اخبار تازه

کد خبر ۱۲۴۸۹۴ انتشار : ۱۸ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۵۵

خبرهای کوتاه رادیو و تلویزیون| پیشکسوت رادیو در بستر بیماری/ تهیه‌کننده تلویزیون: اسپانسر با حضور در برخی‌ از برنامه‌ها، تلویزیون را از رسالت خودش دور می‌کند

الهه بهبودی اعتقاد دارد که اسپانسر به برنامه «چرخ» آسیبی وارد نکرده اما این حضور در برنامه‌های فرهنگی، اجتماعی و سیاسی تلویزیون را از رسالت خودش که فرهنگسازی است، دور می‌کند.

به گزارش راه شلمچه به نقل از خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، امروز رویدادهای مختلفی روی آنتن رادیو و تلویزیون می‌آید که در این بسته خبری مروری بر آن‌ها داریم:

انتقاد تهیه‌کننده «چرخ» از حضور بی‌رویه اسپانسرها

سری جدید مجله علمی عصرگاهی «چرخ» به مهمترین رویدادهای قلمرو دانش و فناوری با نگاهی تخصصی اما به زبانی ساده و قابل استفاده عموم مردم می‌پردازد و در حضور نخبگان و استادان ممتاز عرصه دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی، مسائل روزمره زندگی مردم را از دریچه علم و کارشناسی واکاوی می‌کند. این برنامه از بخش‌های ثابت «صندلی علم سنج»، «اتاق دانشمند» و «علم به زبان ساده» برای تلطیف ذائفه مخاطبان و نگاه جذاب‌تر به دانش و دانشمندان بهره می‌برد؛ فصل جدید برنامه «چرخ» از شانزدهم تیرماه با تیم جدید به روی آنتن شبکه چهار سیما رفته است. سری جدید مجله علمی شبکه چهار سیما با عنوان «چرخ» از شنبه شانزدهم تیرماه به تهیه‌کنندگی الهه بهبودی به صورت هفتگی شنبه‌ها ساعت 21 از شبکه چهار سیما پخش می‌شود.

تهیه‌کننده چرخ درباره اهداف این مجله علمی به خبرنگار فرهنگی تسنیم، تصریح کرد: هدف اصلی «چرخ» عمومی‌سازی علم است و در سه حوزه ارائه داده‌های علمی به زبان ساده و همه فهم، آشنا کردن مردم با سازوکار علم و دانشمندان و شریک کردن مردم در سیاستگذاری‌های علمی کشور و حساس کردن مخاطبان عام به اهمیت مشارکت عمومی فعالیت می‌کند.

وی با تائید حضور اسپانسر در بعضی از برنامه‌ها، یادآوری کرد: اسپانسر برای برخی برنامه‌ها مثل جنگ‌ها و برنامه‌های سرگرمی هیچ لطمه‌ای به برنامه نمی‌زند و در حوزه مالی کمک موثری برای سازمان است، اما قطع به یقین حضور اسپانسر در برنامه‌هایی که وجهه فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و ... دارد تلویزیون را از رسالت خودش که فرهنگسازی است، دور می‌کند.

بهبودی آینده برنامه «چرخ» را با رویکرد جدید و قالب های متنوع، اذعان کرد: امیدوارم با تلاش جمعی‌مان «چرخ» در فصل پنجم که با رویکردی جدید و قالب‌های متنوع استمرار پیداکند، شعار برنامه ما «می‌دانیم که همه چیز را نمی‌دانیم» است و می‌کوشیم میل به دانستن را در میان مخاطبان تقویت کنیم و با پرهیز از داده‌های سطحی اینترنتی و دعوت به دانستن آنچه فهمش به زندگی بهتر کمک می‌کند و همچنین دعوت مردم برای مطالعه و جستجو دقیق و عمیق شدن در موضوعات باشیم، ما فقط خبر نمی‌خوانیم بلکه خبرها را تحلیل و بررسی می‌کنیم.

