اخبار تازه

کد خبر ۱۲۸۸۱۶ انتشار : ۱۹ دی ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۰۴
بی پرده با یک پیشکسوت متعصب مدیریت شهری:

نقش آشکار ناکارآمدی شورای شهر در بحران شهرداری ساری / کارد به استخوان کارگران سازمان عمران رسیده است

ویرانه ای که روزی آقایان در آبادی مطلق آن را با 16 میلیارد بدهی و کلی مطالبات تحویل اما امروز آن رقم که همواره سوژه تخریب مدیریت قبلی بوده به رقمی بالغ بر 1000 میلیارد تومان رسیده است...

به گزارش راه شلمچه، تاریخ شهرداری ساری دستخوش رویدادها و حوادث بسیاری است که بی شک تنها کسانی می توانند از اکثر آنها مطلع باشند که خود سرد و گرم چشیده این دستگاه اجرایی باشند...

 

در این گزارش سراغ شعبان وفایی نژاد رفتیم؛ نیروی متعصب شهرداری ساری که علیرغم رسیدن به درجه بازنشستگی، اما همچنان از دغدغه هایش برای آینده شهرداری سخن می گوید و معتقد است این نهاد مردمی با وجود این همه نیروی متخصص و امکانات متعدد نباید امروزه در چالش های عظیم مالی دست و پا بزند.

 

شعبان وفایی نژاد در ابتدای سخنانش، با اشاره به اینکه برای اولین بار در طول تاریخ شهرداری ساری شاهد اعتراضات علنی و انتقادات شدید کارگران نسبت به مدیریت شهری هستیم، اظهار داشت: در این بحث دلسرد کننده، نقش اصلی را بی سازمانی شورای شهر ساری ایفا می کند که اعضای کارآمدی را در خود نمی بیینند و شورای شهری که مصلحتی صلاحیتش برای دوره پنجم تأئید شد در حال تیشه زدن به ریشه اعتبارات شهر و شهروندان است.

 نتیجه تصویری برای شعبان وفایی نژاد سازمان عمران ساری

وی افزود: وقتی در شورای شهر، اغلب اعضاء دغدغه هایی خارج از چارچوب وظایف دارند چگونه می توان به سالمسازی امورات شهرداری و مدیریت شهری دلخوش بود؛ وقتی در پستوی مناسبات اعضای شورای شهر، هزاران نیروی تحمیلی و پیمانکاران منصوب یافت می شود، پرواضح باید فاتحه شهرداری و آینده شوراها را خواند.

 

وفایی نژاد به راه شلمچه گفت: بدهی های شهرداری به پیمانکاران واقعاً ارقام نگران کننده ای را نشان می دهد و واقعاً باید پرسید بعد از مهدی عبوری چه کسی شجاعت این را دارد که این ویرانه را تحویل بگیرد ویرانه ای که روزی آقایان در آبادی مطلق آن را با 16 میلیارد بدهی و کلی مطالبات تحویل اما امروز آن رقم که همواره سوژه تخریب مدیریت قبلی بوده به رقمی بالغ بر 1000 میلیارد تومان رسیده است...

 

این پیشکسوت امور شهرداری ها در پاسخ به سوألی در خصوص چرایی واگذاری پروژه های عمرانی به شرکت های پیمانکاری با وجود سازمان های تخصصی در شهرداری نیز اظهار داشت: ببینید وقتی سازمان عمران با آن همه توانمندی اجرایی و سابقه انجام پروژه های بزرگی همچون میانگذر شمالی و زیرگذرهای متعدد درون شهری در نظر مدیران شهرداری و اعضای شورای شهر دیده نمی شوند و پروژه زیرگذر میدان هلال احمر به شرکت پیمانکاری نام آشنای مرکز استان سپرده می شود این موضوع نشانگر تناقض آشکار در ادعاهای مدیران امر در محور حمایت از سازمان عمران و خودکفایی شهرداری در اجرای پروژه های عمرانی ست و حتی باید مسائل پشت پرده و ارتباطات خاص را نیز در این موضوع محتمل دانست.

 نتیجه تصویری برای زیرگذر بلوار داراب و سازمان عمران

شعبان وفایی نژاد در پاسخ به سوأل راه شلمچه مبنی بر نقش مهدی عبوری در پیدایش چالش های ذکر شده، عنوان کرد: شاید وی مسبب اصلی این وضعیت در شهرداری ساری نباشد اما وقتی اداره و یا دستگاهی دچار چالش می شود و وضعیت وخیم آن هر روز بدتر از دیروز است تنها می توان دو نظریه را محتمل دانست یا مدیر آن دستگاه ناکارآمد و مسئولیت وی برایش بزرگتر از ظرفیتش است و یا وضعیت موجود مبنای سیاسی و تعمدی دارد که در این خصوص علیرغم تلاش هایی که از شهردار ساری دیده می شود اما بلاتردید وجود مدیران ناکارآمد و ضعیف در حلقه مدیریتی وی، عملکردش را نیز به شدت در افکار عمومی زیرسوأل برده است.

