اخبار تازه

کد خبر ۱۳۲۰۹۱ انتشار : ۲ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۰۱:۴۰
رئیس سازمان اورژانس مطرح کرد؛

بیماری قلبی و حوادث ترافیکی؛ علت عمده مراجعه مسافران نوروزی به اورژانس

کولیوند با اشاره به ایجاد تعداد مراجعات به پایگاه های اورژانس کشور مهم ترین علل مراجعه را بیماری قلبی و حوادث ترافیکی دانست.

بیماری قلبی و حوادث ترافیکی؛ علت عمده مراجعه مسافران نوروزی به اورژانسبه گزارش راه شلمچه به نقل از حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، پیرحسین کولیوند رئیس سازمان اورژانس کشور اظهار کرد: از مجموع ۴۵۲۹۷ مصدوم حوادث ترافیکی غیرترافیکی در ۵ روز پایانی سال گذشته، ۲۳۹۴۰ نفر به مراکز درمانی منتقل و ۲۰۵۶۰ نفر نیز به صورت سرپایی در محل درمان شدند که اعزام ۳۹ نفر از مصدومین با اورژانس هوایی انجام شده است. بیشترین ماموریت‌های ترافیکی مربوط به استان‌های تهران، اصفهان و خراسان رضوی و بیشترین تعداد مصدومان اعزامی نیز به ترتیب مربوط به استان‌های تهران، خراسان رضوی و اصفهان بوده است.

وی به ارائه خدمات ۶۰۰ ایستگاه سلامت نوروزی اورژانس در کشور اشاره کرد و افزود: در ۵ روز پایانی سال گذشته در مجموع ۴۱۷۸ مراجعه به این پایگاه‌ها شده که ۱۱۴ نفر به دلیل حوادث ترافیکی و ۴۰۶۴ نفر به دلیل حوادث غیرترافیکی به این پایگاه‌ها مراجعه کرده اند که ۳۸۵۵ نفر به صورت سرپایی درمان و ۳۲۳ نفر نیز به مراکز درمانی منتقل شده اند.

به گفته رئیس سازمان اورژانس کشور بیشترین علل مراجعه مردم و مسافران به ایستگاه‌های سلامت نوروزی اورژانس تا کنون بیماری‌های قلبی، تنفسی، حوادث ترافیکی و تروما‌های غیرترافیکی بوده است.

کولیوند تصریح کرد: به این دلیل که بیشترین حوادث در فاصله ۳۰ کیلومتری ورودی و خروجی شهر‌ها رخ می‌دهد، ایستگاه‌های سلامت نوروزی در این فواصل و همچنین نقاط حادثه خیز کشور مستقر شده اند که منجر به کاهش بار مراجعات بیمارستان ها، کاهش ترافیک سفر، افزایش دسترسی به خدمات بهداشتی و درمانی، کاهش زمان تلف شده سفر برای مسافران و افزایش رضایتمندی از خدمات حوزه سلامت شده است.

وی در خصوص خدمات اورژانس بیمارستانی در طرح ملی سلامت نوروزی ۹۸ گفت: ۶۳۴۸۹۲ مراجعه به اورژانس‌های بیمارستانی در طول ۵ روز اول اجرای این طرح انجام شده که ۱۱۶۲۳۶ نفر بستری شده اند و برای بیماران و مصدومان ۱۱۴۱۱ عمل جراحی اورژانسی انجام شده است.

ارجاع ۴۰۸۵ مورد از تخلفات بهداشتی به مراجع قضایی

رئیس سازمان اورژانس کشور با اشاره به انجام بازرسی‌های بهداشت توسط تیم‌های نظارت مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، یادآور شد: از ۲۵ تا ۲۹ اسفندماه در مجموع ۳۱۶۵۲۸ مورد بازدید بهداشتی انجام شده که شامل ۲۳۶۷۳۱ مورد بازدید از مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی، ۶۸۴۹۴ مورد بازدید از اماکن عمومی و مراکز و واحد‌های اسکان و ۱۱۳۰۳ مورد بازدید از رستوران‌های بین راهی بوده است همچنین در این مدت ۴۰۸۵ مورد از تخلفات به مراجع قضایی معرفی شده که منجر به پلمپ ۱۲۲۳ مرکز و واحد متخلف شده است.کولیوند با اشاره به ارائه خدمات اورژانس به کاروان‌های راهیان نور در مناطق غرب و جنوب کشور، گفت: در ۵ روز پایانی سال ۹۷ در مجموع به ۱۰۶۴ مسافر راهیان نور که شامل ۷۱۱ مرد و ۳۵۳ زن بوده، خدمات فوریت‌های پزشکی انجام شده و ۳۲ نفر از مصدومان نیز به مراکز درمانی منتقل شده اند.

وی بیان کرد: همچنین در طول مدت یاد شده در کشور ۸۸ مورد ماموریت کد ۷۲۴ (ارائه خدمات سریع و ویژه به موارد سکته‌های مغزی) و ۱۳۷ مورد ماموریت کد ۲۴۷ (ارائه خدمات سریع و ویژه به موارد سکته‌های قلبی) توسط اورژانس انجام شده است که خدمت بسیار ارزنده‌ای است.

رئیس سازمان اورژانس کشور با اشاره به انجام ۳۲ ماموریت توسط اورژانس هوایی در ۵ روز پایانی سال ۹۷، گفت: اورژانس هوایی در این مدت به ۲۴ مصدوم حوادث غیرترافیکی و ۱۵ مصدوم حوادث ترافیکی خدمات ارائه کرده و بیشترین مصدومان اعزامی مربوط به استان‌های سمنان و کهگیلویه و بویراحمد با ۴ مصدوم بوده است.

کولیوند با بیان اینکه استفاده از موتورلانس‌های اورژانس باعث افزایش سرعت رسیدگی به مصدومان شده است، گفت: از ۲۵ تا ۲۹ اسفند ۹۷ در کشور ۲۵۷۴ ماموریت توسط موتورلانس‌های اورژانس انجام شده که منجر به رسیدگی به وضعیت ۲۳۷۴ مصدوم، درمان در محل ۲۳۲۳ مصدوم و ارجاع به آمبولانس ۵۱ مصدوم شده است بنابراین با بکارگیری این موتورلانس ها، ضمن افزایش سرعت خدمت رسانی، استفاده از آمبولانس نیز در موارد غیرضروری کاهش یافته است.

وی در پایان یادآور شد: همچنین در این مدت، ۹ مورد ماموریت توسط اتوبوس آمبولانس‌های اورژانس انجام شده که به ۱۱۷ مصدوم خدمات ارائه و ۶۰ نفر از مصدومان به مراکز درمانی منتقل شده و ۵۷ نفر نیز به صورت سرپایی در محل درمان شده اند.

برچسب ها :درگذشت هنرمند