اخبار تازه

کد خبر ۱۲۵۴۵۹ انتشار : ۲ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۴۰
بهمنیار؛

اربعین بالاترین نماد اسلام انقلابی است

راه شلمچه- داریوش بهمنیار؛ اربعین است و اهل بیت پیامبر (ص) بعد از چهل روز به کربلا رسیده اند چهل روز از اشک هاي کربلا مي گذرد اشکی هایی که حاوی پيام فتح و جوانمردی اند، زینب (س) و امام سجاد (ع) با اسرای اهل بیت پیامبر (ص) آمده اند تا احياگر پيام ناميان كربلا باشند.

 

این چهل روز زینب و امام سجاد (ع) و اهل بیت پیامبر (ص) و تمام مریدان راه امام حسین در سوگ ابرمردی نشسته اند که حیات اسلام مدیون بدن تکه پاره اوست، چهل روز از غروبِ غمِ شهادت شقایق ‌ها می‌ گذرد و سهم اهل بیت پیامبر(ص) اسارت، عطش، غربت و بیدارگری بوده است.

 

ای زینب قهرمان، ای زبان علی در کام و ای رسالت حسین بر دوش، تو می ‌شناسی آب نفرین شده ‌ای که محکوم معامله شوم دنیا پرستان شد، تو دیده ای زلالی اشکهای عباس را زمانی که آبهای مشک بر زمین ریخت و تمنای مشک ‌های سوراخ که آب آخرین بهانه ‌اش بود گرمای دستانی که آرزوی سقایی داشت و از شرم چشمان منتظر کودکان به خواب آب‌ ها رفت و به وعده ‌گاه برنگشت آسمانی که برای همیشه تاریخ با عظمت این فاجعه سیاهپوش شد.

 

اگر خون حسین (ع) و یارانش در عاشورا به زمین ریخت ولی با صبر زینب (س) در اربعین معنا یافت، حضرت زینب (س) سرافراز و صبور با فریاد رسای مرتضی گونه اش همه ظلم را تحقیر کرد و تاریخ را به اعجاب و تحسین وا داشت، چنان زيبا و پرمنطق در کوفه و شام سخن گفت ‌که قلب‌ های خفته را بيدار کرد و با اسارت آزادی بخش خویش دفتر ننگین بنی امیه را در پیشگاه عقل همه فرزانگان عالم گشود، صدایش زلزله وار بنيانِ شام را لرزاند سخنان زينب (س) در کاخ یزید و در میان مردم شامات از آن چه يزيديان شرم زده هراس داشتند بالاتر و رساتر بود آب معرفت بود بر آتش جهل و گناه ، و کم است مسلمانی که در شامات مسلمانی اش را مدیون حضرت زینب (س) نباشد.

 

گاهي رنج و زحمت زنده نگه داشتن خون شهيد از خود شهادت کمتر نيست و رنج چندين ساله حضرت زينب (س) و امام سجاد (ع) از اين قبيل است حضرت زینب سلام الله علیها فصاحت و بلاغت را از علی (ع) نجابت را از فاطمه (س) صبر و شکیبایی را از حسن (ع) و مظلومیت در عین ایستادگی را از حسین (ع) آموخته بود چنان که خاطره حماسه آفرينی هایش زينت بخش تاريخ کربلاست.

 

اینک تاریخ آمده است تا بعد از چهل روز همراه زینب (س) بغضش را بترکاند کاروانیان خاک کربلا را بر سر می ‌ریزند و زینب (س) در جستجوی گم شدگانش خاک کربلا را می ‌بوید، هوا را با تمام احساس خسته‌ اش لمس می ‌کند تا جای قامت علی ‌اکبر، دستان عباس، حنجره علی ‌اصغر و سر حسین (ع) را پیدا کند، زمین زیر پای زینب شرمنده نگاه زینب است، زينب تمام يادگار كربلا را با كاروان صبرش براي زيارت شهداي كربلا آورده است تا بعد از چهل روز بوی برادرش را نفس بکشد تا محکم‏تر و استوارتر از پیش خطبه ‏هایش را با تمام وجود فریاد بزند.

