اخبار تازه

کد خبر ۱۲۵۲۰۱ انتشار : ۲۷ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۵۶

سد بزرگ دو میلیارد دلاری در مسیر احداث پالایشگاه نفت مازندران!

علاوه بر تصویب کمیسیون واگذاری زمین برای پروژه های صنعتی و کشاورزی مازندران، حدود 160 هکتار زمین مربوط به اراضی ملی برای این کار فریز شد که تاکنون به دلیل عملیاتی نشدن کار واگذاری از سوی منابع طبیعی صادر نشده است.
رئیس هیات مدیره و مدیرعامل پالایشگاه نفت مازندران، درگفتگویی سرمایه مورد نیاز برای ساخت پالایشگاه نفت مازندران را حدود دو میلیارد دلار اعلام کرد.
 
 
به گزارش راه شلمچه، رئیس هیات مدیره و مدیرعامل پالایشگاه نفت مازندران، در گفتگویی سرمایه مورد نیاز برای ساخت  پالایشگاه نفت مازندران را حدود دو میلیارد دلار اعلام کرد.


براساس این گزارش، با گذشت هشت سال از صدور مجوز برای ساخت پالایشگاه نفت در شرق مازندران با مشارکت شرکت های خارجی همچنان ساخت چنین واحد نفتی دراین خطه شمال کشور در هاله ای از ابهام قرار دارد.براساس بازدید میدانی مسوولان استانی متولی نظارت بر اجرای پروژه، تاکنون اقدام عملی دال برشروع پروژه ساخت پالایشگاه نفت در اراضی در اختیار مجری جز چند حوضچه نفتی کوچک کار بیشتری انجام نشده است.

 

اگرچه چندین بار شرکت هایی از کشورهای چین، امارات و حتی اروپا با درخواست سرمایه گذار و حمایت مسوولان استانی به محل پروژه سفر کردند که تازه ترین این بازدید روز گذشته (23 مهرماه 97) انجام شد،ولی هیچ یک از این سفرها به دلیل نامعلومی تاکنون منجر به حتی کلنگ زنی این پروژه ختم نشد.براساس گزارش مسوولان استانی برای ساخت پالایشگاه نفت در روستای حسین آباد شهرستان بهشهر در نزدیکی تالاب بین المللی میانکاله برای 24 هکتار زمین کشاورزی خریداری شده از سوی سرمایه گذار از سوی امور اراضی با تایید جهاد کشاورزی مجوز تغییر کاربری صادر شد.

 


علاوه بر تصویب کمیسیون واگذاری زمین برای پروژه های صنعتی و کشاورزی مازندران حدود 160 هکتار زمین مربوط به اراضی ملی برای این کار فریز شد که تاکنون به دلیل عملیاتی نشدن کار واگذاری از سوی منابع طبیعی صادر نشده است.


براساس قانون مدت زمان واگذاری زمین از اراضی ملی به سرمایه گذاران صنعتی و کشاورزی سه ساله است که در صورت عملیاتی نشدن کار، در صورت درخواست متقاضی و بررسی مستندات احتمال تمدید دوباره وجود دارد و در غیر این صورت باید زمین به خصوص مجوز تغییر کاربری بازپس گرفته شود.

 

این در حالیست که گفته می شود تاکنون برای این پروژه خاص، سه بار با فشار مدیران استانی تمدید مجوز صادر شده است و شاید این پروژه بزرگ اقتصادی که می تواند بسترساز اشتغال هزاران جوان مازندرانی باشد بازهم به میدانی برای تقابل نمایندگان مردم استان در مجلس تبدیل شود و می توان نقطه یابی احداث این پالایشگاه بر اساس دیدگاه نمایندگان، از دیگر دلایل عدم تحقق آن دانست...