اخبار تازه

کد خبر ۱۳۱۲۱۸ انتشار : ۱۳ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۵۱
سابقی؛

درمان ملت در اسارت «تکرار تاریخ» با خواندن «تاریخ»

ملّتی در اسارت "تکرار تاریخ" هم با خواندن_تاریخ می تواند درمان شود.
راه شلمچه- محمدرضا سابقی؛ سرانه ی مطالعه در ایران بسیار پایین است، کمتر از نصف سرانه ی مطالعه در ترکیه و مالزی و کمتر از یک دهم سرانه ی مطالعه در ژاپن و آلمان! 
در واقع ملّت ما همچون بیماری است که از خوردن دارویش اجتناب می کند!....
 این که در سبد خانوار به ندرت کتاب می بینیم  بیش از آن که دلیل اقتصادی داشته باشد دلیل فرهنگی دارد، خیلی چیزها هست که می تواند حذف شود و کتاب جایش را بگیرد. قیمت یک کتاب برابر است با قیمت یک شارژ مودم اینترنت!! 
 متأسفانه شبکه های اجتماعی هم در ایران، سهم کتابخوانی را از وقت روزانه ی مردم باز هم کمتر کرده اند، حالا دیگر تحصیلکرده ها هم به جای کتاب به صفحه ی موبایل زل زده اند و وقت شان را صرف اینستاگرام می کنند!..!!
 
به هر حال اگر کسی را پیدا کردید که هنوز کتاب در زندگیش حضور پر رنگی دارد به او توصیه کنید که هر حرفه و تخصصی دارد خواندن تاریخ را از یاد نبرد، مخصوصا خواندن تاریخ معاصر ایران را.
برای خواندن تاریخ اسلام و تاریخ معاصر ایران چند کتاب به شما معرفی می کنم: ناگفته ها از  "حاج مهدی عراقی" تاریخ ادیان از "دکتر علی شریعتی" از کاخ شاه تا زندان اوین از "احسان نراقی" و خدمات متقابل اسلام و ایران از "شهید مرتضی مطهری". 
ویژگی این چهار کتاب این است که از چهار زاویه ی کاملا متفاوت و با چهار شیوه تحلیل به وقایع یکسانی می نگرند و خواندن این دیدگاه های متفاوت کمک می کند که ذهن ما با نگاهی تحلیلی به گذشته ی مشترک مان بنگرد.
اخبار مرتبط :