اخبار تازه

کد خبر ۱۲۵۲۰۲ انتشار : ۲۷ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۴۲
باهنر در کنگره جامعه اسلامی فرهنگیان:

منافع ملی در مجلس متولی ندارد

رئیس جبهه پیروان خط امام و رهبری گفت: منافع حزبی برای بعضی از نمایندگان مهمتر از منافع ملی است. منافع ملی در مجلس شورای اسلامی خیلی متولی ندارد.

به گزارش خبرنگار راه شلمچه، محمدرضا باهنر رئیس جبهه پیروان خط امام و رهبری و دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین طی سخنانی در دهمین کنگره سراسری جامعه اسلامی فرهنگیان که روز گذشته پنج شنبه 26 مهرماه در مجتمع شهدای موتلفه برگزار شد با اشاره چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی، اظهار داشت: رسانه‌های عمومی و خصوصا رسانه ملی باید به بازگویی دستاوردهای چهل‌سال گذشته انقلاب توجه ویژه داشته باشند و عادلانه به آن بپردازند.
وی ادامه داد: از آن‌طرف هم نباید سیاه‌نمایی شود و حالت دلزدگی به‌وجود بیاید و امروز 68 درصد جمعیت کشور بعد از انقلاب به‌دنیا آمدند و یا حدود 60 درصد از جمعیت کشور ما حضرت امام و جنگ را درک نکردند و ما که در این انقلاب و قبل از آن تلاش کردیم یا قصورهایی که داشتیم باید برای نسل بعد از انقلاب پاسخ‌های قانع کننده‌ای داشته باشیم و من تقریبا همه عمرم را در قوه مقننه گذراندم و این مشکلاتی که داریم و بعضی‌ها آن را بحران می‌نامند باید عرض کنم اوایل جنگ تحمیلی بعضی از مسئولین خدمت امام رسیدند و از امام خواستند تا وضع فوق‌العاده اعلام کنند و امام فرمود اتفاقی نیافتاد یک دیوانه‌ای سنگی را پرت کرده و ما هم پس می‌زنیم و امام جنگ تمام عیار مستکبرین علیه ایران اسلامی را بحران نمی‌دانستند.نماینده سابق مجلس گریزی به مدیریت دولت اصلاحات زد و گفت: پس از دولت اول اصلاحات بعضی از تئورسین‌های اصلاح طلب می‌گفتند هر 9 روز یک بحرانی به‌وجود آمده بود می‌گفتند در آن چهار سال یک روز بحران داشتیم. سوال کردیم این بحران‌هایی می‌گویید چی هستند؟ می‌گفتند مثلا برای سخنرانی جایی می‌رفتیم یک نفری بلند می‌شد و سوال می‌پرسید و یا اینکه آب لیوان روی میز سخنران را روی کاغذ ریخته بود و اینها را بحران می‌دانستند و امام جنگ تمام عیار دشمنان علیه ایران را بحران نمی‌دانستند.

محمدرضا باهنر با تشریح وضعیت کنونی کشور هم گفت: در حال حاضر هم مشکلات زیادی از جمله؛ بیکاری، تورم، محیط زیست، تولید ناخالص، کمبود آب و... در کشور داریم اما نقاط مثبتی هم داریم که چی بودیم و الان چی شدیم و مقام معظم رهبری در دیدار با نخبگان بیانات بسیار عالمانه‌ای را فرمودند.
وی گفت: اما نسل امروز هم سوالات زیادی از ما هم دارند و ممکن است بپرسند خوب همه کشورها پیشرفت داشتند و در زمینه فن‌آوری، علم، تکنولوژی، روابط اجتماعی، سیاسی و.. کشور ما هم پیشرفت داشت و اگر شاه نبود پیشرفت نداشتیم؟ خوب این‌ها سوالاتی است که باید پاسخ دهیم.
باهنر در پاسخ به این سوال به مسابقه دوچرخه سواری مثال زد و گفت: در نظر بگیریم به‌عنوان مثال ما با 200 دوچرخه سوار مسابقه دادیم و در بین آنها مثلا صد و هفتادم بودیم و زمانی که کشور را از شاه گرفتیم اگر شاخص‌ها در نظر بگیریم مثلا در بین 200 کشور دنیا جایگاه صد وهفتادم بودیم و در این چهل سال همه رکاب زدند و ما هم رکاب زدیم آنها تلاش کردد و ما هم تلاش کردیم اگر آن زمان صد و هفتادم بودیم الان شدیم سی‌اُم و جواب این است که اول انقلاب جیرفت و خوی و شهرهای دور را نمی‌گویم همین تهران را مثال می‌زنم که بیمارستان‌های تهران پُر بود از پزشکان پاکستانی و بنگلادشی و فیلیپینی یعنی سطح پزشکی این کشورها از ما جلوتر بود و الان کلی پزشک بیکار داریم و از نظر کیفیت هم در سطح دنیا هم مطرح هستند.
دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین تعداد دانشجویان کشور قبل از انقلاب را با بعد از نقلاب مقایسه کرد و گفت: دانجویان قبل از انقلاب 120 هزار نفر بودند اما امروز از مرز چهار میلیون نفر هم گذشت و البته یک سری مشکلاتی هم داریم و نستیم کار تحقیقاتی کردیم و اگر بخواهیم معلول‌ها را حل کنیم به اصطلاح سبد سیاستی نیاز دارد برای برای حل آن‌ها و اگر بخواهیم سبد سیاستی را حل کنیم ما نمی‌توانیم بودجه دولت را حل کنیم بدون آنکه مشکل بانک‌ها را حل کنیم و اگر بخواهیم مشکل بانک‌ها را حل کنیم باید رونق اقتصادی داشته باشیم و اگر بخواهیم رونق اقتصادی داشته باشیم باید کسب و کار داشته باشیم و کسب و کار ما هم باید بهبود داشته باشد و اینها به‌هم تنیده هستند و از مجموعه اشکالاتی که بررسی کردیم سه نوع اشکال در نظام ما وجود دارد که بعضی از آنها ساختاری و بعضی‌ها رویکردی و بعضی هم عملکردی است.


