اخبار تازه

کد خبر ۱۲۲۴۰۷ انتشار : ۲۰ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۱۲

تور تفلیس برای صید ایرانی!

در حالی‌که سه سال پیش تعداد ایرانیان مسافر گرجستان در سال نزدیک به ۱۵ هزار نفر بود، این تعداد به دنبال لغو روادید در سال گذشته به حدود ۳۵۰ هزار نفر مسافر رسید و باید گفت که افزایش بی‌سابقه مهاجرت، مسافرت و درخواست تحصیل و سرمایه‌گذاری در گرجستان به‌طور چشمگیری ادامه دارد.
به گزارش راه شلمچه، در حالی‌که سه سال پیش تعداد ایرانیان مسافر گرجستان در سال نزدیک به ۱۵ هزار نفر بود، این تعداد به دنبال لغو روادید در سال گذشته به حدود ۳۵۰ هزار نفر مسافر رسید و باید گفت که افزایش بی‌سابقه مهاجرت، مسافرت و درخواست تحصیل و سرمایه‌گذاری در گرجستان به‌طور چشمگیری ادامه دارد. بر اساس آمار منتشر شده در سه ماهه اول امسال ۱۳۵ هزار نفر به گرجستان سفر کرده‌اند، بنابراین پیش‌بینی می‌شود که تا آخر سال به رکورد یک میلیون گردشگر ایرانی در سال برسیم. سؤالی که در این میان مطرح می‌شود این است که چرا سفر به گرجستان برای مردم ایران این‌قدر جذاب شده. آیا این افراد قصد گذراندن اوقات فراغت خود در گرجستان را دارند یا هدف دیگری پشت پرده این ماجراست؟

چرا آمار سفر به گرجستان زیاد شده است؟!
آرش که یکی از افراد مقیم گرجستان است و سه سالی می‌شود که در این کشور زندگی می‌کند، در خصوص افزایش آمار سفر ایرانی‌ها به گرجستان، به خبرنگار «جوان آنلاین» می‌گوید: «چند وقتی است که چند شرکت بزرگ با تبلیغات دروغین و وسوسه انگیز از ایرانی‌ها سوءاستفاده می‌کنند و با گرفتن پول‌های هنگفت به آن‌ها وعده اقامت در گرجستان را می‌دهند. متأسفانه بسیاری از افراد بدون هیچ تحقیقی پول به حساب این شرکت‌ها واریز می‌کنند و در نهایت می‌فهمند که چه کلاهی سرشان رفته است. در این بین، اما برخی از افراد که می‌خواهند مقیم گرجستان شوند، بی‌گدار به آب نمی‌زنند و تصمیم می‌گیرند که به صورت تفریحی به این کشور سفر و از ساکنان گرجستان پرس و جو کنند و در نهایت راجع به اقامت در این کشور تصمیم نهایی را می‌گیرند.»

این فرد مقیم گرجستان افزایش آمار سفر ایرانی‌ها به گرجستان را با هدف بررسی امکان مهاجرت به این کشور می‌داند: «برای اکثر ایرانی‌ها گرجستان خیلی جذاب نیست و بعد از چند روز از ماندن در این کشور خسته می‌شوند. به همین دلیل از مهاجرت به گرجستان منصرف می‌شوند و به ایران بازمی‌گردند.»
او راجع به مشکلات ایرانی‌های مقیم گرجستان می‌گوید: «اخذ اقامت گرجستان طبق قوانین جاری این کشور، به این صورت است که فرد متقاضی می‌تواند برای همیشه در خاک گرجستان زندگی کند و کاری داشته باشد یا تحصیل کند، اما این فرد شهروند گرجستان محسوب نمی‌شود! همچنین این افراد حق رأی ندارند و برای گرفتن وام‌های بانکی با محدودیت‌های خاصی روبه‌رو می‌شوند.»

آرش درباره شرایط زندگی در گرجستان نیز می‌گوید: «خودرو و برخی از مواد غذایی در گرجستان قیمت مناسبی دارد، اما برخی از کالا‌ها در این کشور از ایران هم گران‌تر است. نکته اصلی این است که کار در این کشور هم خیلی سخت پیدا می‌شود. در حال حاضر اغلب ایرانی‌های گرجستان که شغل مناسبی پیدا نکرده‌اند به دلالی و کار فروش املاک مشغول هستند. همچنین کار در بازار املاک و تورگردانی نیز شغل شایعی در بین جامعه ایرانیان ساکن در این کشور شده است.»

