اخبار تازه

کد خبر ۱۲۸۳۲۴ انتشار : ۱۱ دی ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۳۵
پشت پرده ورشکستگی شرکت زیرمجموعه شستاچیست؟

یک کارخانه کارتن‌سازی با اخراج 400 کارگر در حال تعطیلی قرار دارد! +اسناد

سیاسی بازی ها و تلاش برای تبدیل زمین های متعلق به شرکت کارتن ایران، این شرکت را در آستانه ورشکستگی و اخراج 400 کارگر آن قرار داده است.

به گزارش راه شلمچه، بعد از تعطیلی زنجیره وار برخی از شرکت ها و کارگاه‌های تولیدی، اخیراً شرکت کارتن ایران که یکی از زیر مجموعه‌های هلدینگ سلولزی شستا بوده در حال تعطیلی قرار گرفته و 400 کارگر و نیروی فعال در این واحد تولیدی در حال بیکاری هستند.

 

اما آنچه که این بار این شرکت را به ورطه تعطیلی کشانده، تنها موضوعات تولیدی و بازدهی نیست بلکه شنیده شده که پشت پرده های سیاسی و زدو بندهای اقتصادی میان مدیران عامل اصلی ورشکستگی ابن شرکت شده است.

 

سناریوهای طراحی شده پشت پرده، این شرکت را به سمت ورشکستگی و اخراج کارگران کشانده است تا در ادامه بتوانند با تبدیل زمین های این شرکت به ملک تجاری، به سود کلان دست پیدا کنند.

 

متاسفانه موضوع بسیار مهمی که در حال حاضر باعث نگرانی است اقدامات پیگیرانه ای است که برای توقف تولید با هدف تجاری سازی زمین این شرکت با شهرداری منطقه در حال انجام است و وضعیت بیکاری 400 نفر کارگر این شرکت در این شرایط سخت اقتصادی در شهر تهران قطعا تبعات اقتصادی و اجتماعی خاص خود را به دنبال خواد داشت.

 

در سالی که سال تولید و حمایت از کالای ایرانی نام گرفته است و بیش از هر زمان دیگر کشور نیازمند تولید و ایجاد اشتغال است چگونه شستا اجازه بروز چنین اشتباه فاحشی را داده و موجبات سو استفاده عده ای را فراهم ساخته است.

 

شاید این سئوال مطرح شود که چرا این سهام دارای اهمیت است؟

 

شرکت کارتن ایران دارای موقعیت جغرافیایی بسیار خوبی در بزرگراه فتح شهر تهران و بورس بازار آهن می باشد و املاک آن همیشه مورد توجه سازندگان مجتمع های تجاری بوده و هست و به همین دلیل چند سالی است با مشکلات مختلفی مواجه شده است.

 

اعتصابات کارگری غیر معمول که حتی منجر به بسته شدن خیابانهای اطراف آن هم شده است، کاهش غیر قابل توجیه مقدار تولید و فروش شرکت خصوصا از سال 95  تاکنون که هر سال هم این روند کاهشی تشدید شده است، افزایش قایل ملاحظه بدهی های شرکت به سیستم بانکی در ازای ارائه تضامین ملکی و زمزمه اخیر موج جدید اخراج کارکنان به بهانه های مختلف و یک شیفت شدن ساعت کاری کارخانه، برخی از مشکلات این شرکت است.

 

به نظر می رسد همزمانی سهل انگاری های  صورت گرفته در مدیریت سهام این شرکت توسط هلدینگ سلولزی شستا در کنار اتفاقات مذکور و شایعاتی موجود در مورد اشنایی نزدیکان مسئولان این هلدینگ با خریداران حقیقی سهام شرکت نیاز به بررسی بیشتر شرایط را دو چندان می کند.

