اخبار تازه

کد خبر ۱۲۱۲۲۰ انتشار : ۱۹ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۱۴
وحید مایلی؛

اروپا به دنبال حفظ برجام برای مهار تک روی‌های ترامپ

راه شلمچه- وحید مایلی: گزارش اخیر ترامپ درمورد عدم پایبندی ایران به برجام و فرستادن آن به کنگره برای اعلام نظر نهایی موجب آشفتگی متحدان اروپایی‌اش گردید است چرا که پیش‌تر امریکا از دو معاهده بین‌المللی بزرگ یعنی پیمان آب و هوایی پاریس و یونسکو خارج شده است.

نگرانی رهبران اروپا درباره روند پشت کردن ایالات متحده و در رأس آن ترامپ به پیمان‌های بین‌المللی موجب رویارویی سیاسی آن‌ها شده است.

به نظر می رسد اروپا بیشتر از آن که به دنبال حفظ برجام و حمایت از این قرارداد بین‌المللی در راستای حمایت از ایران باشد، به دنبال حفظ منافع خود در معاهدات گذشته و آینده جهانی و تقابل با لجام گسیختگی امریکاست.

اروپا این روزها سخت نگران بی‌توجهی امریکا به ساختارها و قوانین جهانی است در این میان برجام آوردگاهی برای تقابل امریکا و اروپا شده است تا اروپایی‌ها با حفظ برجام بتوانند ترامپ را مهار کنند.

آمریکا  در ماه های اخیر عملا به دنبال مطرح کردن خود به عنوان قدرت اول جهانی است که بی‌توجهی به ساختارها و قراردادهای بین‌المللی نیز یکی از سیاست‌های آن در این راستا است، اما سؤال اینجاست که امریکا از برهم زدن برجام به دنبال چه هدفی است؟ با نگاهی به رفتار سیاسی امریکا در گذشته که اکنون ادامه آن با دولت ترامپ پیش می‌رود و تحلیل شعارهای اتخاباتی وی مبنی بر بازگرداندن امریکا به اوج قدرت جهانی(که بعد از جنگ سرد رو به افول بوده است) و رفتارهای اخیر ترامپ می‌توان دریافت که سیاست آینده امریکا دیپلماسی قدرت بر اساس ثروت و برتری اقتصادی و نه بر اساس قدرت نظامی است.

امریکا با برهم زدن برجام درحال عرض اندام مقابل کشورهای اروپایی و سازمان‌های جهانی برای تثبیت قدرت خود و همچنین نفوذ بیشتر در کشورهای ضعیف تر از نظر اقتصادی و سیاسی است.

سیاست دو سویه ترامپ در مقابل ایران بیشتر از آن که برای ما پیامدهای سیاسی به دنبال داشته باشد پیامدهای اقتصادی خواهد شد. ترامپ در سخنان اخیر خود در گفتگو با شبکه فاکس نیوز گفته است که به متحدان اروپایی‌مان گفته‌ام که به پول در آوردن در ایران ادامه دهید! اما آیا با این جو به وجود آمده و تهدید هر روز ایران به تحریم‌های سیاسی و اقتصادی جدید، می‌توان بستر ساخته شده بعد از برجام برای جذب سرمایه گذارهای خارجی را حفظ کرد؟

ایران شاید تنها کشور دنیاست که بکرترین پتانسیل‌های اقتصادی را در بسیاری از زمینه‌ها داراست که اگر در آن‌ها سرمایه‌گذاری‌های خوبی انجام شود می‌تواند با رشد سریع جزء برترین‌ها در آن زمینه گردد اما امریکا با پیش‌بردن سیاست اخیر خود به دنبال برهم زدن همین شرایط و بدبین کردن و ایجاد ترس در میان سرمایه‌گذاران جهانی در ورود به ایران است.

ایران اکنون یک در هزار اقتصاد جهان است اما اگر شرایط اقتصادی با تحقق اقتصاد مقاومتی و جذب سرمایه‌گذارن جهانی در راستای شکوفایی پتانسیل‌های داخلی بهبود یابد می‌تواند در سال‌های آینده در سطح کشورهایی مثل برزیل هند و حتی کره جنوبی تبدیل به یکی از قدرت‌های نوظهور جهانی گردد.

امریکا دقیقا به دنبال منفعل کردن ایران در این عرصه است چرا که با جنگ روانی ایجاد شده اگر تحریم‌های جدیدی نیز علیه کشورمان اعمال شود می تواند شرایط را سخت‌تر کند که بالا رفتن هزینه‌های جذب سرمایه‌گذار و بیمه‌های سرمایه‌گذاری و هزینه‌های انتقال تکنولوژی و منزوی کردن ایران در عرصه های بین‌المللی و نهایتا افت ارزش پول ملی از جمله آن‌هاست.

بی‌شک توجه و تمرکز جدی بر تحقق اقتصاد مقاومتی و برنامه‌ریزی بر اساس توانمندی‌های داخلی و در عین‌حال دیپلماسی قدرتمند و سنجیده بر پایه عزت‌ملی می‌تواند شرایط اقتصادی کشور را به سمت بهبود و پیشرفت سوق دهد و شاهد قدرتمند شدن کشور در زمینه اقتصادی و دیپلماسی بین‌المللی و بخصوص زیاده خواهی‌های امریکا باشیم.

اخبار مرتبط :