«صادق عبداللهی» پیشکسوت رادیو در بستر بیماری

صادق عبداللهی نویسنده و طنز نویس پیشکسوت رادیو به دلیل سکته مغزی در یکی از بیمارستان‌های تهران بستری شد. این روزها کم‌‌تر نویسنده رادیو را می‌توان یافت که بین مخاطبان شناخته شده باشد؛ عصر طلایی و درخشان نویسندگان رادیو سپری شده است و این رسانه به اعتراف خیلی‌ها، حتی اهالی رادیو، از این ناحیه ضعف مفرطی دارد. ماجرای صادق عبدالهی اما فرق می‌کند، مخاطبان پر و پا قرص رادیو او را خیلی خوب می‌شناسند و نوشته‌ها و طنازی‌هایش در گوشه ذهن‌شان باقی مانده است. عبدالهی که نویسنده برنامه‌های موفقی مثل «صبح جمعه با شما» ، «سلام صبح بخیر»، «جمعه ایرانی» و ... است و همین چندی پیش بود که رادیو برای طنزپردازش گرامیداشتی برگزار کرد تا امروز که شنیدیم صادق عبداللهی نویسنده و طنز نویس پیشکسوت رادیو به دلیل سکته مغزی در یکی از بیمارستان‌های تهران بستری شده است.

پخش من و شما از ساعت 14 به ساعت 13 منتقل شد

برنامه «من و شما» در شش ماهه دوم سال با یک ساعت تغییر در پخش ، ساعت 13 روی آنتن شبکه شما می‌رود. «من و شما» با تغییری یکساعته در پخش از این پس به جای ساعت 14 ساعت 13 جمعه ها پخش خواهد شد و یکی از دلایل مهم این تغییر عدم هم‌پوشانی برنامه با پخش مسابقات لیگ برتر فوتبال است تا امکان تماشای برنامه برای علاقه‌مندان فوتبال نیز فراهم باشد. قسمت چهارم از فصل سوم نیز جمعه این هفته بیستم مهرماه میزبان یکی از بازیگران اصلی فیلم تحسین شده «مغزهای کوچک زنگ زده» است. لادن ژاوه وند که برای اولین بار در فیلم هومن سیدی به عنوان بازیگر اصلی جلوی دوربین رفته است جمعه در بخش اول میهمان آرش ظلی‌پور است و پاسخگوی سوالات متفاوتی خواهد بود.

گفتنی است، «من و شما» به تهیه‌کنندگى هادى قندى، اجراى آرش ظلى پور و سردبیرى دنیا خمامى جمعه‌ها به صورت زنده ساعت 13 از شبکه شما به صورت زنده پخش می‌شود.

کسب و کار در شبکه یک "شتاب" گرفت

به منظور معرفی و جلب سرمایه، مشتری، همکاری، جذب ایده های خلاقانه و کسب و کارهای نوپا، برنامه شتاب در شبکه یک سیما تولید و پخش می‌شود. این برنامه این برنامه سکوی پرتاب و شتاب‌دهنده کارآفرینان جوان ایران است که در هر برنامه جوانان کارآفرین که در این عرصه به موفقیت‌های چشمگیری دست یافته‌اند حضور یافته و در برابر کارشناسان، از رمز و رازهای کسب و کارشان خواهند گفت. برنامه شتاب یک محصول رسانه‌ای نوپا و یک رئالیتی شو 10 دقیقه ای است که تلاش می کند در فرآیند جذب سرمایه، به کارآفرینان و استارت آپ های ایرانی کمک کند. این برنامه فرصتی برای کسب و کارهای نوپا و تمامی فعالان اقتصادی در ایران است تا بتوانند با شرکت در آن، کسب و کار خود را از طریق تلویزیون معرفی کرده و برای جذب سرمایه تلاش کنند. جمعی از دانشجویان دانشگاه صدا و سیما و شهید بهشتی تهیه این برنامه را برعهده دارند.

شتاب کاری از گروه دانش و اقتصاد شبکه یک سیما است که روزهای زوج حوالی ساعت 20:30 روی آنتن می‌رود.