 

نقش هلدینگ سلولزی شستا در توقف تولید کارتن ایران

 

شرکت کارتن ایران با بیش از نیم قرن تجربه اولین واحد تولید کننده ورق کنگره ای در کشور می باشد. این کارخانه در سال 1338 شمسی توسط بخش خصوصی تاسیس و در اواخر سال 54 به شرکت سهامی عام تبدیل شد.

 

روند رو به رشد این شرکت تا سال 1357به گونه ای بود که همواره ظرفیت تولید آن رو به افزایش بود تا اینکه به بزرگترین واحد از این دست در منطقه تبدیل گردید. پس از انقلاب با راه اندازی ماشین آلات جدید و انجام اقدامات تکمیلی ظرفیت کارخانه به 64000 تن در سال رسید و در ادامه نیز در سال 1387 فاز اول توسعه این شرکت با خرید، نصب و راه اندازی ماشین آلات جدید و به روز از جمله یک ماشین مقواسازی و دو ماشین چاپ پیشرفته به مرحله اجرا درآمد و این امر موجب شد کماکان این شرکت بعنوان یکی از بزرگترین واحدهای تولید کننده ورق و کارتن حداقل از نظر آماری و توان بالقوه شناخته شود.

سهامدار/دارنده

 

 

 

سهم

 

 

 

درصد

 

شرکت گروه صنعت سلولزی تامین گسترنوین-سهامی خاص

 

 

 

61 M

 

 

 

33.550

 

شرکت آروین تجارت ثمین-سهامی خاص-

 

 

 

4 M

 

 

 

2.410

 

شخص حقیقی

 

 

 

4 M

 

 

 

2.260

 

شرکت بهسودتجارت اعلم-سهامی خاص-

 

 

 

4 M

 

 

 

2.130

 

شرکت سرمایه گذاری میراث فرهنگی وگردشگری ایران-

 

 

 

3 M

 

 

 

1.640

 

شخص حقیقی

 

 

 

3 M

 

 

 

1.500

 

شخص حقیقی

 

 

 

2 M

 

 

 

1.310

 

شخص حقیقی

 

 

 

2 M

 

 

 

1.300

 

شرکت توسعه سرمایه الوند-سهامی خاص-

 

 

 

2 M

 

 

 

1.090

 

شخص حقیقی

 

 

 

2 M

 

 

 

1.040

 

شخص حقیقی

 

 

 

2 M

 

 

 

1.030

 
 

سهامداران شرکت

 

شرکت گروه صنعت سلولزی تامین گسترنوین-سهامی خاص

این شرکت که به نامهای هلدینگ سلولزی تامین (تاسیکو) هم شناخته می شود یکی از شرکتهای زیر مجموعه تاپیکو، بزرگترین هلدینگ سرمایه گذاری نفت و گاز و پترشیمی شستا و کشور می باشد. این شرکت تا سال 1393 با نام توسه تجارت تامین در تاپیکو فعالیت می کرد و اما با توجه به سیاستهای تاپیکو که خروج از صنعت سلولزی بود این شرکت تبدیل به هلدینگ سلولزی شد و تنها بر روی کاغذ مالکیت شرکتهای سلولزی به آن واگذار شد و به گونه ای اصلاح ساختار در زیر مجموعه تاپیکو اتفاق افتاد، اما از زمان تولد این شرکت عجیب الخلقه که هیچ عملکرد قابل ذکر و بررسی نداشته و ندارد و در آینده هم با این نحوه مدیریت نخواهد داشت و در این دو سال اخیر صرفا تبدیل به حیاط خلوت سیاسیون شده است. متاسفانه در ظاهر هم نتوانسته منافع شستا و تاپیکو را حفظ و حراست نماید که شاهد این مدعی از دست رفتن بخش مهمی از سهام مدیریتی در شرکت مهم و ارزشمندی مانند کارتن ایران است که کماکان ضمن داشتن عنوان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان کارتن کشور دارای املاک بسیار ارزشمندی می باشد که برای هر سازمان یا شرکتی وسوسه انگیز است.