عضو تشخیص مصلحت نظام مهمترین مشکل کشور را ساختاری بیان کرد و گفت: بعد از چهل باید قدرت و توان خود اصلاحی داشته باشیم . اگر چند سال پیش بعضی از مردم می‌گفتند در انتخابات به هرکسی رای بدهیم کسی دیگر بیرون می‌آید ولی امروز همه به اتفاق حتی رسانه‌های بیگانه هم به این نتیجه رسیدند انتخابات را مردم تعیین می‌کنند و به خاطر همین در زمان انتخابات بی‌بی‌سی و صدای آمریکا به مردم می‌گویند بروید سر صندوق‌های رای تا فرد موردنظرتان را انتخاب کنید. این مردم سالاری دینی است که امروز از امام به رسیده است.
محمدرضا باهنر گفت: دیگر نمی‌شود کشور را با نظام تک مجلسی اداره کرد و معتقدم اگر فرصتی پیش بیاید کشور را باید دو مجلسی کرد و اصلا بحث خطی و جناحی نیست ما در مجلس منافع مخلفی داریم که شامل؛ ملی، قومیتی، منطقه‌ای، صنفی، جنسیتی، حزبی و... ما مدعی هستیم اولویت همه این‌ها منافع ملی است یعنی اگر در یک جایی منافع ملی با منافع منطقه‌ای در تضاد بود تصمیم گیرندگان نظام باید منافع ملی را ترجیح دهند اما باید عرض کنم مجلس شورای اسلامی ما منافع منطقه‌ای برای آنها مهمتر از منافع ملی است و تکرار می‌کنم اصلا کاری به چپ و راست و یا اصولگرا و اصلاح طلبان ندارم و حتی منافع حزبی هم بعضا برای آنها مهمتر از منافع ملی است. خلاصه باید عرض کنم منافع ملی در مجلس شورای اسلامی خیلی متولی ندارد.
مشاور رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: حضرت آقا چند سالی است که فرمودند بیس حرکت کشور باید اقتصاد مقاومتی باشد اما امروز مجلس ما 290 نفر عضو دارد از این 290 نفر چندنفرشان بندهای اقتصاد مقاومتی را دقیقا مطالعه کردند؟ و چند نفرشان اقتصاد مقاومتی را فهمیدند و حاضرند برای خدا و برای اجرای اقتصاد مقاومتی قیام کنند ولو بر علیه منطقه‌شان، برعلیه اسم‌شان، بر علیه جنسیت‌شان، برعلیه قومیت و بر علیه صنف‌شان باشد؟ باید پاسخ دهم به اندازه تعداد انگشتان دست نیستند. نه فقط مجلس دهم بلکه مجلس نهم و هشتم هم همین بود.


