اخبار تازه

کد خبر ۱۲۵۲۰۳ انتشار : ۲۸ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۰۵
دکتر نصراللهی:

فساد اقتصادی برای مردم تهدید است نه تحریم!

رسانه‌ها در پوشش اخبار مفاسداقتصادی به جای آن که این موضوع مهم را ، مستمر، ملی، فراجناحی، کارشناسی و با شیوه‌ای بازدارنده پوشش دهند، در بسیاری مواقع معکوس، رویدادی، عرضی، انفعالی و جناحی عمل کرده اند.

به گزارش راه شلمچه، دکتر نصراللهی ریس دانشکده علوم ارتباطات و مطالعات رسانه ای نوشت: آنچه کشور را بیش از همه تهدید می‌کند، نه جنگ خارجی و نه تحریم و چالش‌های زیست محیطی؛ بلکه فساد اقتصادی است که مردم را آزرده کرده است.
این موضوع به حدی مهم است که مقام معظم رهبری هم بارها به مبارزه با فقر، فساد، و تبعیض تاکید کرده اند .
فقر و تبعیض از فساد نشات می گیرد. اگر فقر وجود دارد، علت اصلی آن وجود فساد است. تبعیض هم از فساد بوجود می آید .
 برای خشکاندن ریشه فقر و تبعیض و یا کاهش میزان آن باید با فساد مبارزه همه جانبه کرد و مبارزه همه جانبه رسانه ها با فساد ، اطلاع رسانی دقیق،مستمر،همه جانبه ، تبیین علل و ریشه ها و بستر های فساد ، پیگیری مطالبات مردمی ،قانونی و مقام معظم رهبری و نظارت بر کار مسئولان است.
یکی از اشکالات مهم پوشش اخبارمفاسد اقتصادی این است که خبرها به گونه ای پوشش داده می شود که حتی درمواردی که مفسدان هر دو جناح در سطوح بالا مجازات و زندانی می شوند، نظام به جای اینکه سودی عایدش شود، زیان می بیند.
اگر رسانه ها اطلاعات دقیقی از وضع موجود داشته باشند، دلایل ، ریشه ها و بسترهای بروز فساد را بدانند و از پیامدهای مخرب و غیرقابل جبران ادامه وضع موجود آگاهی داشته باشند، می توان امیدوار بود که فساد ، فقر و تبعیض ریشه کن و یا کم شود . .
هزینه فساد در کشور ما پایین است و سود آن بالا.
.
 رسانه‌ها باید به گونه‌ای کار کنند که هزینه فساد را هم برای مفسدان و هم برای مسئولانی که در برخورد با آن با تعلل و یا با زمینه های بروز آن مقابله نکرده اند ، بالا ببرند. .
اکنون قبح فساد فروریخته است و فساد در حال #تسری به بخش های مختلف است و به همین دلیل است که مفسدان وقییحانه به جای اینکه پشیمان و سرافکنده باشند ، حتی در مقابل دوربین می‌خندند. .
اشکالی که در بیشتر مسوولان دیده می شود است است که موضوعات را امنیتی، جناحی و سیاسی می‌بینند و مصلحت اندیشی شان اغلب غیر ضرور و به خبرنگاران بی اعتماد هستند رسانه ها را مزاحم کارشان می‌دانند و تلاش می کنند جلوی کار آنها را بگیرند. یا محدودشان کنند تا فعالیت های اطلاع رسانی در اختیار و کنترل خودشان باشد. .

آتش به اختیار بودن فقط به افراد و موضوع خاصی محدود نیست، رسانه‌ها هم می توانند آتش به اختیار باشند و....


اخبار مرتبط :