اخبار تازه

کد خبر ۱۲۵۴۳۶ انتشار : ۲ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۲۵

تک‌نگاری‌های زائر اربعین

راه شلمچه- ایرج نیازآذری؛ امسال توفیق پیدا کردم در همایش شورآفرین و بی‌نظیر پیاده‌روی اربعین حسینی مسیر نجف اشرف تا کربلای معلای حسینی را با زائران مخلص و بی‌ریا همراه شوم و قطره‌ای باشم در دریای بیکران میلیون‌ها زائر از اقصی نقاط جهان که علی‌رغم تهدیدات داعش و سانسور خبری رسانه‌های جهان هر سال بر عظمت آن افزوده می‌شود. در این سفر سعی کردم مشاهدات نزدیک خود را مکتوب و تک‌نگاری کنم:
۱- مسیر نجف اشرف تا کربلای معلی تقریبا ۸۰ کیلومتر است که به ازای هر تیربرق روشنایی یک عمود شناخته می‌شود تا به عمود ۱۴۵۰ قبله عاشقان برسد.
۲- در لاین راست کل مسیر نجف تا کربلا از سال ۲۰۰۰ تاکنون موکب و حسینیه‌هایی توسط عشیره‌های مختلف عراقی احداث شده است و به پذیرایی از خیل کثیر زائران می‌پردازند.
۳- هیچ فاصله‌ای بین موکب‌ها وجود ندارد و بطور تقریبی می‌توان گفت پنج هزار موکب فقط در مسیر نجف و کربلا وجود دارد. با این حال در سایر مسیرهای منتهی به کربلا در شهرهای مختلف عراق نیز موکب‌هایی عاشقانه و خالصانه از زوار امام حسین علیه‌السلام استقبال و پذیرایی می‌کنند.
۴- امسال به دلیل افزایش نرخ #ارز متاسفانه هزینه ایاب و ذهاب از مرز مهران به شهرهای نجف، کربلا، کاظمین و سامرا تقریبا سه تا چهار برابر سال گذشته شده است و این امر باعث شد زائرین تقریبا دو مقصد از چهار شهر مذهبی عراق را برای زیارت انتخاب کنند.
۵- علی‌رغم فراوانی موکب‌ها و رفتار بسیار خوب شیعیان عراق لیکن متاسفانه حمام و سرویس‌های بهداشتی موکب‌های عراقی اصلا خوب نیست. انشالله در سال آتی بهتر شود.
۶- موکب‌های ایرانی اگرچه تعدادشان خیلی کم است اما از پذیرایی و خدمات فرهنگی و بهداشت بسیار مناسب برخوردارند و به همین دلیل زائران ایرانی ترجیح می‌دهند تا در موکب‌های وطنی استقرار یابند
۷- هر زائر مسیر نجف تا کربلا را چهار روزه پیاده می‌پیماید و این روزها تعداد خانم‌ها به مراتب بیشتر از آقایان است که بعضا با پای تاول زده به سفرعشق می‌روند.
۸- نکته بارز ایام اربعین دراین است در موکب‌ها یا مسیرهای منتهی به کربلا هرکسی از صغیر و کبیر یا غنی و فقیر خالصانه می‌خواهد خدمتی داشته باشد از یک لیوان آب گوارا گرفته تا تقدیم یک برگ دستمال کاغذی و یا طبخ غذا برای هزاران نفر و هیچکس در ایام اربعین گرسنه نمی‌ماند و همه از خوان گسترده امام حسین علیه‌السلام متنعم می‌شوند.
۹- نگارنده دراین سفر آسمانی جز عشق و خلوص و همبستگی راهیان کربلا خاطره‌ای ندارد و البته شایسته خواهد بود نظام اسلامی برای این سفر معنوی که آثار ارزنده‌ای در جامعه دارد سرمایه‌گذاری مادی و معنوی بیشتری نماید و زائران اربعین را که عموما از اقشار کم‌درآمد هستند در تنگنا قرار ندهد.
۱۰- ناهماهنگی بین وزارت کشور ایران و عراق پیرامون نحوه انتقال موادغذایی و تجهیزات موکب‌ها، گرانی دینار عراقی و همچنین طوفان روز یک‌شنبه کربلا محدودیت‌ها و گرفتاری‌های زیادی برای موکب‌داران ایرانی ایجاد کرد اما آنان با عشق و اخلاص در حال خدمتگذاری هستند.
۱۱- تجربه گران‌سنگ اربعین درس برادری، خلوص و اتحاد به همه بشریت می‌دهد و ما شیعیان باید تلاش کنیم تا از این مکتب نورانی معرفت کسب نماییم. لذا نگارنده برپایی موکب در جای جای میهن اسلامی را با هدف ترویج فرهنگ عاشورایی اربعین و با رعایت اخلاص، سادگی و معنویت پیشنهاد دارد. پس شما هم می‌توانید در شهر و دیارخود بانی و صاحب موکب شوید تا همه بگوییم:
ابد والله ما ننسی حسینا

اخبار مرتبط :