باهنر به غیر از اینکه مجلس باید دو مجلسی باشد به حزبی بودن آن هم تاکید کرد و گفت: مجلس و نظام انتخاباتی ما باید حزبی هم باشد و خیلی‌ها احساس می‌کنند مجلس دهم ضعیف است و خود نمایندگان مجلس متعدد به ما می‌گویند ما ضعیفیم و نمایندگان مجلس دهم از نظر سواد و دانش نسبت به دوره‌های گذشته خیلی تفاوت ندارند اما مشکلی که مجلس دهم دارد این است که فراکسیون‌ اکثریت ندارد که سه فراکسیون مجلس حداقل هستند و در دنیا هم اینگونه است که دولت‌های اعتدالی دولت‌های ضعیفی هستند و مجالس احتلافی هم مجالس ضعیفی هستند و شما دیدید که در اسفند سال گذشته سه وزیر در مجلس استیضاح می‌شوند و هر سه وزیر به‌سلامتی با رای بیشتر از گذشته ابقا می‌شوند و بعد از آن کلان مجلس به آن بر می‌خورد و به جبران آن مافات هر وزیری به مجلس می‌رود استیضاح وزیر رای می‌آورد.
نماینده و عضو سابق هیئت رئیسه مجلس اظهار کرد: نماینده مجلس و یا حتی رئیس جمهور موقعی که می‌آیند چهارساله فکر می‌کنند در حالی‌که یک نظام حکومتی باید برای چهارسال یا بیست سال و حتی برای 50 سال هم باید برنامه داشته باشد. اصلا کسی هست که جرات داشته باشد برای 50 سال کشور فکر کند؟
وی با اشاره به گزارشی در باره الگوی ایرانی اسلامی که اخیرا به مقام معظم رهبری داده شد ابراز ناامیدی کرد و گفت: حضرت آقا در باره الگوهای ایرانی اسلامی دستورالعمل‌هایی را دادند اما شما واقعا فکر می‌کنید مملکت راه می‌افتد برای برنامه 50 ساله؟ من خیلی ناامیدم. اصلا خیلی از مسایل روزه‌مره رئیس جمهور و رئیس مجلس و قاضی‌القضات و وزرا را آنقدر کلافه می‌کند که اصلا وقت فکر کردن 10 ساله و 20 ساله و 50 ساله را ندارند. رئیس جمهور وقتی کلنگی می‌زند همان چهارسال می‌خواهد افتتاح کند چون وقتی برای 10 و 15 سال نمی‌گذارد.


باهنر دوباره به مجلس حزبی اشاره کرد و منظورش از حربی بودن مجلس را حزب چارچوب‌دار دانست و گفت: در چارچوب نظام جمهوری اسلامی دو- سه حزب قدرتمند باید داشته باشیم و اشکالی هم ندارد اصلاح، اصولگرا، میانه‌رو، چپ، راست و.. و این‌ حزب‌ها باید پاسخگو باشند و امروز نماینده‌های که به مجلس می‌روند فکر این هستند تا در دوره بعدی رای بیاورند.

 
محمدرضا باهنر گفت: در دوره گذشته انتخابات مجلس حدود 12 هزار نفر ثبت‌نام کردند و این تعداد شش هزار نفرشان تایید شدند که اطمینان دارم به 500 - 600 نفرشان که رد شدند به آنها ظلم شده و همین تعداد هم بیخودی تایید شدند و این به این معنی نیست که ایراد از شورای نگهبان باشد بلکه شورای نگهبان یک ماه فرصت دارد تا این 12 هزار نفر را بررسی کند و نمی‌توانند ظرف یک‌ماه رسیدگی کنند. بیش از 80 درصد از مردم و نامزدهایی که می‌خواهند وکیل شوند مورد وکالت را نمی‌دانند یعنی وظایف نمایندگی مجلس را نمی‌دانند و اینکه بعضی‌ها می‌گویند نماینده‌ها وعده دروغ می‌دهند غلط است بلکه اطلاعات ندارند که نماینده چه اختیاراتی دارد.
وی ادامه داد: در شهری مثل بابل دو نماینده مجلس دارد و برای انتخاب این دو نفر بیش از 60 نفر نامزد می‌شوند و اگر انتخابات حزبی باشد 5- 6 نفر نامزد خواهند شد و شورای نگهبان هم این 60 نفر را رسیدگی نمی‌کند تا 30 نفر را تایید کند و اگر انتخابات حزبی باشد آنها تصمیم می‌گیرند چه کسانی کاندیدا شوند و چه بگویند. اگر کسی نظامی است باید همه مراتب را طی کند تا به سرلشکری نایل آید و اگر کسی می‌خواهد نماینده مجلس شود باید همانند نظامی همه
مراتب را طی کند و همانند یک سرلشکر نماینده مجلس شود.
باهنر در خاتمه حزبی شدن انتخابات را منوط به تصویب قانون دانست و گفت: حزب قرار نیست مقابل نظام بایستد و در تمام دنیا با شرایط و قوانین نظام خاص خودش است.


اخبار مرتبط :