اخبار تازه

کد خبر ۱۲۲۸۳۹ انتشار : ۲۹ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۵۷
در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد؛

تمجید هنرمندان از کارگردانی که تاریخ را درست روایت می‌کرد

صبح امروز هنرمندان برای تشییع پیکر ضیاءالدین دری کارگردان فقید سینما و تلویزیون کشورمان، در خانه سینما جمع شدند.

تمجید هنرمندان از کارگردانی که تاریخ را درست روایت می‌کردبه گزارش راه شلمچه به نقل از خبرنگار حوزه رادیو تلویزیون گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ صبح امروز هنرمندان برای تشییع پیکر ضیاءالدین دری کارگردان فقید سینما و تلویزیون کشورمان، در خانه سینما جمع شدند.

هنرمندی که در سن ۶۵ سالگی دار فانی را وداع گفت؛ در حالی که تا همین روز‌های آخر عمر در فکر ساخت اثری تلویزیونی بود. سریالی به نام «سنجرخان» که ۲۶ قسمت از فیلمنامه آن را نوشت و می‌خواست شهریورماه آن را کلید بزند، اما اجل مهلتش نداد.

با برخی از هنرمندان حاضر در این مراسم درباره ویژگی های اخلاقی و هنری این هنرمند به گفتگو نشستیم که در ادامه آن را می خوانید؛

امیرعلی دانایی: هیچ کس نمی تواند جای ضیاءالدین دری را بگیرد

امیر علی دانایی بازیگر سینما و تلویزیون، در خصوص ضیاءالدین دری به خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان؛ گفت: ضیاءالدین دری کارگردان بزرگی بود که دیگر کسی نمی‌تواند جای او را بگیرد. برای من صحبت کردن در مورد این کارگردان خیلی سخت است. من کارم را با مرحوم دری آغاز کردم و هنوز در حیرتم که من نابازیگر را با راحت‌ترین شیوه‌های بازیگری جلوی دوربین برد و با جسارتی که از خود نشان داد، پای بازی من ایستاد. این حرکت نشان از اعتماد به نفس بالای او و اعتمادش به جوان داشت.

وی در ادامه افزود: اولین کار حرفه‌ای من با ایشان بود و این هنرمند حکم پدر را برای من داشت. این کارگردان قلم فوق العاده‌ای داشت و به جرأت می‌توانم بگویم دیگر کسی نمی‌تواند جای او را بگیرد.

دانایی در خصوص خانه نشینی مرحوم دری اظهار داشت: متاسفانه ما بلد نیستیم از هنرمندان شاخصمان به خوبی استفاده کنیم و قدرشان را بدانیم. چه فیلمنامه‌هایی که در خانه مرحوم دری خاک خورد و ساخته نشد. مگر می‌شود کارگردانی پنج سال در خانه بنشیند و کاری نسازد؟

وی در پایان خاطرنشان کرد: مرحوم دری در ژانری که کار می‌کرد، تاریخ را به درستی روایت می‌کرد. ما در سریال کلاه پهلوی هم سیاهی و هم سفیدی‌های تاریخ را می‌دیدیم. او کارگردانی بود که مدام مطالعه می‌کرد و تلاش می‌کرد تا با یادگیری شیوه‌های روز کارگردانی آثار درخشانی را تولید کند. سریالی به نام "سنجر خان " را آماده ساخت داشت که متاسفانه نشد که بسازد و افسوس و حسرتش برایمان ماند.

تمجید هنرمندان از کارگردانی که تاریخ را درست روایت می‌کرد

فخرالدین صدیق شریف: ضیاءالدین دری یک دایره المعارف کامل بود

فخرالدین صدیق شریف بازیگر سینما و تلویزیون، در خصوص مرحوم ضیاءالدین دری به خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان؛ گفت: در هفته‌ای که گذشت، دو عزیز بزرگ سینما و تلویزیون کشورمان را از دست دادیم که دیگر نمی‌توان جایگزینی برای آن‌ها پیدا کرد. ضیاءالدین دری یک دایره المعارف کامل بود و اطلاعات کاملی در همه زمینه‌ها داشت.

وی افزود: ارتباط او با بازیگران بسیار عالی بود. او شخصیت‌ها را برای بازیگران تحلیل می‌کرد و بازیگر با آگاهی کامل نسبت به نقشش جلوی دوربین قرار می‌گرفت. این کارگردان آنقدر حرفه‌ای و با مطالعه بود که با اشراف کامل شخصیت‌های فیلمنامه اش را تحلیل می‌کرد، به گونه‌ای که مخاطب هم با آن همذات پنداری کند.

تمجید هنرمندان از کارگردانی که تاریخ را درست روایت می‌کرد


علی دارابی: ضیاءالدین دری بیگانه ستیز بود

دکتر علی دارابی معاون امور استان‌های سازمان صداوسیما هم در خصوص ضیاءالدین دری به خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان؛ گفت: این نویسنده و کارگردان بزرگ ایران، انسانی موحد و اخلاق گرا بود. او به شدت بر استقلال کشورش حساسیت نشان می‌داد و این حساسیت‌ها را می‌توان در آثار درخشان او دید.

وی افزود: دری بیگانه ستیز و عاشق قهرمان‌های تاریخی کشورش بود؛ آن‌ها را از لابه لای تاریخ بیرون می‌کشید و تلاش می‌کرد تا واقعیت‌ها را به تصویر بکشد.

 

در حال تکمیل ...