اخبار تازه

کد خبر ۱۲۸۸۲۵ انتشار : ۲۰ دی ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۱۳

جشنواره فیلم و عکس تسنیم در مشهدمقدس برگزار می‌شود

معاون هنری و سینمایی ارشاد خراسان رضوی گفت: سومین جشنواره فیلم و عکس تسنیم به میزبانی مشهدمقدس برگزار می‌شود.
- اخبار استانها -

به گزارش راه شلمچه به نقل از خبرگزاری تسنیم از مشهدمقدس، محمدرضا محمدی ظهر امروز در نشست خبری سومین جشنواره فیلم و عکس تسنیم اظهار داشت: سومین جشنواره فیلم و عکس تسنیم از 22 تا 25 دی‌‌ماه در پردیس سینمایی اطلس مشهد برگزار می‌شود، این جشنواره متشکل از فیلم کوتاه، فیلمنامه و عکس بوده که با  رویکرد ترویج فرهنگ قرآنی و ارتقاء سطح کیفی شکل می‌گیرد.

وی ادامه داد: استفاده از ظرفیت هنر فیلمسازی برای ثبت و انتقال نقش قرآن در جوامع اسلامی، ایجاد زمینه مناسب و رقابت سازنده در جهت ارتقاء سطح کیفی و کمی هنر فیلم‌سازی با محوریت قرآن و عترت و فراهم‌سازی بستری مناسب برای رشد و شکوفایی استعدادهای جوانان در عرصه دینی قرآن و معارف اهل بیت(ع) از اهداف برگزاری این جشنواره است.

محمدی گفت: از دیگر اهداف برگزاری آن می‌توان به مقابله با ترفندهای دشمن اسلام و قرآن با ارائه تولیدات سینمایی با مضامین قرآن و عترت، گسترش فعالیت‌های فرهنگی، هنری و مذهبی مرتبط با سیره معصومین(ع)، استفاده شایسته‌تر از هنر عکس و سینما در اشاعه ارتباطات میان فرهنگی بر مبنای گفت‌وگوی بین ادیان، ترغیب جوانان هنرمندان عکاس فیلمساز به مطالعه و تحقیق و پژوهش در موضوعات قرآنی و سایر موضوعات اشاره کرد.

وی افزود: نخستین جشنواره فیلم و عکس تسنیم در سال 89 در اصفهان برگزار شد، سال 92 دومین جشنواره تسنیم بود که در مشهدمقدس شکل گرفت و سومین جشنواره نیز از هفته آینده آغاز می‌شود، این جشنواره در سه بخش فیلم کوتاه، فیلمنامه و عکس برگزار شده که هزار و 44 اثر در سال 96 به ثبت رسیده بود و امسال تعداد آنها به هزار و 312 اثر رسید.

معاون هنری اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی خاطرنشان کرد: به طور جزئی امسال 436 فیلم کوتاه، 294 فیلمنامه و 582 عکس به ثبت رسیده است، 272 اثر در بخش داستانی، 109 اثر مستند، 34 اثر پویانمایی و 21 اثر تجربی در بخش فیلم کوتاه به ثبت رسیده است.

رونمایی از «آقاسعید» و «مسیر صلح» در جشنواره عمار«معجزه انقلاب»؛ مستند جدید شهید حججی در جشنواره عماربرنامه اکران فیلم‌های جشنواره فجر در سینمای رسانه اعلام شد

وی تصریح کرد: 34 اثر اقتباسی و 260 اثر آزاد نیز در بخش فیلمنامه به ثبت رسیده است، 411 تک عکس و 171 مجموعه عکس در بخش عکس‌ها ثبت شد، در بخش فیلم محمدرضا باشه آهنگر، داریوش یاری و سعید نجاتی، در بخش فیلمنامه داود رضایی، مهدی بوستانی و ناصر ضمیری و در بخش عکس‌ها، رضا گرجی و ابراهیم بهرامی به عنوان داور فعالیت داشتند.

