اخبار تازه

کد خبر ۱۳۱۹۴۵ انتشار : ۲۸ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۳۲

شیراز| کارگاه‌های مرمت تخت جمشید در ایام نوروز پذیرای مسافران است

مدیر پایگاه جهانی تخت جمشید گفت: 3 کارگاه مرمت در ایام نوروز دایر است و مرمت‌گران اطلاعات حفاظتی بهتر و بیشتری را به مسافران ارائه می‌کنند تا مسافران نیز از روند مرمت بنا بیشتر آگاه شوند.
- اخبار استانها -

حمید فدایی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در شیراز، با اشاره به اقداماتی که در پایگاه میراث جهانی تخت جمشید برای ایام نوروز شده است، اظهار داشت: ساماندهی محوطه از اولویت‌ها بوده که از یک ماه گذشته اقدامات مربوط به آن انجام شده است. 

وی با اشاره به شاخص‌ترین برنامه‌هایی که در نوروز انجام می‌شود، گفت: برگزاری نوروزگاه از مهم‌ترین اقدامات است که علاوه بر چیدن سفره هفت سین بر روی تختگاه هر روز موسیقی سنتی در نوروزگاه اجرا می‌شود. 

مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید با اشاره به برپایی غرفه‌های نوروزی برای خدمت‌رسانی بهتر به مسافران نوروزی افزود: پایون‌هایی در این ارتباط ساخته شده که منظره بهتری به سایت تخت جمشید می‌دهد و علاوه بر آن مبلمان ویژه‌ای برای هدایت گردشگران در مسیرهای تعیین شده قرار داده شده است. 

فدایی بیان کرد: قاب استیج‌های زیبایی جایگزین لوله‌های داربستی در ورودی تخت جمشید شده که علاوه بر زیبایی بصری فضای بهتری نیز در اختیار گردشگران قرار می‌گیرد. 

بازگشت 11 هزار لوح گلی تخت جمشید به ایران؛ صدور ویزای بدون برچسب عملیاتی شدفارس| استمرار مرمت در تخت جمشید؛ زمان دقیق بازگشت سر سرباز هخامنشی مشخص نیستکاوش دوره جدید محوطه «تل آجری» تخت جمشید تا نیمه آبان ماه ادامه دارد

وی با اشاره به اجرای با کیفیت برنامه نور و صدا در تخت جمشید عنوان کرد: برای نخستین بار بعد از سال‌ها بخشی از صفه و دیواره تختگاه نورپردازی شده که جلوه بهتری برای بازدید گردشگران دارد. 

مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید با اشاره به حمایت بانک آینده از تخت جمشید به عنوان میراث جهانی تصریح کرد: همچنین بسته‌های فرهنگی و کمک‌های اولیه به صورت رایگان در اختیار مردم و مسافران قرار می‌گیرد. 

فدایی با بیان اینکه راهنمایان افتخاری در این ایام نیز در خدمت مسافران هستند، گفت: بالغ بر 100 نفر در هفته‌های گذشته آموزش دیدند که علاوه بر راهنمایی گردشگران همچنان میراث‌بانان ما هستند. 

وی همچنین از امکان بازدید از کارگاه‌های مرمت خبر داد و افزود: 3 کارگاه مرمت در ایام نوروز دایر است و مرمت‌گران اطلاعات حفاظتی بهتر و بیشتری را به مسافران ارائه می‌کنند تا مسافران نیز از روند مرمت بنا بیشتر آگاه شوند. 

مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید با اشاره به آمادگی موزه تخت جمشید برای استقبال از مسافران نوروزی بیان کرد: سناریوی جدیدی برای موزه در نظر گرفته شده است، پیش از این تنها اشیای دوره هخامنشی در موزه قرار داده شده بود اما امسال اشیا شاخص دوره‌های پیش از اسلام و دوره اسلامی نیز در معرض بازدید قرار می‌گیرد. 

برچسب ها :درگذشت هنرمند