اخبار تازه

کد خبر ۱۳۱۴۵۱ انتشار : ۱۹ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۱۱
خالق کتاب «از دشت لیلی تا جزیره مجنون» درگنبد کاووس؛

افغانی‌ها در دفاع مقدس سه هزار شهید و جانباز تقدیم ایران کردند

محمد سرور رجایی گفت: ایران و افغانستان دو برادر خونی هستند. افغانی ها در دفاع مقدس نزدیک به ۳ هزار شهید، جانباز و ایثارگر تقدیم ایران کردند.
 به گزارش راه شلمچه از گنبدکاووس، محمد سرور رجایی نویسنده و شاعرافغانستانی در اولین جشنواره فرهنگی ورزشی ویژه افغانستانیهای مقیم گنبد کاووس خطاب به حضار گفت: افغانستان و ایران در طول جنگ تحمیلی و سالهای دفاع مقدس شهیدانی داشته که دوشادوش یکدیگر در سنگری مشترک جنگیده اند و در موقع شهادت خون آنها بایکدیگر مختلط شده و ما دوکشور مسلمان برادران خونی هستیم.
 
این فعال فرهنگی در همایش فرهنگی ورزشی افغانستانی های مقیم شهرستان گنبدکاووس که به همت انجمن دوستداران کتاب مهر گنبد کاووس با حضور امام جمعه و تنی چند از مسئولین شهرستانی برگزار شد اظهار داشت: کشور افغانستان و هموطنان من دوواقعه بزرگ تاریخی را تجربه کرده است که یکی بسیار تلخ و دیگری اتفاقی شیرین بوده است.
 
رجایی افزود: اتفاق تلخ همانا در زمان اتحاد جماهیر شوروی سابق بود که امروز اگر بسیاری از هموطنان افغانستانی ما در ایران به سر می برند از اتفاق تلخ آن زمان بوده و اگر ۴۰ سال است که ما زخم می بینیم، رنج میبینیم، جنگ میبینیم، آوارگی و غربت میکشیم باز هم از تبعات آن اتفاق تلخ ۷ ادیبهشت ماه ۱۳۵۷ است.
 
اما اتفاق شیرین در ۲۲ بهمن ایران اتفاق افتاد. امام خمینی رحمت الله علیه انقلاب اسلامی را به پیروزی رساند، به ایران آمد و با ورودش به ایران مردم افغانستان یک پشتوانه قوی پیدا کردند. با دشمنان جنگیدند و جبهه جهادی را تشکیل دادند.
 
وی افزود: وقتی جهاد افغانستان شروع شد، مردم در سرتاسر افغانستان به پا خواستند.
 
اولین قیام مردمی که بر علیه دولت کمونیستی غرب آغاز شد در تاریخ ۲۴ اسفندماه ۱۳۵۷در شهر تاریخی هرات بود. مردم هجوم آوردند به مراکز نظامی، دولت را ساقط کردند، استانداری را تصاحب کردند. مراکز نظامی لشکر را تصاحب کردند. مسئولان دولت وقت افغانستان ناچار شدند که اعلام کنند
ایرانی ها با لباس افغانستانی ها آمدند هرات را گرفتند و با این ترفند دوباره نیرو جمع آوری کردند و با حمایت شوروی سابق به شهر هرات حمله کردند. بعد از ۳۰ روز حکومت استانی را از دست مجاهدان خودجوش پس گرفتند.
 
وی ادامه داد:  گفت: در آن حادثه ملت شریف هرات ۲۴ هزار شهید دادند. این اتفاقی است که متاسفانه امروز مردم افغانستان کمتر می دانند.
 
وی ادامه داد: به همین واسطه هنوز جنگ در ایران آغاز نشده بود و جوانانی از ایران بلند شدند برای کمک مجاهدان افغانستانی به افغانستان رفتند.
 
پژوهشگرافغانستانی گفت: چه کسی می داند اولین شهید ایرانی در جهاد افغانستان که بود. چند نفر بودند. شهید ابوالفضل کربلایی پوریزدی در شهر هرات در برابر روسها به شهادت می رسد. دوستانش پیکر مطهرش را شبانه به دوش می گیرند و به مرز منتقل می کنند. الان پیکر آن شهید در قم مدفون شده است.
 