اتکا به وعده‌های غرب یا اعتماد به جوانان در برنامه «ثریا»

برنامه «ثریا» امشب هجدهم مهرماه ساعت 23:10 روی آنتن شبکه یک می‌رود و با حضور بیژن پیروز و سیدیاسر جبرائیلی حضور پیدا کردند و درباره اتکا به وعده‌های غرب یا اعتماد به جوانان صحبت می‌کنند.

فصل جدید "دست خط " از این هفته جمعه با حضور آذری‌جهرمی

کنداکتور شبکه پنج سیما از این هفته جمعه‌ها ساعت پنج عصرفصل جدید برنامه "دست خط " را در خود جای داده است که میزبان شخصیت‌های برجسته سیاسی، فرهنگی و اقتصادی کشور است و در نخستین برنامه جواد آذری جهرمی وزیرارتباطات و فناوری اطلاعات مهمان این برنامه خواهد بود. جوان‌ترین عضو کابینه این هفته از چگونگی انتخابش به وزارت، چرایی جواب ندادن فیلترینگ، دیدارش با دوروف مدیرعامل تلگرام در تهران، آینده شبکه‌های اجتماعی بومی، شایعه استعفایش در زمان فیلترتلگرام و شرایط اقتصادی کشور می‌گوید.

تکرار برنامه "دست خط " شنبه‌ها ساعت 14 از شبکه پنج سیما پخش می‌شود.

انیمیشن جدید «قطارها» روی آنتن شبکه پویا

«قطارها» یک پویانمایی با تکنیک سه بعدی است که در 90 قسمت پنج دقیقه‌ای در کشور روسیه تولید شده است. این انیمیشن هر روز ساعت 09:30 از شبکه پویا پخش خواهد شد. داستان این مجموعه درباره زندگی در شهر قطارها است. اتان یک قطار کوچک است که با پدر و مادرش زندگی می‌کنند. جورج، ورا، وندی، سام، بارفکی، آرنولد و فانتزی دوستان اتان هستند.اتان و دوستانش در هر قسمت با یک مشکل مواجه می‌شوند، با دوستان خود ملاقات می‌کنند، بازی می‌کنند، روش‌های جدید یاد می‌گیرند و به دیگران کمک می‌کنند. این مجموعه در روند بهبود روحیه دوست یابی، زندگی اجتماعی و همکاری و همیاری در کودکان تاثیرگذار خواهد بود.

سند اولویت‌های معارفی در برنامه‌های سیما اجرایی می‌شود

در جلسه اعضای حقیقی شورای معارف سیما با معاون تبلیغ حوزه‌های علمیه کشور بر اجرایی شدن سند اولویت‌های معارفی در برنامه‌های تلویزیون تاکید شد. نشست مشترک اعضای حقیقی شورای معارف سیما با معاون تبلیغ حوزه‌های علمیه کشور برگزار و بر اجرایی شدن اولویت معارفی در برنامه‌های سیما و همچنین تعامل موثر با حوزه علمیه و نیز اقدامات مناسب برای به تصویر کشیدن راهپیمایی عظیم اربعین تاکید شد.

اولویت‌های معارفی در برنامه‌های سیما از جمله مباحثی بود که از سوی دبیر جلسه مطرح و اعضای حاضر ضمن ارائه نظرات و پیشنهادات از جمله هدف قرار دادن طرح تربیتی برای مخاطبان دانش آموز در برنامه‌ها، ارتقای مباحث معارفی و طبقه بندی کردن آنها، اجرایی شدن سند اولویت‌های معارفی در برنامه‌های تلویزیون را در دستور کار قرار دادند.

