اخبار تازه

کد خبر ۱۲۸۳۸۳ انتشار : ۱۳ دی ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۱۵

اینستاگرام راهی فیلتر می‌شود؟

واکنش وزیر ارتباطات به بحث فیلترینگ اینستاگرام که از روز گذشته با صحبت‌های معاون دادستان کشور مجددا روی زبان‌ها افتاده، امروز پربازدیدترین خبر اقتصادی ایسنا بود.

به گزارش راه شلمچه به نقل از ایسنا، از ۱۰ اردیبهشت ماه امسال که دادستانی تهران دستور مسدودسازی تلگرام را صادر کرد، کوچ از این پیام‌رسان آن‌طور که انتظار می‌رفت صورت نگرفت و طبق آخرین نظرسنجی ایسپا ۴۷ درصد کاربران همچنان از تلگرام استفاده می‌کنند، ۰.۹ درصد نیز در ایتا و ۰.۴ در آی‌گپ و بله حضور دارند.

نکته‌ی جالب توجه، کاهش کاربران این سه اپلیکیشن داخلی، بعد از فیلترینگ تلگرام است که تا پیش از این به ترتیب ۲.۹، ۲.۵ و ۱.۸ درصد بود. شاید یکی از دلایل این موضوع تقویت حس رقابت منفی بین کاربران، بعد از فیلتر تلگرام بود.

نتیجه آن‌که فیلترینگ تلگرام نتیجه‌ی دلخواه را در پی نداشته و صرفا به افزایش استفاده از فیلترشکن روی گوشی‌ها و کامپیوترها انجامیده است. البته واتساپ هم این وسط برد کرد و تعداد کاربرانش از ۱۲.۵ درصد به ۳۰ درصد رسید. با وجود این تجربه، صحبت از مسدودسازی اینستاگرام نیز در ادامه مطرح شد.

تاثیر استفاده افراطی از تکنولوژی بر سلامت جسمی و روانی، یکی از موضوعات مهم در مطالعات علمی است، اما تجربه نشان داده که تکنولوژی راه خود را باز می‌کند و حذف آن در دنیای امروز تقریبا غیرممکن است. با این حال یک عضو کمیته فضای مجازی روز ۹ دی به ایسنا گفته بود «نمی توانیم با وجود فسادهایی که در تلگرام و پیام رسان‌های مشابه است تا آخر منتظر باشیم که "تلگرام باشد و ما هم باشیم" و باید روزی فعالیت تلگرام و اینستاگرام به اتمام برسد.»

معاون دادستان کل کشور روز گذشته اعلام کرده که حکم قضایی برای فیلتر اینستاگرام صادر شده اما فعلا منتظر اجماع نظر در این زمینه هستیم. وزیر ارتباطات نیز در واکنش به این موضوع، امروز در حاشیه جلسه هیات دولت گفت: برای مردم بگویند از فردای فیلترینگ اینستاگرام در کشور در زندگی مردم، حاکمیت و کاهش جرایم چه اتفاقی رخ خواهد داد؟ در این زمینه باید جمع بندی عقلایی شود. متن صحبت‌های آذری جهرمی را این‌جا بخوانید.

مرغ ارزان می‌شود

از فضای مجازی به فضای واقعی برویم؛ جایی که قیمت مرغ در خرده‌فروشی‌ها به حدود کیلویی ۱۴ هزار تومان رسیده است. البته مرتضی رضایی معاون وزیر جهاد کشاوری امروز به ایسنا گفت که مرغ ارزان می‌شود. وی با اشاره به نوسانات گوشت مرغ در بازار اظهار کرده که یکی از دلایل نوسانات قیمت گوشت مرغ، جایگزینی این محصول به جای گوشت قرمز در پی نوسانات قیمتی آن بوده باشد و انتظارات تورمی موجود در بازار نیز می‌تواند روی این مسئله اثرگذار باشد اما مسلما در روزهای آینده قیمت این محصول به ثبات رسیده و تا پایان دی ماه شاهد کاهش قیمت آن خواهیم بود.

آخرین قیمت‌ها از بازار طلا، سکه و ارز

امروز (۱۲ دی) بازار طلا و ارز کاهش جزئی قیمت را تجربه کرد. در لحظه انتشار این گزارش، هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید سه میلیون و ۶۴۰ هزار تومان قیمت داشت که نسبت به روز گذشته ثبات تقریبی خود را حفظ کرد. در بازار ارز نیز بانک‌ها نرخ خرید دلار را تا ۱۰ هزار و ۴۰۵ تومان کاهش دادند.

همچنین نرخ خرید یورو نیز در بانک‌ها امروز با کاهش همراه بود و به ۱۱ هزار و ۹۰۹ تومان رسید. ابراهیم محمدولی رییس اتحادیه فروشندگان و سازندگان طلا و جواهر گفت: هم‌اکنون اونس جهانی طلا به ۱۲۸۸ دلار رسیده است، در حالیکه بازار امروز طلا و سکه روند با ثبات و رو به کاهشی را تجربه کرد و شاهد پایین آمدن هر چند جزئی قیمت‌ها در بازار بودیم.

خطر سودهای بالا برای سپرده‌گذاران

پرداخت سودهای بالای بانکی، یکی از مواردی است که احتمال به خطر انداختن سپرده‌های مشتریان را در پی دارد. ظاهرا رقابت برای پرداخت سود بیشتر، دیگر فقط منحصر به بانک‌های خصوصی نیست و بانک‌های دولتی هم برای عقب نماندن از قافله، اقدام به این کار می‌کنند و جریمه بانک مرکزی را به جان می‌خرند.

پرداخت سود بیشتر به مشتریان سبب می‌شود که بانک‌ها برای جذب سرمایه بیش از آن‌چه در توان دارند، سود پرداخت کنند و در نهایت دچار ضرر و زیان و به تبع آن اضافه برداشت از منابع بانک مرکزی شوند که همین موضوع در سال‌های گذشته بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی را افزایش داده است. جزییات بیشتر را این‌جا بخوانید.

نرخ بیکاری ۱۱.۷ درصد شد

اما بر اساس گزارش مرکز آمار ایران از نتایج طرح آمارگیری نیروی‌کار در پاییز سال ۱۳۹۷، بررسی نرخ بیکاری افراد ١٠ ساله و بیش‌تر نشان می‌دهد که ۱۱.۷ درصد از جمعیت فعال کشور (شاغل و بیکار) بیکار بوده‌اند. بررسی روند تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی کل کشور افزایش ۰.۶ درصدی این شاخص، نسبت به فصل مشابه سال گذشته را نشان می‌دهد و جمعیت بیکار کشور با ۵۶ هزار و ۳۷۴ نفر افزایش به سه میلیون و ۱۵۹ هزار نفر رسیده است.

انتهای پیام