اخبار تازه

کد خبر ۱۲۲۳۵۰ انتشار : ۱۸ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۴۸
مغیثی مطرح کرد؛

غرق شدگی؛ سومین عامل مرگ و میر در افراد زیر ۱۵ سال/ کدام استان‌ها بیشترین قربانی را دارد؟

معاون فنی و مدیر گروه پیشگیری از حوادث دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر با اشاره به تلفات غرق شدگی این موضوع را سومین عامل مرگ و میر دانست.
غرق شدگی؛ سومین عامل مرگ و میر در افراد زیر 15سال/ کدام استان ها بیشترین قربانی را دارد؟به گزارش راه شلمچه به نقل از   حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ علیرضا مغیثی معاون فنی و مدیر گروه پیشگیری از حوادث دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت بیان کرد: طبق گزارش جهانی در سال ۲۰۱۲ سالانه ۳۷۲ هزار مورد غرق شدگی در دنیا روی می‌دهد و این مشکل سومین عامل مرگ در کودکان زیر ۱۵ سال بعد از بیماری‌های سل و سرخک است.

وی ادامه داد: غرق شدگی  جزء ۱۰ عامل اصلی مرگ در افراد زیر ۲۵ سال است و در دنیا بیشترین غرق شدگی در حوضچه و سپس در آبگیر اتفاق می‌افتد همچنین غرق شدگی در دریا و دریاچه ۷ درصد کل مرگ‌های ناشی از غرق شدگی در دنیا را تشکیل می‌دهد.

مغیثی با اشاره به اینکه الگوی غرق شدگی در سه استان شمالی کشور بسیار متفاوت با سایر مناطق است،  افزود: در این مناطق خانواده‌هایی که برای گذراندن تعطیلات و به قصد تفریخ به شمال کشور سفر می‌کنند به طور ناخود آگاه درگیر این پدیده می‌شوند؛ سواحل شمالی کشور در استان‌های مازندران، گیلان، و گلستان با دارا بودن مجموعاً ۷۴۰ کیلومتر ساحل که باید رودخانه‌های محلی را به این مقدار افزود، بطور سنتی بعنوان تفرّجگاه عمومی مورد استفاده مسافرین قرار می‌گیرند.

وی ادامه داد:، ولی غرق شدگی خطری است که جان مهمانان این مناطق را تهدید می‌کند؛ وسعت منطقه خطر بسیار فراخ است؛ ۳۳۸ کیلومتر از این خط ساحلی، مربوط به مازندران، ۳۰۰ کیلومتر آن مربوط به گیلان و ۱۰۲ کیلومتر مربوط به استان گلستان است.

معاون فنی و مدیر گروه پیشگیری از حوادث دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر گفت: هر سال تابستان آمار کسانی که بر اثر غرق شدگی جان خود را از دست داده اند، مرتب از رسانه‌ها پخش می‌شود و مسئولان سعی می‌کنند به مردم راجع به این خطر هشدار دهند. اما شاید بسیاری ندانند که خطر غرق شدگی فقط در ساحل‌های شلوغ و مناطق طرح سالم سازی دریا نیست؛ بلکه بیشترین موارد غرق شدگی در مناطق خارج از طرح دریا و در مناطق خلوت و ممنوع شنا و یا در زمان‌هایی که دریا طوفانی بوده و مناطق حفاظت شده طرح سالم سازی دریا تعطیل بوده، رخ می‌دهد.

مغیثی افزود: متأسفانه تعداد زیادی از هموطنان که برای شنا و تفریح وارد آب می‌شوند به دلیل آشنا نبودن به فن شنا در دریا و رودخانه با جریان تند آب و پدیده‌های خاصی مانند جریان‌های شکافنده Rip Currents روبرو و در اینگونه موارد غرق می‌شوند.

فوت ۵۳۰ نفر بر اثر غرق شدگی در سال گذشته

معاون فنی و مدیر گروه پیشگیری از حوادث دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت ادامه داد: بر اساس ثبت‌های موجود، کل تعداد غرق شدگان در سال نود و شش، ۵۳۰ نفر بوده است که متأسفانه ۱۲۸ نفر (۲۴ درصد) از آن‌ها فوت شدند و  از نظر جنسیت، از کل کسانی که دچار حادثه غرق شدگی شدند، ۷۳/۴ درصد مرد و ۲۶/۶ درصد زن بودند و از کل فوت شدگان این حادثه ۸۲/۰۳ درصد مرد و ۱۷/۹۷ درصد زن بودند.

مغیثی بیان کرد: ۶۰ درصد از قربانیان غرق شدگی در این سال، زیر سن ۳۰ سال سن داشتند و ۱۱ درصد از آنان، زیر سن ۱۰ سال بودند؛ در آمار‌های جهانی گفته می‌شود که غرق شدگی دومین عامل مرگ در سن ۱ تا ۱۴ سال در اثر آسیب‌های غیرعمدی است.

وی افزود: رقم مرگ در محدوده سنی زیر ۱۵ سال ناشی از غرق شدگی در شمال کشور با توجه به ثبت‌های موجود ۲۱ نفر بوده است که ۱۶.۴۱ درصد موارد مرگ را تشکیل می‌دهد که رقم قابل توجهی است.

معاون فنی و مدیر گروه پیشگیری از حوادث دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت اضافه کرد: تعداد کسانی که در محدوده سنی ۱۵ تا ۳۰ سال فوت شده اند، ۵۹ نفر بوده است که حدود ۴۶/۰۹ درصد موارد مرگ را شامل می‌شود.

وی افزود: از کل موارد غرق شدگان، در محدوده خارج طرح دریا، ۱۶/۷۹ درصد فوت شدند و ۶۳/۰۲ درصد با احیاء نجات یافتند؛ نسبت توفیق در احیاء (نجات) در گروه سنی ۵۵ تا ۵۹ سال بیشتر بوده است.

مغیثی گفت: ۹۰ درصد بیشترین موارد غرق شدگی در گروه سنی ۲۵ تا ۳۰ سال و بیشترین مرگ ناشی از غرق شدگی در همان گروه سنی بوده است. از کل غرق شدگان ۱۴/۵۳ درصد در محدوده داخل طرح غرق شدند و ۷۹/۸۱ درصد حوادث در محدوده خارج طرح بوده است.