 

نکاتی درباره سهام کارتن ایران با نماد چکارن

 

در رابطه با تغییرات سهامداران در این شرکت و نحوه معاملات سهام شرکت دراوایل خردادماه 1396، نحوه برگزاری مجمع سال مالی 1395 و 1396 دلایل عدم توجه هلدینگ سلولزی به ضرورت خرید سهام عرضه شده توسط شرکت سرمایه گذاری بانک ملی مواردی است که باید توسط کارشناسان فنی مورد بررسی قرار گرفته تا مشخص شود که ایا واقعا به صورت سهوی سهام آینده دار این شرکت مورد توجه اشخاص حقیقی خاصی قرار گرفته است و سهام مدیریتی آن از اختیار شستا خارج شده است.

 

در نهایت سوالاتی مطرح می شود که لزوم پاسخگویی به آن از سوی مدیرعامل و هیات مدیره هلدینگ سلولزی بیشتر از قبل مطرح می شود؛ مدیران باید پاسخ بدهند که وظیفه مدیر عامل و هیات مدیره هلدینگ سلولزی در حفظ و حراست از سهام مدیریتی کارتن ایران چه بوده است؛ آیا اقدامات لازم در خصوص حفظ و حراست از منافع سازمان تامین اجتماعی به درستی و در موعد مقرر به عمل آمده یا در پشت پرده جریانات فاسدی در میان بوده است؟

 

از طرف دیگر باید مشخص شود چگونه در زمانی مشخص و بزنگاهی خاص اشخاص حقیقی و حقوقی اقدام به خرید سهام این شرکت کرده اند و موفق به رسیدن به جایگاه هیات مدیریتی شده اند و اکنون در راس مدیریت شرکت تکیه زده اند و به دنبال توقف تولید این شرکت و تجاری سازی آن هستند؟

 

در شرایط فعلی که اکثر شرکتهای بورسی دچار روند کاهش قیمت سهام شده اند چه فعلی و انفعالی در جریان است که شرکتی که  در شش ماهه سالجاری به عمد دچار زیان عملیاتی در حدود 48500 میلیون ریال شده است و این زیان نسبت به مدت مشابه سال قبل 179 درصد افزایش داشته، قیمت سهامش رو به رشد بوده ایا این امر چیزی جز سفته بازی در پشت پرده بورس است؟

 

اساسا هدف تشکیل هلدینگ عریض و طویلی با بیش از سی نفر پرسنل با کمترین تجربه و سابقه ای در صنعت سلولزی در زیر مجموعه شستا چه بوده و چرا بلافاصله بعد از این اتفاق فعالیت شرکتها متوقف و املاک انها را به فروش رسیده است؟

 

نکته قابل توجه این است تمامی آمارهای 6ماهه سال‌جاری شرکت نسبت به سال قبل کاهش داشته است مقدار فروش داخلی از 343/11 تن در شش ماهه 96 به 5451 تن در شش ماهه سال 97 رسیده است و تنها در سال جاری با این همه تبلیغ و اعلامیه در کدال 18 تن در شش ماهه صادرات اتفاق افتاده که واقعا صحبت در مورد آن عجیب است!

 

شایان ذکر است در شرکتی با ظرفیت سالانه 64000 تن در سال در شش ماهه سال جاری فقط 5633 تن تولید صورت گرفته است که نشان از اهمیت موضوع تولید در این شرکت با نظارت شستا دارد و شرکت در حال حاضر به زحمت در یک شیفت کار می کند و طبق اعلام مدیریت شرکت در کدال این روند در شش ماهه دوم سال جاری هم ادامه خواهد داشت.

همین مساله نشان می دهد اگر این شرکت از مسیر اصلی خود منحرف نشده بود و یا حیات خلوت سیاسی بازی های برخی از جریان ها نمی شد علاوه بر ایجاد اشتغال برای تعداد زیادی کارگر، می توانست ارزش افزوده زیادی در شرایط فعلی برای کشور فراهم کند.

منبع؛ دانا

اخبار مرتبط :