راه‌های تعامل مفید و موثر بین حوزه‌های علمیه و سیمای جمهوری اسلامی ایران و همکاری متقابل حوزه و رسانه در پژوهش‌ها و آینده‌نگری‌ها نیز از دیگر موضوعاتی بود که در این جلسه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

در پایان این جلسه ضمن تبیین سیاست‌های شبکه‌های مختلف تلویزیون در اربعین حسینی، اعضای شورای حقیقی معارف سیما بر تکریم مرجعیت دینی، مساله نظم راهپیمایی، انتقال فرهنگ نظافت، احترام به بزرگترها، صبر، تقدم واجبات بر مستحبات و اهمیت مناسک جمعی در برنامه‌سازی و همچنین پخش مستندهای فاخر از شبکه‌ها و همچنین تولید کلیپ‌های کوتاه مرتبط برای فضای مجازی تاکید کردند. حجج الاسلام نبوی، نهاوندیان و توکلیان، محمدحسین محمدزاده، عبدالکریم خیامی، جواد رمضان نژاد و محمد احسانی از حاضران در این جلسه بودند.

گفتگوهای سینمایی فراستی از امشب در شبکه چهار

اولین قسمت از شب سینمایی «شب های هنر» امشب با اجرای مسعود فراستی به روی آنتن شبکه چهار سیما می‌رود. شبکه چهار سیما از چهاردهم مهرماه اقدام به پخش مجله زنده تصویری «شب های هنر» کرده است که در پنج برگ به تئاتر، موسیقی، شعر، کتاب و سینما می‌پردازد.

امشب دراولین قسمت از شب سینمایی این برنامه موضوع «فرم و تکنیک در سینما» مورد بررسی قرار می‌گیرد. مسعود فراستی مجری برنامه امشب میزبان سید ناصر هاشم‌زاده محقق، نویسنده و فیلمنامه نویس و جاناتان رُزنبام منتقد سینما می‌شود. فرم در تعریف فلاسفه و در شاخه فلسفه هنر مفاهیمی چندگانه و پیچیده را دنبال می‌کند که هنوز می توان بر روی تلقی‌های آن دست گذاشت و به بحث پرداخت اما به الگویی درست و معیارهایی معین نرسید.

همچنان که در بحث فرم هنری و یا فرم سینمایی نیز این مسئله وجود دارد. سینما از منظر پیچیدگی در کاربرد ابزار هنری یک هنر سمعی بصری به حساب می آید که از سویی می تواند ویژگی های فرم هنرهای بصری را داشته باشد و از سوی دیگر ویژگی های فرمی هنرهای سمعی را.  در جایی کوشیده می شود تا فرم فیلم به پرسپکتیوی در روایت سینمایی، با ویژگی های سمعی و بصری تعریف گردد، به مجموعه الگوهایی معین شده که برای مخاطب ادراک حسی ایجاد می کند و در مقابل این نظر نیز فرم تنها یک شکل برای ابزار بیان تعریف می گردد و اصل بر محتواست.

برای آشنایی بیشتر با این مفاهیم، ساعت 23 مخاطب شب سینمای «شب هاب هنر» به تهیه کنندگی سلمان وکیلی  باشید. در آیتم «چهل سالگی» که نام یکی از بخش های ثابت هر شب «شب های هنر» است، امشب فرم و تکنیک در سینمای  ایران در چهل سال اخیر بازگو می‌شود.

«شب های هنر» محصول گروه ادب و هنر شبکه چهار سیما است و شنبه تا چهارشنبه ساعت 23 به صورت زنده از شبکه چهار سیما پخش می‌شود.

بررسی پیامدهای انقلاب صنعتی در برنامه «دوران» شبکه افق

«دوران» نام مجموعه تلویزیونی جدیدی است که از این پس جمعه‌ها پخش خواهد شد، برنامه‌ای گفتگو محور با موضوع پیامدهای انقلاب صنعتی در اروپا که با حضور دکتر مجید شاه حسینی و با حضور دانشجویان رشته های علوم سیاسی و جامعه شناسی به بحث در این زمینه می‌پردازد.

فرشاد منجزی تهیه کنندگی برنامه «دوران» را بر عهده دارد که در 26 قسمت یک ساعته تولید شده و جمعه‌ها ساعت 21 و تکرار آن ساعت های 5:00 و 11 روز بعد از شبکه افق پخش می‌شود.