ایرانی‌ها موفق به تمدید اقامت نشدند
بر اساس مشاهدات و تحقیقات میدانی مشخص شده که یکی از شایع‌ترین راه‌های اخذ اقامت در گرجستان برای ایرانیان، خرید ملک در این کشور است. این مسئله تا جایی پیش رفته که قوام شهیدی، سفیر ایران در گرجستان به آن واکنش نشان داده است. اردیبهشت ماه امسال بود که سفیر ایران در گرجستان گفت: «خرید ملک در گرجستان لزوماً تضمینی برای اخذ اقامت طولانی‌مدت در این کشور نیست، افرادی که ملک در گرجستان می‌خرند، ابتدا اقامت (روادید) یک‌ساله به آن‌ها اعطا می‌شود، اما این به معنای تضمین اقامت این افراد در سال‌های بعد نیست، مگر آنکه فرد کار مولد و مشخصی در گرجستان داشته باشد و بتواند ثابت کند که می‌تواند یک شهروند مفید و مولد برای این کشور باشد. باید گفت که بسیاری از شهروندان ایرانی که در گرجستان اقامت یک ساله گرفته‌اند، موفق به تمدید آن نشده‌اند.»

تبلیغات اقامت در گرجستان به کوچه و بازار هم رسید!
متأسفانه افراد بسیاری به دنبال جلب توجه جوانان ایرانی برای اقامت در گرجستان هستند تا از این طریق پول بسیاری به جیب بزنند. به همین دلیل است که تبلیغات اخذ اقامت گرجستان علاوه بر سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی به داخل کوچه و بازار نیز رسیده و افراد بسیاری به دنبال بازارگرمی در رابطه با اقامت در گرجستان افتاده‌اند.

حامد که صاحب یک مغازه تعمیرات موبایل در بازار است و ۳۲ سال دارد، راجع به تبلیغات اقامت در گرجستان به خبرنگار «جوان آنلاین» می‌گوید: «چند وقتی است که یکی از مشتریان قدیمی مغازه‌ام به من می‌گوید که اگر ۳۰۰ میلیون تومان پول بدهی و در گرجستان خانه بخری، می‌توانی مقیم این کشور شوی. از آنجایی که این روز‌ها اوضاع بازار کار برای ما اصلاً خوب نیست وسوسه شده بودم که این پول را تهیه کنم و با خرید خانه‌ای در گرجستان از ایران بروم.»

وی ادامه می‌دهد: «رؤیای اقامت در گرجستان آنقدر در سرم پیچیده بود که به همراه همسرم به این کشور سفر کردیم، اما از اقامت در گرجستان منصرف شدیم زیرا روند اقامت در این کشور به این صورت بود که با خرید ملک، یک سال اقامت موقت می‌دادند و پس از تکرار این اقامت موقت در شش‌سال، اقامت دائم برایمان فراهم می‌شد. اما متأسفانه بازار کار در گرجستان مناسب نبود و نمی‌توانستم کار خوبی پیدا کنم. موضوع دوری از خانواده‌هایمان نیز در کنار بیکاری آزاردهنده بود و درنتیجه به طور کل از مهاجرت به این کشور منصرف شدم. بنابراین تصمیم گرفتیم که به ایران برگردیم و همین‌جا بمانیم.»

نیاز به فرهنگ‌سازی داریم
دکتر احمد نادری، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران، در خصوص بالا گرفتن تب سفر‌های خارجی در گفت‌وگو با جوان‌آنلاین می‌گوید: «در بعد اجتماعی چیزی که می‌توانیم در رابطه با این بحث مطرح کنیم، عطشی است که در بین مسئولان و همچنین در مردم برای مسافرت‌های غیر ضرور خارجی به وجود آمده و نوعی از فرهنگ لاکچری و مدگرایی است که متأسفانه نظام تبادلات رسمی و غیر رسمی به آن دامن زده است.»

