اخبار تازه

کد خبر ۱۲۳۶۹۸ انتشار : ۱۹ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۲۸

ثواب گریستن یا تلاش برای گریاندن؟

 
راه شلمچه- محمدرضا سابقی: چند روزی بیشتر تا ماه محرم باقی نمانده و مردم ما مانند سال های گذشته برای برپایی مراسم عزاداری سالار شهیدان مهیا می شوند. سنتی که قرن هاست در میان ایرانیان حفظ شده و رونق یافته است.
 
بر آن شدم که درآمدی کوتاه در باب سبک عزاداری ها بنویسم و به فرصت ها و تهدیدهای این مراسم اشاره کنم.
 
مراسم عزاداری فرصت مناسبی برای تبیین حقیقت و تمییز بین حق و باطل است. حضور واعظان و سخنوران و کارشناسان تاریخی و دینی موجب می‌شود مردم هرچه بیشتر با ابعاد حادثه بزرگ عاشورا آشنا شوند. حادثه ای قطعی و تاریخی که هر انسان آزاد اندیشی را در در برابر آن به تعظیم و تکریم وادار می کند. نهضتی روشنگر و بیدارگر که در امتداد حرکت انبیاء در سیر تاریخ است.
 
آنچه قطعی و مسلم است طبق آیات شریفه قرآن انبیاء الهی برای بیدار کردن مردم از خواب غفلت و باز کردن زنجیر های جهل و خرافه مبعوث شدند تا انسانها را از قید و بند های بردگی و اعتقاد به الهه های جعلی و دروغین آزاد کنند و به آزادی و کرامت حقیقی برسانند. 
 
اینکه تصور کنیم حضرت سیدالشهدا هدفی غیر از بیدارگری و آگاه سازی مردم داشته است، از شان و منزلت ائمه که در واقع تداوم دهنده راه انبیا هستند بعید است.
 
تجربه تاریخی و سنت الهی نشان داده است هر کجا طاغوتی ظهور کرده خداوند پاکان و مخلَصانی را مبعوث نموده تا در برابر طواغیت بایستند و حیلت های آنها را برای مردم رسوا کنند، حال این طاغوت فرعون باشد یا یزید!
 
از آنچه در مقدمه بیان شد پر واضح است که حضرت سیدالشهدا در راه هدفی بزرگ گام برداشت و جان ارزشمندش را فدای آن راه و هدف والا نمود و این همان حقیقت نهفته در پیام عاشورا است. 
  
ظلم ستیزی، عدالت خواهی، رشد و تکامل انسان ها، از میان برداشتن قالب ها و پوسته ها، رسوا کردن نسخه های جعلی دین، آشنا کردن مردم با حقیقت توحید و انسانیت، نهادینه کردن اخلاق و انصاف در جامعه، به نمایش گذاشتن خروجی سالها عبادت، زهد و تقوا، و در نهایت تجلی انسان به معنای اتم و کامل آن اهداف بسیار بالایی است که حضرت سیدالشهدا برای به ظهور رساندن آنها آنچه در کربلا گذشت را به جان خرید. 
 
حال سوال این است که آنهمه مجاهدت و فداکاری چگونه می‌تواند در زندگی امروز ما جای خودش را باز کند و نقش خودش را به درستی ایفا نماید؟ 
 
 چقدر توانسته ایم اهداف و شعار های حرکت تاریخی و بزرگ امام حسین را در زندگی فردی و اجتماعی خود محقق کنیم؟  
 
خروجی اعتقادات، باور ها و رفتارهای ما تا چه اندازه شباهت به پیام و اهداف عاشورا دارد؟ 
 
به راستی اگر معتقدیم حرکت انبیاء در طول تاریخ برای برداشتن زنجیره های جهل و خرافه از جسم و جان انسانها بوده، و اینکه امامت تداوم راه انبیاء است، و بلاشک حضرت سیدالشهدا نیز به همان سنت تاریخی انبیاء عمل کرده است، آیا خودمان میتوانیم به نام این حرکت آزادی بخش، خود و دیگران را اسیر زنجیر جهل و خرافه کنیم؟ 
 
توجه بفرمائید: آنچه می تواند این موقعیت اثر گذار را تبدیل به یک تهدید خطرناک کند این است که به نام فریادگر آزادی، منادی رهایی از اغلال جهل و خرافه، مجلسی برپا کنیم و در آن مجلس زنجیرهای جهل و خرافه را خدای ناکرده، توسط گروهی سخنران بیسواد و مداح صرفا چهچهه زن! و سپس سفره ای آنچنانی برای افراد آنچنانی پهن کردن بصورت مداوم!!.. به پای اندیشه انسان ها ببندیم!!
 
به راستی چگونه ممکن است این تناقض آشکار را با توجه به وضعیت کنونی مجالس عزاداری و خروجی آنها توجیه کرد؟ 
 
علیرغم میل باطنی ناچارم اعلام کنم به لحاظ سوء مدیریت و عدم نظارت و رها کردن مجالس، امروز با یک پدیده ویران کننده و مخرب در حوزه اعتقادی مواجه هستیم و آن چیزی جز القاء شبهه، تزریق افکار مخرب، پرداختن به شکلها و پوسته ها و آلوده کردن اعتقادات مردم به خرافات نیست. 
 