بررسی محیط زیست شهر تهران در تهران 20

محمد حسین بازگیر رئیس اداره حفاظت از محیط زیست شهر تهران  با حضور در استودیوی برنامه تهران 20 پیرامون این موضوع به بحث و گفتگو می‌نشینند. همچنین محمد اصغری کارشناس هواشناسی دومین مهمان این برنامه است که درباره موضوع برنامه گفتگو  می کند. برنامه اجتماعی «تهران 20» شنبه، دوشنبه و چهارشنبه شب‌های هر هفته با اجرای بهروز تشکر  و تهیه کنندگی مصطفی‌پورحامدی روی آنتن می‌رود.

حضور شاهرخ شهنازی در برنامه«جهان ورزش» شبکه امید

برنامه «جهان ورزش» که به منظور پوشش سومین دوره بازی‌های المپیک جوانان برتر ایران و جهان در آرژانتین، از امروز پانزدهم مهر روانه آنتن شبکه امید می‌شود میزبان شاهرخ شهنازی دبیر کمیته ملی المپیک خواهد بود. این برنامه هر روز به مدت 12 روز ساعت 18 تا 19:30 به معرفی ورزشکاران ایرانی حاضر در آرژانتین و به پخش گزارش از رقابت‌ رشته‌های مختلف ورزشی و پوشش تحلیلی بازی‌ها با حضور کارشناسان هر رشته ورزشی می‌پردازد و بعد از 12 روز، روزهای فرد ساعت 15 تا 16 با همان آیتم ها پخش خواهد شد. برنامه ترکیبی و زنده «جهان ورزش» با تهیه کنندگی حسین اسماعیلی در12 قسمت  90 دقیقه‌ای و 40 قسمت 60 دقیقه‌ای تا پایان رقابت‌های المپیک آرژانتین  با اجرای هادی خضاب  و هوتن خداپرست میهمان علاقمندان رشته‌های مختلف ورزشی خواهد بود.

مناظره «زاویه» و واکاوی "پیدا و پنهان یک فرضیه"

دبیر تحریریه مجله تصویری «زاویه» اعلام کرد: برنامه امشب زاویه با حضور حسین کچویان و عباس عبدی به بررسی مفهوم "فروپاشی اجتماعی" خواهد پرداخت. علیرضا معادی با بیان اینکه کلید واژه فروپاشی یکی از پر بسامد ترین واژه ها طی 9 ماه گذشته در فضای رسانه ای و به تبع آن عرصه نخبگانی ما بوده است افزود؛ پرداخت عالمانه به این مفهوم و بررسی زمینه‌های وقوع آن در جامعه، همچنین میزان قوام نظری آن با توجه به شواهد و ادله‌ای که برای آن ایراد می شود، از اهداف برنامه این هفته زاویه خواهد بود.

این برنامه امشب هجدهم مهر ساعت 21:15 از شبکه چهار سیما، به صورت زنده پخش خواهد شد. مجله تصویری علوم انسانی زاویه به تهیه کنندگی علی خواجه و با اجرای حبیب رحیم پور هر هفته چهارشنبه‌شب‌ها از شبکه چهار پخش می‌شود.

گپ و گفت رادیو با کارگردانان و بازیگران تئاتر در چهل سالگی انقلاب

برنامه «چهل نما» که به گپ و گفت با کارگردانان و بازیگران تئاتر کشور اختصاص دارد از رادیو فرهنگ پخش می شود. «چهل نما» ویژه برنامه چهل سالگی انقلاب رادیو فرهنگ است که در آن کارگردانان و بازیگران بعد از انقلاب تئاتر کشور حضور دارند و به بیان خاطرات کاری خودشان در این چهل سال می پردازند.

مهمان این هفته چهارشنبه هجدهم مهر برنامه «جهان نما» اصغر خلیلی است. اصغر خلیلی متولد سال 1355، نویسنده، طراح، کارگردان و بازیگر است که مدرک کارشناسی ارشد نمایش خود را از دانشکده هنر و معماری دریافت کرد.