وفایی نژاد تصریح کرد: بنده معتقدم عملکرد شهرداری در حوزه اطلاع رسانی کمتر از سطح توقعات حداقلی بوده و علیرغم اینکه اغلب رسانه ها مناسبات حسنه ای با شهرداری دارند و حتی در حلقه های خاص مدیریتی نیز قرار می گیرند، اما بازهم خروجی مناسبی از این دستگاه دیده نمی شود و مشخص نیست بعضاً صرف هزینه های نامتعارف و بی دستاورد چه اهدافی را دنبال می کند؟...

 

این کارشناس امور شهری با اشاره به اینکه در شهرداری طرح های آزمایشی بسیاری در حوزه های مختلف انجام و نتایج منفی در پی دارد، یادآوری کرد: بلاتردید شهرداری مکانی برای آموزش مدیران بی تجربه نیست وقتی بحث اعتبارات مردمی و تعهدات مدنی مطرح می شود باید مسئولیت ها به مدیران با تجربه و امتحان پس داده سپرده شود و عدم تحقّق این مهم یکی از ضعف های بحران ساز مدیران رأس به شمار می رود که توانایی به کار گیری و تعامل با مدیران متخصص را ندارند و شهرداری را تبدیل به کودکستان کرده اند.

 

وی در بخشی دیگر از سخنانش، عدم تعهد مدیریت شهرداری در پرداخت حقوق کارکنان را تأسفی بزرگ برای این دستگاه دانست و گفت: این سوء مدیریت در پرداخت حقوق کارکنان در تاریخ شهرداری سابقه نداشته و باید پرسید چگونه روزگار شهرداری به این روز دچار شده است؛ البته که بنده اعتقاد کامل دارم جذب غیرقانونی نیروهای مازادی که بار مضاعف مالی بر دوش شهرداری گذاشته اند مهمترین عاملی است که میراث خیانتکارانه شورای شهر در ادوار مختلف بوده و هرچه عمر کاری شورا در ساری بیشتر میشود غده چرکین سوء استفاده ها بیش از گذشته بر شهرداری اثر می گذارد.

 

وی در توضیح بیشتر این بخش از اظهاراتش می گوید: سابقه اعتراضات کارگران مظلوم سازمان عمران به بیش از 7 سال برمی گردد و آنها در عین نجابت و تحمل کم لطفی های محض مدیران شهرداری و اعضای شورای شهر در طی این سالها منشأ خدمات ارزنده ای به مردم ساری شده اند و اگر امروز بسیاری از مسئولان امر به اسم و رسم رسیده اند حاصل تلاش این کارگران بوده که همواره در پشت پرده پنهان می ماند در حالیکه حاصل دسترنج آنها را مدیران می برند و .... بگذریم! وضعیت را به گونه ای وخیم کرده اند که امروز کارگران سازمان عمران نه به شهردار ، نه به اعضای شورای شهر و نه به هیچ مسئول دیگری اعتماد ندارند و معتقدند برخوردهای ناجوانمردانه ای که در بحث پرداخت حق و حقوق آنها می شود تعمدی و آنها قربانی جنگ قدرت هستند...

 

این مدیر باسابقه در شهرداری ساری با بیان اینکه تحمیل مدیران از بیرون بدنه شهرداری به این اداره، جزء دستاوردهای سوء هیچ منفعتی شامل حال شهرداری نمی کند، بیان داشت: مدیرانی که به دنبال تحمیل اینگونه نیروها به شهرداری هستند چرا نیروهای شهرداری را به ادارات دیگر واگذار نمی کنند و کدام اداره است که همچون شهرداری نیروی غیر جذب می کند؛ تشابه این اقدام همچون پیوند عضوناهمگون به بدن انسان است که پس زده می شود.

 

شعبان وفایی نژاد در قسمت پایانی این گفتگو خاطر نشان کرد: برای بنده جای بسی تعجب دارد که چرا سازمان بازرسی برخورد قاطعی با خاطیان سوء استفاده ها و اختلاس مالی شهرداری و سازمان عمران نمی کند و چرا مسئولان امر در مصاحبه های خبری خود همواره سعی می کنند سریع از کنار این موضوع عبور کنند!

 نتیجه تصویری برای شعبان وفایی نژاد سازمان عمران ساری

وی گفت: علیرغم تلاش های زیادی که مهدی عبوری طی سال های گذشته برای توسعه ساری کشیده است اما وضعیت فعلی این منطق را ضروری می داند که شهرداری ساری برای برون رفت از بحران فعلی نیازمند تحولی اساسی در کالبد مدیریتی اش است و اگر قصد خدمت به مردم را داریم بنابراین در هر مسئولیتی می توان به این مهم رسید و هیچگاه نباید دلبسته میز و قدرت و شهرت بود...

 

راه شلمچه از شعبان وفایی نژاد به پاس وقتی که برای این گفتگوی صمیمی گذاشت سپاسگزاری می کند و ایشان این وعده را دادند که در آینده مباحث جدیدی را در خصوص فسادهای شهرداری مطرح و این رسانه نیز بدون کم و کاست آن را انتشار خواهد داد.