وی در خصوص ریشه این رفتار گفت: «اگر قاعده الناس علی دین ملوکهم را بخواهیم در گفتمان اسلامی و بحث جامعه شناختی به‌کار ببریم، بخش زیادی از کنش‌های مردم مثل همین مسئله مهاجرت، پیرو رفتار مسئولان است و آغاز آن به دولت کارگزاران بازمی‌گردد که اکنون تشدید یافته است. این پدیده دارای نوعی بعد ذهنی هست که البته عینیت هم یافته است. مردمی را می‌بینیم که در ملزومات اولیه زندگی خودشان مانده‌اند، اما به زحمت پولی را پس انداز می‌کنند تا به سفر ترکیه یا ارمنستان بروند.»

همچنین ایشان در خصوص بعد اقتصادی مهاجرت‌ها گفت: «از جنبه اقتصادی این کنش‌ها مابه ازای اقتصادی پیدا می‌کند؛ هر مسافری را شما در نظر بگیرید ۱۰۰۰ دلار یا حداقل ۵۰۰ دلار برای مسافرت عادی از کشور خارج کند، حجم عظیمی از ارز خارج می‌شود و طبیعتاً باید محاسبات اقتصادی، قیمت دلار، بحث تحریم‌ها و همچنین بهای تبدیل ریال به دلار را درنظر بگیریم که موضع اقتصادی برای کشور دارند و این با روح اقتصاد مقاومتی فرق دارد و اینجاست که مشکل اصلی به‌وجود می‌آید و بحث مقام معظم رهبری نیز در عید فطر به همین مسئله باز می‌گردد که به هر حال سرمایه زیادی را از کشور خارج می‌کند.»

این استاد دانشگاه در خصوص راهکار‌های کاهش تب سفر‌های غیر ضرور می‌گوید: «باید با فرهنگ سازی، کار رسانه‌ای، گفتمان‌سازی و همینطور بازنمایی صحیح از سفر‌های خارجی و تبیین مخاطرات ارزی و اقتصادی این سفر‌ها عطش مسافرت‌های خارجی بخوابد. چیزی که متأسفانه در رسانه‌های ما وجود ندارد. صدا و سیمای ما وقتی می‌خواهد ترکیه را نشان دهد، گویی از بهشت برین تصویرنمایی می‌کند، یعنی رسانه‌های دولتی و حکومتی ما حتی این موج را تشدید می‌کنند. اگر ما با یک بازنمایی صحیح از سفر‌های خارجی که بیشتر هم کشور‌های اطراف است، داشته باشیم و تبیین منطقی بکنیم و مسئولان نیز به این مسئله دامن نزنند این سفر‌ها قطعاً کمتر می‌شود و البته کاری دراز مدت و جمعی است که بخشی از آن را نخبگان باید برعهده بگیرند. مقام معظم رهبری این گفتمان‌سازی را در خطبه‌های عید فطر شروع کردند، اما در ادامه بنده به عنوان استاد دانشگاه و شما به عنوان رسانه مطبوعاتی باید کار را ادامه دهیم تا تبدیل به گفتمان شود و جامعه به درک صحیحی از مفهوم خارج از کشور، برسد.»

مسئولان حواس‌شان نیست؟!
آنطور که به نظر می‌رسد یکی از اصلی‌ترین دلیل افزایش سفر ایرانی‌ها به گرجستان، تبلیغات گسترده برای اخذ اقامت در این کشور است. به این ترتیب افراد بسیاری که رؤیای مهاجرت را در سرشان می‌پرورانند تصمیم می‌گیرند تا برای بررسی شرایط زندگی در گرجستان به این کشور سفر کنند یا برخی تصمیم می‌گیرند که به گرجستان بروند و ملکی را خریداری کنند. این در حالی است که در نتیجه این سفرها، بسیاری از این افراد از تصمیم‌شان منصرف می‌شوند و به ایران بازمی‌گردند.

به نظر می‌رسد که مسئولان باید اقدامی جدی و مؤثر برای آگاهی مردم انجام دهند و در مقابل سیل عظیم تبلیغات اخذ اقامت در گرجستان حقایق را برای مردم بازگو کنند تا مانع افزایش سفر به این کشور به بهانه تحقیق راجع به اخذ اقامت آن شوند. همچنین نیاز است تا مسئولان مربوط برای فراهم کردن سفر‌های ارزان قیمت و جذاب داخل کشور کاری انجام دهند تا مردم برای رفتن به سفر‌های تفریحی داخلی ترغیب شوند.
 
 
منبع؛ روزنامه جوان
اخبار مرتبط :