محمدی اظهار داشت: 70 اثر از مجموعه آثار ارسال شده به جشنواره راه یافت که در بخش فیلم کوتاه متشکل از 36 اثر داستانی، 19 اثر مستند، 7 اثر تجربی و 8 اثر پویانمایی بود، در بخش فیلمنامه نیز 5 اثر اقتباسی و 12 اثر داستانی و همچنین در بخش عکس 11 عکس مجموعه و 49 مجموعه عکس جزو 70 اثر راه یافته به جشنواره بودند.

معاون هنری اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی بیان کرد: سه فیلمنامه از مشهد و یک فیلمنامه از خراسان رضوی جزو 17 فیلمنامه راه یافته به جشنواره بودند، همچنین از تعداد فیلم‌های کوتاه جشنواره هشت فیلم کوتاه از مشهد و یک فیلم کوتاه از خراسان تأیید شدند، یک خراسانی در مجموعه عکس و هشت خراسانی نیز در تک عکس آثار خود را وارد جشنواره کردند.

وی ادامه داد: شنبه 22 دی‌ماه ساعت 10 صبح افتتاحیه آن در باب‌الجواد برگزار شده و پس از سلام به امام رضا (ع) افراد حاضر به سینما مراجعه می‌کنند، اکران نخست از ساعت 15:30 تا 17، اکران دوم از 17:15 تا 18:45، اکران سوم از 19 تا 20:30 و اکران چهارم از 20:45 تا 22:15 صورت می‌پذیرد.

معاون هنری اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: روز یکشنبه اکران پنجم از 9:30 تا 11 و جلسه نقد و بررسی از 11 تا 11:40 تشکیل می‌شود، پس از آن کارگاه آموزشی از ساعت 12 تا 13:30 شکل می‌گیرد، اکران ششم از ساعت 17:15 تا 18:45، اکران هفتم از 19 تا 20:30 و اکران هشتم از 20:45 تا 22:15 صورت می‌پذیرد.

وی ادامه داد: روز دوشنبه اکران نهم از 9:30 تا 11، جلسه نقد و بررسی از 11 تا 11:40، کارگاه آموزشی از 12 تا 13:30 و پس از آن اکران دهم و یازدهم تا ساعت 20:30 برگزار می‌شوند، کارگاهی نیز با حضور انجمن سینمای مشهد و معاونت آستان قدس رضوی با محوریت موضوعات دینی و اخلاقی برگزار می‌شود.

محمدی در ارتباط با جشنواره فیلم فجر نیز بیان کرد: روز گذشته جلسه‌ای در ارتباط با این موضوع در تهران برگزار شده که طی آن چندین موضوع بیان شد، قرار بر اختصاص دادن دو سالن به هر یک از استان‌ها برای برگزاری فیلم فجر شد اما با توجه به استقبال پرشور شهروندان در سال‌های اخیر قرار بر رایزنی بیشتر با تهران جهت تخصیص یافتن دست کم سه سالن شده است.

وی ادامه داد: متولیان خراسانی تمایل به برگزاری این جشنواره در تمامی سالن‌ها داشتند اما با این وجود دست کم یک سالن دیگر باید اضافه شود، در صورت برگزاری این جشنواره در دو سالن، پردیس سینمایی اطلس و هویزه انتخاب می‌شوند و در صورت اضافه شدن یک سالن، با رعایت پراکندگی جمعیت باید سینما سیمرغ سومین سالن برگزار کننده جشنواره فیلم فجر باشد.

معاون هنری اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی اظهار داشت: قرار بر اکران 12 تا 14 فیلم از 22 فیلم در اختیار تهران شده اما مسئولان خراسانی با رایزنی‌های بیشتر خواستار اخذ مجوز برای برگزاری تمامی 22 فیلم تهران هستند.

وی در ارتباط با افتتاح پردیس سینمایی ویلاژتوریست بیان کرد: پیش از هر اکرانی "پیش‌اکران" برگزار می‌شود، ویلاژتوریست نیز پیش‌اکران‌های خود را محقق ساخته و هنوز افتتاحیه و اکران‌های رسمی صورت نپذیرفته است.