وی در نمایش هایی چون «اعجاز در انطاکیه»، «نیم ساعت به عشق»، «قطار کاغذی»، «پایان فصل سرد»، «معرکه در تاریکی»، «در جست و جوی خورشید»، «کابوس واقعی»، «سقف کاغذی»، «زینب پیامبر کربلای پنج»، «سرخ آب»، «پاکت نامه» و «نظمیه زنان» به عنوان نویسنده، طراح و کارگردان حضور داشته‌ است.

«چهل نما» با هدف بررسی تئاتر کشور در چهل سال انقلاب و با زبان اهالی تئاتر در گروه ادب و هنر رادیو فرهنگ به تهیه کنندگی نوید جولایی تولید و پخش می شود. علاقه مندان می‌توانند روزهای چهارشنبه ساعت 12:30 این برنامه را بشنوند. رادیو فرهنگ را روی موج اف ام ردیف 106 مگا هرتز بشنوید.

مجموعه آهنگ‌های شاد را از «ترانک» رادیو تهران بشنوید

برنامه جدید « ترانک »کاری از گروه تفریحات و سرگرمی رادیو تهران است که با پخش موسیقی‌های شاد لحظات خوشی را تقدیم مخاطبان می‌کند.

نیما نعمتی‌زاده تهیه کننده برنامه گفت: برنامه «ترانک» توام با موسیقی، ترانه و گفتارهای کوتاه است، حرف هایی که گاه به زبان طنز و شوخی بیان می شود و گاه توام با جملات الهام بخش و امید بخش است. این برنامه هر روز از ساعت 6 صبح و جمعه‌ها از ساعت 18 روی آنتن رادیو تهران می‌رود، ساعاتی که مخاطبان نیاز به انرژی، سرزندگی و نشاط دارند.

وی افزود: در این برنامه تلاش شده تا شنونده ها بهترین لحظات را تجربه کنند و برای دقایقی هم که شده از دغدغه‌های روزمره زندگی به دور باشند.

به گفته تهیه کننده برنامه ترانک؛ برای اولین بار به عنوان رادیو مولف به آن نگاه شده و برنامه از صفر تا صد به عهده یک نفر است، من در این برنامه علاوه بر کار تهیه، صدابردار، مجری و نویسنده هم هستم.

شما شنوندگان برنامه ترانک را هر روز از ساعت 6 تا 6 و 30 دقیقه و جمعه ها از ساعت 18 تا 19 روی موج اف.ام ردیف 94 مگاهرتز بشنوید.

اخبار با چاشنی شوخ طبعی روی آنتن رادیو صبا می‌رود

«چه خبر» عنوان برنامه ای است که در راستای شادی آفرینی و آگاهی بخشی با اخبار شوخی می‎کند و به نکات پندآموز آنها نیز توجه دارد. مهدی استاداحمد طنزپرداز و تهیه کننده این برنامه با اشاره به رشد روزافزون توجه و علاقه‌مندی عموم مردم به دریافت اخبار متنوع و جدید گفت: از آنجا که اخبار در زندگی مردم امروز نقش بسزایی دارد، در برنامه «چه خبر» سعی می کنیم در حالی که اطلاع‌رسانی انجام می دهیم با شوخی کردن و بیانی طنزگونه از التهاب آنها کم کنیم تا مخاطبان با شنیدن اخبار احساس استرس و نگرانی نکنند.

وی افزود: ما در این برنامه می‌کوشیم با آرامش، لبخند و شوخ طبعی شنوندگان را از همه جور اخبار حتی تلخ‌ترین و بدترین آنها آگاه سازیم.

استاداحمد درباره عناوین و نحوه اجرای بخش‎های برنامه توضیح داد: در «چه خبر» چهار بخش داریم که به صورت ریتمیک و شاد معرفی می شوند که شامل  «دیباچه» (شناسایی و انتخاب خبر)، «به ما چه» (بخش کارشناسی خبر در قالب طنز)، «دیوانچه» (اجرای شعری طنزآمیز درباره خبر انتخاب شده) و «یعنی چه» (جمع بندی و چرایی انتخاب خبر) هستند. در این بخش‎ها ضمن شوخی و ایجاد فضایی مفرح و پرنشاط برای مخاطبان، نکات و حواشی پندآموز اخبار نیز بیان می شود.

