اخبار تازه

کد خبر ۱۱۹۹۱۶ انتشار : ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۴۹
رئیس سازمان امداد و نجات:

طرح امداد و نجات تابستانه هلال احمر از فردا آغاز می شود

تهران - ایرنا - رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر از اجرای طرح ملی امداد و نجات تابستانه از فردا پنج شنبه 24 خرداد تا پایان شهریور 97 خبر داد و گفت: در این طرح روزانه 4 هزار و 606 نفر امدادگر و نجاتگر به ارائه خدمات متنوع امداد و نجات به مسافران تابستانی می پردازند.

مرتضی سلیمی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا با تشریح اهداف برگزاری این طرح ملی اظهار داشت: طرح امداد و نجات تابستانه سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر به مدت 100 روز و با استفاده از توان عملیاتی تمام پایگاه های فعال هلال احمر در محورهای مواصلاتی استان های سراسر کشور آغاز می شود.
وی گفت: این طرح با استفاده از 24 فروند بالگرد، یک هزار و 26 دستگاه آمبولانس، 438 دستگاه خودروی نجات، 50 دستگاه خودروی ویژه عملیاتی، یک هزار و 282 دستگاه خودروی عملیاتی، 11 دستگاه خودروی فرماندهی ارتباطات، 122 دستگاه موتور سیکلت آمبولانسی و 475 دستگاه موتور سیکلت امدادی برگزار می شود که تمامی امکانات یادشده به منظور خدمات رسانی به مردم و مسافران تابستانی در آماده باش کامل قرار خواهند داشت.
وی با بیان اینکه در اجرا و برگزاری این طرح ملی امداد و نجات، اولویت نخست سازمان امداد و نجات رسیدگی فوری به مصدومان حوادث جاده ای و ترافیکی است، ادامه داد: به منظور تحقق این مهم از تمامی ظرفیت ها و آموزش های نیروهای امدادرسان در حوزه مختلف امدادی از جمله رسیدگی به حادثه دیدگان تصادفات، حریق خودرو، واژگونی، انحراف از جاده و نظایر آن استفاده خواهد شد.
رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر همچنین از آمادگی یک هزار و 290 پایگاه ثابت و موقت امداد جاده ای برای خدمت رسانی به هموطنان خبر داد و توضیح داد: از این تعداد 557 پایگاه امدادی ثابت و مابقی به صورت پست های موقت فعال است.
سلیمی با اشاره به اینکه با رعایت اصول اولیه ایمنی در ایام تعطیلات تابستانی می توان از آمار تصادفات و خسارات مالی و جانی ناشی از آن در حد قابل توجهی کاست و به آرامش جامعه کمک کرد، گفت: در سال های گذشته سرعت و سبقت غیرمجاز، بی توجهی و نبود مهارت، خواب آلودگی و صحبت با تلفن همراه از عوامل مهم تصادفات درون و برون شهری بودند که رانندگان و مسافران تابستانی می توانند با رعایت موارد یادشده تعطیلاتی تابستانی مطلوبی را پشت سر بگذارند.
وی توضیح داد: اغلب در تعطیلات تابستانی به دلیل حجم بسیار تردد انواع خودرو در جاده ها، آمار تصادفات و تلفات جاده ای افزایش می یابد که طبق آمار اعلام شده از سوی مسئولین پلیس راهور در سال های گذشته بیشترین تصادفات جاده ای در نزدیکی شهرها رخ داده که این موضوع نشانگر آن است که ادغام ترافیک درون و برون شهری، وجود راه ها و اتصالات فرعی به جاده ها و ترافیک سنگین در محدوده های یادشده، امکان بروز حوادث را افزایش می دهد.
این مقام مسئول در سازمان امداد و نجات افزود: به همین علت با مطالعات انجام شده از سوی کارشناسان خبره سازمان امداد و نجات ما در محدوده 30 کیلومتری شهرها پست های امدادی سیار و گشت های ویژه را پیش بینی کرده ایم تا در صورت وقوع حوادث احتمالی به کمک حادثه دیدگان حوادث رانندگی و ترافیکی بشتابیم.
رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر از عموم هموطنان خواست که در صورت قرار گرفتن در شرایط اضطراری انواع حوادث و سوانح طبیعی، غیر طبیعی و انسان ساخت با شماره 112 به عنوان تنها شماره اضطراری ملی تماس بگیرند.
اجتمام*7029 *1569