اخبار تازه

کد خبر ۱۲۲۴۲۶ انتشار : ۲۰ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۱۸

سیل‌های مرداد‌ماه در راه است؛ خراسان‌شمالی هم‌چنان «مدیریت بحران» ندارد‌

بر‌اساس هشدارهای هواشناسی خراسان‌شمالی٬ سیل‌های موسمی مرداد ماه در نواحی شمالی استان در راه است و این در حالی است که این استان هم چنان مدیر بحران ندارد.

به گزارش راه شلمچه به نقل از خبرگزاری تسنیم از بجنورد٬ سال‌ها‌ست با فرا‌رسیدن نیمه‌های مرداد٬ سیل‌های ویرانگری از نواحی غرب استان وارد خراسان شمالی شده و بارش‌های رگباری بر شدت این سیلاب‌ها می‌افزاید.

سیل‌ در راه است

بر اساس اطلاعیه جدید هواشناسی استان٬ این‌اداره‌کل نسبت به وقوع روان‌آب در پی بارش‌های پراکنده تذکر و بر اقامت در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها هشدار داده است.

در اطلاعیه شماره 16 هواشناسی خراسان شمالی آمده است: بررسی نقشه‌های پیش‌یابی هواشناسی و همچنین تصاویر دریافتی از ماهواره بیانگر به‌تدریج ورود سامانه بارشی از جمعه بعدازظهر تا اواخر شنبه‌شب در استان می‌باشد که سبب وزش باد نسبتاً شدید (در پاره‌ای نقاط با احتمال توفان و گردوخاک محلی) افزایش ابر و رگبار و رعدوبرق پراکنده با مه صبحگاهی (در نقاط مستعد بارش تگرگ) خواهد شد.

با توجه به رگباری بودن بارش‌ها وقوع رواناب، آب‌گرفتگی معابر و سیلابی شدن مسیل‌ها پیش‌بینی می‌شود ازاین‌رو از اقامت و پارک خودرو در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها به‌طور جدی خودداری شود. کاهش 8 - 6 درجه سلسیوس دما از فردا تا صبح یک شنبه در استان پیش‌بینی می‌شود.

وقوع سیلاب و ایجاد خسارات مادی و گاهی جانی در این فصل سال در شهرهای خراسان شمالی مسبوق به سابق است. در تازه‌ترین اتفاق٬ هفته گذشته سیلابی وسیع دشت‌های مانه و سملقان و در برگرفت و اگر سد شیرین‌دره نبود٬ خسارات مالی و جانی این سیلاب قابل محاسبه نبود.

خسارت 10میلیاردی سیل مانه و سملقان

فرماندار مانه و سملقان گفت: جاری شدن سیل روز یکشنبه در این شهرستان 10 میلیارد ریال به بخش کشاورزی و عشایری خسارت وارد کرد.

غلامرضا عوض زاده با بیان اینکه بیشترین خسارت این شهرستان در بخش مانه بوده است اظهار داشت: روستاهای عشق آباد، آغمزار، محمد آباد، قسطی، گزآباد، قلعه بی و قره آقاج از توابع بخش مانه خسارت دیده اند. آب‌گرفتگی 6 منزل مسکونی نیز گزارش شده است.

وی افزود: در بخش کشاورزی مزارع پنبه در سطح 350 هکتار 20 تا 100 درصد و صیفی جات نیز 120 هکتار خسارت وارد شده که میزان برآورد آن 8 میلیارد ریال بوده است.

فرماندار مانه و سملقان اظهار داشت: عشایری که در بخش مرکزی شهرستان مانه و سملقان ساکن هستند در روستای عزیزآباد، قره میدان و تعدادی در بخش سملقان نیز از سیل دیروز در امان نبودند. بر اثر جاری شدن سیل دو چادر تخریب و تعداد 15 چادر نیز بر اثر طوفان از بین رفت که دو تیم امداد و نجات به این قشر خدمات ارائه می دهد، تعداد دو چادر و 10 پتو در بین آنها توزیع شده است.

تکلیف سیل در استانی که مدیر بحران ندارد، چیست؟

با تمام این تفاسیر٬ متاسفانه از مدت‌ها پیش و با بازنشستگی مدیرن بحران استانداری خراسان‌شمالی٬ این استان هم‌چنان فاقد مدیریت بحران است. موضوعی که به‌نظر می‌رسد در هنگام بروز حوادث طبیعی و رخدادهایی هم‌چون سیل و زلزله٬ مشکلاتی را در روند مدیریت خدمات‌رسانی به آسیب‌دیدگان ایجاد می‌کند.

احمد واهری از اعضای هیئت علمی دانشگاه در رشته علوم اجتماعی با تاکید بر نقش سازنده مدیریت بحران در کاهش خسارات ناشی از رخدادهای طبیعی٬ اظهار داشت: هرچقدر برنامه ریزی بیشتر، هماهنگی قبلی بین گروه‌های درگیر بهتر، شناخت قبلی از منطقه بحران‌زده بیشتر، آموزش‌های تخصصی و عمومی بیشتر، پراکندگی مراکز امدادی و خدماتی مناسبتر، تجهیزات مطلوب‌تر، پیش‏‌بینی امکانات بیشتر و هر چه قدر تمرین‌ها جهت مقابله در زمان آمادگی نیز بیشتر باشد، در هنگام مقابله با بحران، نتایج مطلوب‌تری حاصل می شود.

وی با تاکید بر نقش مدیر بحران در این‌گونه حوادث تصریح کرد: باید فردی جهت آزمایش و سنجش مرتب این آمادگی‌ها در مجموعه مدیران استان وجود داشته باشد و به هر میزان که آمادگی جامعه (دولت و مردم) نیز بیشتر و اقدامات پیش‌گیرانه مناسب‌تر باشد، عملیات مقابله صحیح‌تر، سریع‌تر و مناسب‌تر صورت می‌پذیرد.

واهری تصریح کرد: معضلی که هنگام بروز بحران عموما خود را نمایان می‌سازد، هماهنگ‌نبودن سازمان‌های مسئول و گاهی مداخله گروه‌‏های مردمی، در کنترل بحران‌ها است. لذا رفع این معضل و ایجاد یک وحدت رویه، زمانی بیشتر اهمیت پیدا می‌کند که، بدانیم ایران جزء ده کشور اول حادثه‏‌خیز جهان است. معمولا این عدم هماهنگی در زمان بحران باعث بروز عوارضی می‌شود که عمدتا بیش از منشأ خطر، افراد و اموال درگیر در سانحه را با مشکل و خطر اتلاف روبرو می سازد. از این رو وجود مدیرت واحد بحران امری حیاتی است.

امیدواریم تا انتخاب فردی به‌عنوان مدیرت بحران استان در استانداری خراسان شمالی شاهد بروز حوادث طبیعی سخت و خسارت‌بار نباشیم٬ زیرا مشخص نیست با این وضعیت مدیریتی استان٬ چه اتفاقی برای آسیب‌دیدگان رقم می‌خورد.