گسترد و می‌بینند که از مرگ گریزی نیست باز می‌چرند و می‌جوند تا آن‌که نوبت بر مرگ اینان فرا رسد.
 
حَتّي زُرْتُمُ الْمَقابِرَ
 
و انسان مال‌اندوزِ مصرف‌زده آیا حیاتش به چیزی جز همین چریدن و نشخوار می‌گذرد؟ با آن‌که می‌داند مرگ را قطعاً ملاقات خواهد کرد و همه‌ی این فزون‌طلبی‌ها و شادخواری‌ها و تلذذها و بهره‌مندی‌ها به پایان خواهد رسید، اما چون گله‌ی گوسفندان چنان گرم چرا و نشخوار است که انگار ندیده است که "مرگ" مهمان ناخوانده‌‌ای است که همه‌ی فرزندان آدم را باخود برده است. و این چند قدمِ مانده تا "مرگ" را هم باز به چرا و جویدن، و به نفهمیدن و "نفهمیدن" می‌گذراند.
 
کَلّا سَوْفَ تَعْلَمُونَ / ثُمَّ کَلّا سَوْفَ تَعْلَمُونَ
 
حاشا که روزی خواهد فهمید و از غفلتی که مال‌اندوزی و مصرف‌زدگی و این چرا و نشخوار دچارش نموده خروج خواهد کرد و خواهد فهمید چیزی را که اشتهایش به فزون‌طلبی و گرمی سرش در خور و نوش، او را غافل کرده بود از آن؛ اگرچه امروز نفهمد و سر در آخور غفلت فرو برد.
 
کَلّا لَوْ تَعْلَمُونَ عِلْمَ الْيَقِينِ / لَتَرَوُنَّ الجَحِيمَ / ثُمَّ لَتَرَوُنَّها عَيْنَ الْيَقِينِ
 
و حاشا که اگر یقین داشت می‌دید که در دوزخ است و البته دوزخ را هم خواهد دید به یقین. و چقدر کوبنده است این آیات که بر غفلت آدمی شلاق برآورده است تا بیمش دهد از فرجام دردناکِ این فزون‌خواهی؛ و چقدر نادان است آدم که نمی‌فهمد با آن‌که می‌بیند و می‌داند.
 
ثُمَّ لَتُسْئَلُنَّ يَومَئِذٍ عَنِ النَّعِيمِ
 
و امان از آن روزِ دشوار که از نعماتمان بازخواست خواهند کرد و چقدر آن روز سخت خواهد بود! چه خواهیم گفت؟
 
اخبار مرتبط :
  0
  سید رضا مصطفوی بوشهری ۱۷ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۵:۰۲

  بسیار زیبا و فصیح از شما نویسنده دانشمند بیسار تشکر می کنم و خواهشمندم سوره های دیگر قران کریم را هم به همین شیوه توضیح و تبیین بفرمائید.

  جمعی از طلاب مدرسه امام سجاد بوشهر

  پاسخ
  0
  امیر علی دانایی ۱۷ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۱۷

  ...زندگی عمر کردن نیست
  بلکه
  #رشد
  کردن است
  عمر کردن کاری است که از همه حیوانات بر می‌آید
  اما رشد کردن هدف والای انسان است
  که عده معدودی میتوانند ادعایش را داشته باشند..

  پاسخ
  0
  سارا مشکینی ۳۰ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۰۷:۴۲

  متشکرم
  فوق العاده زیباست.

  پاسخ