اخبار تازه

کد خبر ۱۲۷۸۹۲ انتشار : ۳ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۲۱

گرامی داشت روز جهانی مهاجر در گنبد کاووس +تصاویر

انجمن دوستداران کتاب گنبد کاووس به مناسبت روز جهانی مهاجر از بانوان افغانستانی فعال درکتابخوانی با اهدا کتاب تقدیر کرد.
ابه گزارش راه شلمچه از گنبدکاووس، این مراسم با همکاری بانوان  گروه کتابخوانی "پناهگاه من" ، "گهواره" و"سیاسرهای هم راز" در محل انجمن دوستداران کتاب مهر گنبد کاووس برگزار شد.
در ابتدای مراسم با تلاوقت قرآن کریم و اجرای سرود جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اسلامی افغانستان  آغاز و سپس خانم طاهره عرب زاده منشی انجمن و سرگروه کتابخوانی گهواره ضمن معرفی گروه و فعایت خود اشعاری از مجله باغ را به زبان دری مورد خوانش قرار داد.
سپس سید علی کریمیان مدیر انجمن دوستداران کتاب مهر و مشاور فرهنگی و امور کتابخوانی فرماندار گنبد ضمن عرض خیر مقدم گویی و گرامی داشتن روز جهانی مهاجر گفت: یکیاز کارهای ابتکاری  این انجمن  برگزاری برنامه کتابخوانی به مناسبت و بهانه های مختلف برای عموم مردم می باشد.
مشاور فرماندارگنبد در ادامه گفت: یکی از طرح های ما در امر کتابخوانی استفاده از قوم ها و اقوام مختلف  و نشان دادن اتحاد بین آنها از طریق کتابخوانی می باشد که برنامه امروز نیزبرای اولین بار در همین راستا برای عزیزان افغانستانی به مناسبت روز مهاجربرگزار گردیده.
وی در ادامه افزود :ملت بزرگ ایران و افغانستان دارای مشترکات فرهنگی و مذهبی بسیاری هستند و از همه مهمتر زبان مشترک است که امروز باعث شده به بهانه کتابخوانی دور هم جمع شویم.
مدیر انجمن دوستداران کتاب مهر در خصوص مهاجرین افغانستانی مقیم ایران گفت: دوستان جنگ زده افغانستانی ما از ابتدای انقلاب  مهمان کشور عزیزمان و مردم شریف ایران بوده اند و این را به نوعی میتوان یکی از خدمات جمهوری سلامی ایران در مدت چهل سالی که از عمر با برکت این انقلاب می گذارد دانست .جمهوری اسلامی ایران با اینکه  دولت نوپا یی داشت و از طرفی خودش درگیر جنگ های داخلی و 8 سال دفاع مقدس بود وبا تمام مشکلاتی که داشت نه تنها از مهاجرین و جنگ زدگان افغانستان بلکه در این چهل سال به بسیاری ازهمسایگان  جنگ زده خود مانند کردهای کردستان وملت عراق وکویت پناه داد.
در ادامه زهرا سادات کریمیان از کودکان تشیع حاضر در مراسم به همراه فاطمه زهرا عرب زاده از کودکان اهل سنت افغانستانی حاضر اقدام به شعر خوانی در وصف  پیامبر واهل بیت(ع) نمودند
شایسته عرب نویسنده افغانستانی کتاب" پناهگاه من" نیز در این مراسم از اهداف خود در خصوص نوشتن کتاب برای حاضرین گفت و شعری با موضوع امامزمان(عج) برای حاضرین خواند و ابراز امیدواری کرد که انشاء الله کشورش افغانستان به آرامش و همدلی برسد و دست مستکبرین از کشورش کوتاه شود تا ملت رنج کشیده افغانستان روی آسایش را ببیند.
در ادامه مهمان ویژه برنامه حجه الاسلام و المسلمین نصرتی امام جمعه موقت گنبد کاووس ضمن گرامیداشت روز مهاجر از این که در جمع بانوان کتابخوان افغانستانی حضور یافته ابراز خوشنودی نمود و گفت: جامعه ما نیاز به چنین برنامه های ابتکاری دارد و امروز بسیار خوشحالم که در جمع شما هستم.
نصرتی در ادامه با بیان سخنی از مقام معظم رهبری در خصوص برهم زنندگان وحدت بین مسلمین  گفت : همانطور که رهبر انقلاب اسلامی بارها فرمودند باید از مطالب و سخنان تفرقه آمیز بین ملت های مسلمان برهیزکنیم ما مسلمان هستیم و دارای یک دین و یک پیامبر واحد واین اساسی ترین و مهمترین وجه مشترک ماست  بنابراین نباید به عوامل دشمن فرصت هیچگونه تفرقه اندازی را بدهیم.
امام جمعه موقت گنبد کاووس در ادامه افزود: پیامبرما همان پیامبری است که فرمود اگر مسلمانی صدای کمک خواستنی را شنید که از او کمک می خواهند و آن
طرف هر کس که باشد، می خواهد مسیحی و یهودی باشد یا مسلمان و هندو، مسلمان باید به کمک و یاری او بشتابد مسلمان باید حامی مظلومان باشد و گرنه مسلمان نیست.
بر همین اساس است که آغوش جمهوری اسلامی ایران بر روی همه همسایگان مسلمان  و ملل مظلوم جهان همیشه باز است .
این مراسم با اهدا یک جلد کتاب از سوی انجمن دوستداران کتاب توسط حاج آقا نصرتی به پایان رسید.
اخبار مرتبط :