 

حضرت زینب (س) خسته است در گوشه ای می ‌نشيند آفتاب رمقي ندارد گويي از غروب غريبانه‌اش در روز عاشورا ديگر طعم طلوع را نچشيده است اوج نگاه زینب (س) حادثه دشت نینوا را دنبال می ‌کند و گوش صحرا سنگ صبور نجوای آرامش او می شود و گويی لحظه ای چشمانش برق آفتاب را چون شاهدی روشن نشانه می ‌رود، زينب (س) بلند می شود و هم چنان واژه های گفته و ناگفته خویش را بر دوش خستگی ‌هايش می ‌گذارد و باز هم می ‌ايستد، دشمنان اهل بيت (ع) رعب اين ايستادگی ها را بارها تجربه كرده‌اند.

 

عاشورا اثبات پیروزی انسان بر ابليس و سپاهیانش بود و اربعین پناهگاه عاشقان حسینی و حماسه جاودان عشق است، عاشورا انفجاري از نور و تابشي از حق بود که بر انديشه ها تجسم کرد و اربعین تداوم رسالت انسان در پهنه خلقت است، اربعين بيعت دوباره با عاشورا و تکرار بیعت پايدار شيعه در غدير است و با اینکه قرن ها از وقوع آن همه مصيبت مي گذرد ولی هنوز بغض ها تازه است، گويي اربعين هر سال نخستين اربعين حسينی است که عاشقان به عزای سید و سرور آزادگان جهان امام حسين(ع) و يارانش می گریند.

 

تکریم و گرامیداشت اربعین حسینی رمز تداوم عاشورا و فرصتی برای همبستگی با نهضت پربار حسينی و اعلام پای بندي به مكتب سرخ عاشوراست و از مضامین انسان ساز و پر محتوایی برخوردار است، چرا که نبرد روز عاشورا اگرچه از نظر زمان کوتاه ترين درگيري بود که فقط یک نيم روز طول کشيد ولي از نظر امتداد طولانی ترين درگيری حق و باطل در تاریخ است.

 

امروزه اهميت ويژه مراسم اربعين و حضور هرچه بيشتر زائران در اين گردهمايی بي بديل جهانِ تشيع، يك مانور عقيدتی سياسی بسیار با اهميت است كه شرايط حساس امروز منطقه باعث اهميت صد چندان اين مانور بي نظير شده است.

 

این گردهمایی بی بدیل در موسم اربعین در میعادگاه کربلا یک مانور عقیدتی سیاسی بی نظیر و بسیار مهم برای همه مسلمانان است و اهمیت ویژه اربعین امسال و حضور هرچه بیشتر زائران در این همایش بی نظیر باعث شکوه و عظمت بیشتر این مراسم حسینی در عالم شده و جهانیان را متحیر کرده و در شرایط حساس امروز منطقه پشتوانه ای محکم برای اتحاد همه مسلمانان عالم شده است.  

 

اربعین بالاترین نماد اسلام انقلابی برای انقلاب اسلامی است و انقلاب اسلامی ايران پرتويي از پیام کربلا و انقلاب عظيم الهي آن می باشد انقلابی که با الهام گرفتن از پیام عاشورا كاخ ستمگران تاریخ را با خون در هم کوبید و كاخ سلطنت شیاطین را فرو ریخت.

 

ای عزاداران سیدالشهدا و دوستداران جگر گوشه رسول خدا بشتابید تا همگام با عزاداران و دلسوختگان حسینی با پای پیاده به کربلای معلی برویم و همنوا با امام زمان ارواحنافداه با ذکر  لبیک یا حسین به زیارت اربعین سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام نائل شویم.

 

پیشاپیش فرا رسیدن اربعین و شهادت سید و سرور و سالار آزاگان جهان و چهلمین روز وداع خونین حضرت ابا عبدالله الحسین(ع) و یاران و اصحاب با وفایش را به همه شما عاشقان و رهروان راه امام حسین (ع) تسلیت می گوییم و امیدواريم كه سوگواری های یكایك شما عزیزان مورد قبول حضرت حق قرار بگیرد.

 

 

 

اخبار مرتبط :