اخبار تازه

کد خبر ۱۲۶۱۳۳ انتشار : ۱۳ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۴۶
خوش سیرت:

چرا گیلان همیشه از مازندران و اصفهان و تبریز عقب‌تر است؟!

راه شلمچه- حمید خوش سیرت: باز هم گیلان در تغییرات کابینه عقب ماند و نتوانست سهمی در آن داشته باشد. بارها گفته و شنیده شده است که چرا گیلانی‌ها در دو دهه اخیر نتوانسته‌اند سهمی درخور و شایسته در کابینه داشته باشند؟ گرچه در دولت دهم و در اواخر آن با یک تغییر چند ماهه، گیلان توانست در زمانی که در آن دولت نه معاون رئیس جمهور داشت و نه وزیر، و تنها در شرایطی خاص توانست در آن کابینه و با حمایت همه نمایندگان گیلان در روز رأی اعتماد مجلس، اسدلله عباسی نماینده دوره‌های هفتم و هشتم را به‌عنوان وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در دولت داشته باشد. این درحالی است که گاهی گیلانی‌ها مدعی بودند که وقتی ما در دولت نماینده‌ای همچون محمد باقر نوبخت در سطح عالی داریم، چگونه باید ظرفیت‌های گیلان به دولت شناسانده شود و یا حامی مهم و بزرگی در دولت داشته باشد تا بتواند از گیلان در سطوح عالی دولت استفاده شود؟
در همین تغییرات اخیر در دولت که اتفاق افتاد، چند نکته حائز اهمیت است. از میان چهار وزیر معرفی شده، ۳ وزیر سهم استان‌های؛ مازندران، آذربایجان شرقی و اصفهان بوده است. وزیر امور اقتصادی و دارایی اهل بهشهر استان مازندران، وزیر صنعت، معدن و تجارت از تبریز آذربایجان شرقی و وزیر راه و شهرسازی از اصفهان انتخاب شدند. فرق آن‌ها با گیلانیان در چیست که سهم این استان‌ها در دولت باید حفظ شود، ولی گیلان هیچ سهمی ندارد و از همه جالب‌تر آن‌که اصفهانی‌ها هیچ‌گاه در منافع استانی علی‌رغم همه اختلافات سیاسی در کنار هم بوده‌اند.
پس از استیضاح مسعود کرباسیان که اصفهانی بود و کم شدن کرسی اصفهانی‌ها در دولت، به یکباره استاندار مازندران که اصفهانی است به‌عنوان وزیر راه و شهرسازی در کابینه دولت معرفی می‌شود! در عین حال می‌توان اسلامی را یک مازندرانی هم دانست که وقتی یک سال استاندار مازندران بود، خود را مازنی می‌داند؛ چرا که نمایندگان مازندران به استثنای یک نفر، مابقی آنان از وی در هنگام رأی اعتماد حمایت می‌کنند.
نگاهی آماری به تعداد نمایندگان این استان‌ها نشان می‌دهد که تعداد نمایندگان نمی‌تواند در این مسأله تأثیری داشته باشد. آن‌چه که مهم است، وحدت و یکپارچگی آنان در اصول و منافع استانی علی‌رغم همه اختلافات و سلیقه‌های سیاسی موجود می‌باشد. گیلان از معاون رئیس جمهور خود انتظار دارد که به سرمایه‌های انسانی گیلان توجه بیشتر و حمایتی خاص کند تا گیلان هم در این میان در دولت کرسی درخور توجهی داشته باشد:
۱- استان گیلان دارای ۱۳ نماینده در مجلس شورای اسلامی و بدون وزیر در دولت‌های یازدهم و دوازدهم
۲- استان مازندران دارای ۱۲ نماینده در مجلس شورای اسلامی و دارای یک وزیر در دولت یازدهم و یک وزیر در دولت دوازدهم
۳- استان اصفهان دارای ۱۹ نماینده در مجلس شورای اسلامی و دارای ۴ وزیر در دولت یازدهم و ۲ وزیر در دولت دوازدهم
۴- استان آذربایجان شرقی دارای ۱۹ نماینده در مجلس شورای اسلامی و دارای ۲ وزیر در دولت یازدهم و یک وزیر در دولت دوازدهم
اخبار مرتبط :