صرف تلبس به لباس اهل علم، یا داشتن نوایی دل انگیز، یا توانایی برانگیختن احساسات دیگران و یا تحریک به هیجان، نمی تواند دلیلی بر درستی آنچه در هیئات مذهبی روی می‌دهد باشد. لازم است مردم از گردانندگان مجالس عزا مطالبه جدی کنند که در انتخاب واعظ و مرثیه سرا وسواس به خرج دهند و برای مخاطبان ارزش قائل باشند...نه فقط به فکر مداح خوش الحان  بیسواد!! و شام و نهار در غیر جای شایسته اش مصرف کردن!!!
 
اینکه یک عده جوان، در یک خانه یا یک حسینیه یا یک مسجد و تکیه ای گرد هم جمع شوند، خود را برهنه کنند و بالا و پایین بپرند، نمی‌تواند در راستای اهداف بلند و والای عاشورا باشد بلکه مشغول شدن به پوسته ها و قالب ها است.
 
و حال اگر ترویج مطالب بی اساس، باطل و بی سند و بعضاً خرافی چاشنی این مجالس باشد بزرگترین ظلم و انحراف در دستگاه عظیم سیدالشهدا به وجود خواهد آمد. چون مردم آنچه را که از واعظان و مداحان می شنوند به لحاظ داشتن زمینه های مذهبی می پذیرند و به صورت یک اعتقاد منتقل می کنند. 
 
گویندگان و خوانندگان باید توجه داشته باشند واقعه کربلا یک داستان بیشتر ندارد و منابع تاریخی آن محدودند و به جزئیات این واقعه آن طوری که برخی مداحان ارائه می‌کنند نپرداخته اند. 
 
آنچه مسلم است ثواب های ذکر شده برای گل گریستن بر عزای سیدالشهدا ‍ است نه برای گریاندن، آن هم به هر قیمت! 
 
 چه بسا یک مجلس که از لحاظ محتوا بتواند روشنگری و بیدارگری کند، اما در بعد گریاندن مردم آن طوری که برخی مداحان را ارضاء می کند نباشد، نزد خدا محبوب تر از مجلسی سراسر هیجان و گریه باشد که در آن ذره ای معرفت افزایی صورت نگرفته باشد.
 
در خاتمه به مردم عزیز توصیه می کنم بیش از آنکه به دنبال هیجان و تخلیه احساسات باشند توجه خود را به جنبه‌های معرفتی حرکت امام حسین معطوف نمایند و ببینند آن مجلسی که در آن شرکت می کنند چقدر می‌تواند به تعالی اندیشه آنان در جهت اهداف توحیدی و انسانی کمک کند. 
 
کربلا مجموعه‌ای از معارف عمیق و صحنه به ظهور رسیدن و تجلی انسان کامل است و انسان مشتاق، ناگزیر باید در این مسیر حرکت کند تا در پایان ایام عزاداری احساس نکند وقتش به بطالت گذشته و امسال هم تلاشش مثل سالهای قبل تکرار مکررات و بی نتیجه بوده است.
اخبار مرتبط :
  0
  نقویان ۲۰ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۲۳

  توانا بود هر که دانا بود ز دانش دل پیر برنا بود

  به نام پروردگار یکتا

  همه ی پیشرفت های معنوی و مادی بشر ریشه در تربیت افراد دارد که از منبع زلال ایمان، معرفت، تعهد و ایثار اساتید سیراب می شوند.از این منظر کشور وامدار همه ی استادانی است که بحق چراغ هدایت بشریت را به تاسی از پیامبر اعظم ( ص ) روشن و فروزان نگاه داشته اند..
  خداوند پشت و پناه شما باد.
  و سپاس فراوان از نوشته ها و قلم شما

  پاسخ
  0
  سیدرضا علوی ۲۰ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۳۵

  لیقوم_الناس_بالقسط ( حدید/۲۵)

  این یکی از مصیبت های ملت های عقب مانده است که در هر مکتبی دائما از رهبر خود، چه #رهبر_خوب، چه رهبر متوسط و چه رهبر منحرف، انتظار دارند که او #حرکت کند و مردم چشم و گوش بسته، دنبالش حرکت کنند. نه، در قرآن این طور نیست. هر انسانی باید خودش حرکت کند، از خودش بجوشد، به پای خودش بلند شود، نه این که متوقف بشوند.
  آیت الله طالقانی(ره)
  سالگرد درگذشت آیت الله طالقانی

  پاسخ
  0
  سیدرضا علوی ۲۰ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۳۹

  دهه اول محرم است. امسال حزب الله لبنان شعار #ما_تركتك_يا_حسين را به عنوان شعار محوري عاشوراي خود اعلام كرده است. ما تركتك يا حسين، سخن اصحاب سيدالشهداء به آن حضرت در شب عاشوراء بود؛ آنجا كه سيدالشهداء پيمان را از آنان برداشت و به ايشان فرمود از فرصت تاريكي شب استفاده كنيد و برويد. اما ياران با وفاي سيدالشهداء ماندند و گفتند: ما تركناك يا حسين، حسين جان، تو را رها نمي‌كنيم...

  پاسخ