اخبار تازه

کد خبر ۱۳۱۷۹۲ انتشار : ۲۵ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۳۶

آغاز اقدامات حقوقی درباره 14 داعشی فرانسوی/ خنثی سازی حمله داعش به الحویجه

دو منبع حقوقی عراقی از آغاز اقدامات حقوقی درباره 14 نفر از عناصر فرانسوی داعش در عراق خبر دادند.
- اخبار بین الملل -

به گزارش راه شلمچه به نقل از گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از شبکه تلویزیونی السومریه نیوز، یک وکیل دادگاه وعضو هیئت قضایی عراق که خواست نامش فاش نشود، گفت: 14 عنصر داعش ششم ماه جاری میلادی در برابر قاضی تحقیق دادگاه مبارزه با تروریسم به عنوان گامی اجرایی برای محاکمه آنها حاضر شدند.

گروه موسوم به نیروهای دموکراتیک سوریه 14 عنصر فرانسوی داعش را در سوریه دستگیر کردند و ماه گذشته تحویل عراق دادند.

به گفته این منابع حقوقی عراقی، همه این فرانسوی ها اعترافاتی را امضا کرده اند. براساس این اعترافات، آنها در سالهای 2014 تا 2017 میلادی که موصل در کنترل داعش بود، در این شهر بوده اند.

عضو هیئت قضایی عراق گفت: اگر این متهمان در عراق محاکمه و به ارتکاب جرایم علیه کشور و ملت عراق محکوم شوند، احتمالا با مجازات اعدام روبرو خواهند شد.

وی افزود: مسیر تحقیقات و کیفرخواست گواه آن است که آنها در نهایت احکام اعدام خواهند گرفت.

منابع امنیتی عراقی گفتند: دستگاه اطلاعات عراق فرانسوی های یاد شده را به ارتکاب اقدامات تروریستی در موصل و اداره برخی منابع مالی گروه تروریستی داعش متهم کرده است.

وزارت خارجه عراق از اظهار نظر در این باره خودداری و آن را در حیطه قضایی عراق دانسته است.

اعتراف مکتوب یکی از دستگیر شدگان حاکی است که وی یک فرانسوی تونسی تبار است که در سالهای 2000 تا 2010 میلادی در ارتش فرانسه خدمت کرده است و در سال 2009 میلادی به افغانستان اعزام شده است.

وی اعتراف کرده است که بعد از مشاهده نوارهای ویدئویی تولیدی جبهه تروریستی النصره مرتبط با القاعده تصمیم به پیوستن به داعش گرفته است و در نبرد موصل شرکت داشته است.

اعترافات یک فرانسوی الجزایری تبار نیز حاکی است که او در سال 2013 میلادی بعد از مشاهده فایل های ویدئویی تروریست ها در شبکه اینترنت از فرانسه به ترکیه و از آنجا به سوری رفته است و به داعش در موصل پیوسته است.

خنثی سازی حمله داعش به الحویجه

از سوی دیگر، یک منبع امنیتی عراقی از خنثی سازی حمله عناصر تروریست داعش به منطقه الحویجه در این کشور خبر داد.

این منبع به شبکه تلویزیونی السومریه نیوز گفت: عناصر داعش جمعه شب به تیپ 56 نیروهای الحشد الشعبی در روستای الدنادیش در بخش الحویجه در جنوب غربی کرکوک حمله کردند.

وی که خواست نامش فاش نشود، افزود: نیروهای الحشد الشعبی توانستند حمله را خنثی کنند. در این حمله دو نیروی الحشد الشعبی زخمی شدند.

"قسد" توافق با عراق برای تحول داعش های عراقی را تکذیب کرد

خبر دیگر اینکه ، گروه موسوم به نیروهای دموکراتیک سوریه (قسد) هرگونه توافق با دولت عراق برای تحویل عناصر عراقی داعش و خانواده های آنها به عراق را تکذیب کرد.

کینو جبرئیل سخنگوی نیروهای قسد به خبرگزاری رویترز گفت: مسئولان عراقی اخیرا از توافق درباره تحویل عناصر مسلح عراقی داعش و اعضای خانواده های آنها به بغداد سخن گفتند اما ما صحت این اظهارات را تکذیب و تاکید می کنیم که چنین توافقی بین ما و دولت عراق وجود ندارد.

به گزارش راه شلمچه به نقل از رویترز، مسئولان عراقی ماه فوریه گذشته گفتند که نیروهای قسد 280 عراقی و اسیر داعشی خارجی را به ارتش عراق تحویل داده است و توافق برای انتقال اسیران بیشتر داعش وجود دارد.

کمیته جهانی صلیب سرخ نیز دوشنبه گفت: پیش بینی می شود که حدود دو هزار عراقی از جمله زنان و کودکان فراری از دست داعش در سوریه در طول هفته های آینده براساس توافق صورت گرفته با بغداد به کشورشان بازگردند.

برچسب ها :حمله تروریستی