اخبار تازه

کد خبر ۱۱۹۹۴۶ انتشار : ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۳۶

مروری بر زنندگان گلهای تاریخی هافبک چپ‌های ایران در تاریخ جام جهانی

پست هافبک چپ پستی طلایی برای فوتبال ایران در تاریخ جام جهانی است.

 

به گزارش راه شلمچه، دو گل از هفت گل ایران در ادوار جام جهانی، توسط بازیکنانی که در پست هافبک چپ به ثمر رسیده است؛ آن هم چه گلهایی؛ اولین گل ایران در تاریخ جام جهانی و گل قرن.

 

حسن نایب‌آقا- ۱۹۷۸

 

 

اولین هافبک چپ ایران در تاریخ جام جهانی حسن نایب آقا بود. او در بازی با هلند نود دقیقه بازی کرد. ایران در آن زمان با سیستم ۲-۴-۴ بازی می کرد.

 

ایرج دانایی فرد- ۱۹۷۸

 

 

حشمت مهاجرانی، مربی ایران برای بازی دوم ایران در جام جهانی ۱۹۷۸ یک تصمیم هوشمندانه گرفت، او در پست هافبک چپ، ایرج دانایی فرد را جانشین  نایب آقا کرد. دانایی فرد مامور مهار آرچی جمیل معروف شده بود. ایرج علاوه بر اینکه ماموریتش را به خوبی انجام داد، زننده گل تساوی بخش ایران در آن بازی هم بود. زننده اولین گل ایران در تاریخ جام جهانی، چه افتخاری از این بالاتر. دانایی فرد در بازی با پرو هم کامل بازی کرد.

 

حمید استیلی- ۱۹۹۸

 

 

زننده سومین گل ایران در تاریخ جام جهانی هم یک هافبک چپ بود. ایران در جام جهانی ۱۹۹۸ با سیستم ۲-۵-۳ بازی می کرد و حمید استیلی هافبک چپ بود. این بازیکن که زیاد اهل گل زدن نبود در بازی با آمریکا آن گل تاریخی را به ثمر رساند؛ گل قرن. استیلی در بازی با یوگسلاوی ۶۸ دقیقه بازی کرد و سپس جای خود را به منصوریان داد. استیلی در هر دو بازی با آلمان و آمریکا کامل در میدان حضور داشت.

 

علیرضا منصوریان- ۱۹۹۸

 

 

در بازی اول ایران در جام جهانی ۱۹۹۸ در ۲۲ دقیقه پایانی، استیلی از زمین خارج شد و منصوریان بازی کرد. منصوریان در بازی با آمریکا هم در نیمه دوم به میدان آمد و حدود یک ربع بازی کرد.

 

سیروس دین محمدی- ۱۹۹۸

 

 

دیگر بازیکن ایران بود که در جام جهانی ۱۹۹۸ در پست هافبک چپ برای ایران به میدان رفت. او در بازی با آلمان در ۲۰ دقیقه پایانی در میدان حاضر بود.

 

علی کریمی- ۲۰۰۶

 

 

در جام جهانی ۲۰۰۶ پست هافبک چپ ایران چندین بار دست به دست شد. در بازی اول با مکزیک علی کریمی در این نقش به میدان رفت. کریمی در بازی دوم در نقش هافبک بازیساز ظاهر شد.

 

مهرزاد معدنچی- ۲۰۰۶

 

 

در بازی با مکزیک پس از تعویض علی کریمی در دقیقه ۶۲ معدنچی در این پست قرار گرفت. او در بازی‌های بعد هم دقایقی در این پست به میدان رفت.

 

مسعود شجاعی- ۲۰۰۶

 

در بازی سوم ایران در جام جهانی ۲۰۰۶ مقابل آنگولا در دقیقه ۱۳ محمد نصرتی مصدوم شد، مهرزاد معدنچی به پست دفاع چپ آمد و شجاعی در نقش هافبک چپ قرار گرفت. هافبک چپ پست پرتغییری در  این جام بود حتی رسول خطیبی و آرش برهانی هم دقایقی در آن بازی کردند.

 

احسان حاج صفی- ۲۰۱۴

 

 

هافبک چپ اصلی ایران در جام جهانی ۲۰۱۴ احسان حاج صفی بود. احسان در هر سه بازی در ترکیب اصلی بود.

 

علیرضا جهانبخش- ۲۰۱۴

 

جهانبخش یک گوش راست است اما در بازی ایران-بوسنی پس از تعویض حاج صفی در اواسط نیمه دوم به جای او در پست هافبک چپ بازی کرد.

 

 
 
منبع؛ وب سایت نود
اخبار مرتبط :