احسان پارسی جزو چهار نفر از گروه تفحص شهید چمران بزرگ بود. که بعد از شهادت  شهید چمران به جهاد افغانستان می پیوندد و در زابل به شهادت می رسد. پیکر آن شهید در زابلستان مدفون شده است.
 
این پژوهشگر افغانستانی خطاب به حضار میگوید چه کسی احمد رضا سعیدی را می شناسد؟ اجمد رضا سعیدی کسی بود که وقتی جنگ افغانستان شروه شد به صورت انفرادی از طریق مرز پاکستان وارد افغانستان شد و بعد ماه ها مبارزه در قلب افغانستان اقدام به آموزش جوانان افغانستانی نمود و وقتی که شنید عراقی ها به کشورش تجاوز کردند شاگردانش را گرد هم می آورد و می گوید این هفته پایان آموزش من به شما است. سه چهار روزی با شما در خط مقدم هستم و
بعد برمی گردم چون در کشور من بعثی ها جنگ آغاز کرده اند. که متاسفانه در 11مهر ماه در مرکز افغانستان به شهادت می رسد . هنوز هم مزار احمد رضا سعیدی در افغانستان است و زیارتگاه است.
 
وی در ادامه می گوید: این بخشی از خاطرات مشترک بین ایران و افغانستان است.
 
 بسیاری از رزمندگان افغانی که برای آموزش به ایران آمده بودند و آموزش نظامی را در پادگان های نظامی دیدند. به صورت داوطلبانه به جبهه های ایرانی پیوستند.
 
 وی گفت: تیپ ابوذر انحصارا رزمندگان افغانستان بودند. و در منطقه کردستان و … خدمت می کردند.
 محمد سرور رجایی نویسنده و شاعر افغانستان مقیم ایران و مدیر مسئول نشریه باغ در حاشیه برگزاری مراسم کتاب تالیف خود را با نام" از دشت لیلی تا جزیره مجنون" که حاوی سال‌ها تحقیق و خاطرات رزمندگان افغانستانی دفاع مقدس است را به حجت الاسلام و المسلمین حاج محمود ترابی به رسم یادبود تقدیم کردند.
 
گفتنی است درادامه این جشنواره حجه الاسلام و المسلمین شیخ محمود ترابی امام جمعه شهرستان گنبد کاووس خطاب به برگزار کنندگان این جشنواره گفت: درود و درود بر شما عزیزان که به صورت خود جوش و آتش به اختیار این برنامه زیبا را برگزار نمودید و از این سید بزرگوار آقای کریمیان از افراد دلسوز و از سابقون و انقلابی شهرستان که با دستان خالی چنین جشنواره ای را برگزار نموده تشکر می نمایم و به همه شما عزیزان و افغانستانیهای مقیم گنبد دست مریزاد و خدا قوت می گویم و از مهمان عزیز جناب آقای محمد سرور رجایی عزیز نیز بابت سخنان و خاطرات خوبشان که همه ما را تحت تاثیر قرار داد تشکر می نمایم.
 
در پایان سید علی کریمیان مسئول برگزاری این جشنواره در خصوص نحوه برگزاری این برنامه چنین بیان داشتند: از حدود 3 ماه پیش که با دوستان افغانستانی در انجمن دوستداران کتاب مهر آشنا شدیم ابتدا به درخواست این دوستان زمانی را در انجمن به برگزاری کلاس و نشست کتابخوانی به آنها اختصاص دادیم که به سرعت 4 گروه کتابخوانی تشکیل دادند 2 گروه کهواره و آریانا ویژه کودکان و نوجوانان دختر و پسر و 2 گروه پناهگاه من و سیاسرهای همراز ویژه دختران و بانوان بزرگسال که بعد از مدتی فعالیت برنامه های مختلف فرهنگی ورزشی نیز با همکاری این عزیزان برگزار نمودیم که جوایز این مسابقات را به صورت تجمیعی تحت عنوان همین جشنواره در پایان مراسم تقدیمشان خواهیم کرد.
 
این مراسم با اهدا لوح تقدیر و حکم های قهرمانی به برگزیدگان و مسئولین که با انجمن همکاری داشتند توسط امام جمعه شهرستان و مسئولین حاضر به پایان رسید.
اخبار مرتبط :