برنامه «چه خبر» هر روز صبح ساعت 06:30 به مدت 15 دقیقه با نویسندگی و تهیه کنندگی مهدی استاداحمد و با اجرای سجاد شهرابی روی موج اف ام ردیف 105.5 مگاهرتز از رادیو صبا پخش می شود.

روی دیگر تاریخ را از رادیو ایران بشنوید

در آستانه پیروزی چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، برنامه سازان رادیو ایران در تلاشند تا دستاوردهای انقلاب را در حوزه‌های مختلف مورد بررسی قرار دهند. در آستانه پیروزی چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، برنامه سازان رادیو ایران در تلاشند تا دستاوردهای انقلاب را در حوزه‌های مختلف مورد بررسی قرار دهند و یکی از این برنامه‌ها «روی دیگر تاریخ» نام دارد.

این برنامه  به تهیه‌کنندگی ریحانه یزداندوست، از گروه تاریخ و دفاع مقدس رادیو ایران پخش می شود. یزداندوست دراین خصوص گفت: «روی دیگر تاریخ»  دستاوردهای چهل‌ساله انقلاب  اسلامی ایران را در حوزه فرهنگ و هنر بررسی می‌کند.

وی افزود:  ما از مرداد ماه ، سینمای قبل از انقلاب را با سینمای بعد از انقلاب مقایسه کردیم. یکی از موارد بسیار با اهمیت و پر رنگ حضور زنان در سینمای بعد از انقلاب است که در عرصه‌های مختلف بازیگری، کارگردانی موفقیت‌های چشمگیری داشته‌اند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: اکنون سینمای کودک و نو جوان را  بعد  از انقلاب با حضور مصطفی محمودی  منتقد سینما  بررسی می‌کنیم.

روی دیگر تاریخ با اجرای بتول نجفی جمعه ها  ساعت 17 از رادیو ایران پخش می‌شود.

ریشه ضرب المثل «دوستی خاله خرسه» در فرهنگ مردم

رادیو ایران در راستای آشنایی بیشتر شنوندگان با آیین‌ها، آداب و رسوم و جاذبه‌های گردشگری نقاط مختلف ایران، هر جمعه شب برنامه‌ای را با عنوان «فرهنگ مردم» تقدیم علاقمندان می‌کند. این برنامه با اجرای «شمسی فضل الهی» و «محمد حسن رفیعی» می کوشد لحظات خوبی را برای شنوندگان به ارمغان آورد. زهرا فقیه میرزایی تهیه کننده برنامه گفت: این هفته ریشه و قصه ضرب المثل «دوستی خاله خرسه» را بررسی خواهیم کرد. و در ادامه از نحوه پرداخت دستمزد صاحبان مشاغل سنتی در قدیم  و درباره علاقه شغال به انگور خواهیم گفت.

برنامه «فرهنگ مردم»، جمعه بیستم مهر ساعت 21:30 از رادیو ایران روی موج اف ام ردیف 90 مگاهرتز و ای ام ردیف 558 کیلو هرتز  پخش می‌شود.

ماجرای زندگی دختر روشندل در رادیو نمایش

نمایش رادیویی «چشم های روشن» را که مریم گودرزی نوشته درباره دختری نابینا است که توسط خانواده‌اش حمایت می‌شود. در این نمایش رادیویی هنرمندانی چون ماندانا محسنی، شمسی صادقی، سیما خوش چشم، شیما جان قربان، مهرداد عشقیان، علی اصغر دریایی و تعداد دیگری از بازیگران اداره کل هنرهای نمایشی رادیو به ایفای نقش پرداخته‌اند. «چشم های روشن» به کارگردانی مهدی نمینی مقدم، تهیه کنندگی ژاله محمدعلی، صدابرداری حیدر صفدری و افکتوری محمدرضا قبادی‌فر چهارشنبه ساعت 7:15 از رادیو نمایش پخش می‌شود.