اخبار تازه

کد خبر ۱۳۲۰۹۹ انتشار : ۲ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۵۷

اردبیل| یکه تاز میدان‌ها و شورآفرین جوانان ایران زمین؛ اسطوره‌ای به نام دایی + فیلم

در سال 1348 در محله خیرال اردبیل کودکی به دنیا آمد که سال‌ها بعد به قهرمان افسانه‌ای جوانان ایران زمین و حتی سراسر جهان تبدیل شد.
- اخبار استانها -

به گزارش راه شلمچه به نقل از خبرگزاری تسنیم از اردبیل، اول فروردین ماه 49 سال قبل بود که کودکی با استعداد خدادادی کم‌نظیر چشم به جهانی گشود که بعدها هوادارانش از او به عنوان قهرمان ملی یاد کردند؛ قهرمانی اخلاق مدار که توانمندی خود را در عرصه‌های مختلف اثبات کرده و مردم اردبیل با عشق و علاقه‌ای غیر قابل وصف از وی یاد می‌کنند.

گوشه گوشه این شهر به تصویر قهرمانی مزین شده که بعد از فارغ التحصیلی از رشته مهندسی متالوژی دانشگاه صنعتی شریف و تمرین از سنین پایین به عنوان استعدادی استثانایی به جامعه فوتبال ایران معرفی شد.

ورزش حرفه‌ای و قهرمانی و فعالیت‌های انسان دوستانه موجب شد تا علی دایی به مرور زمان به عنوان چهره‌ای محبوب شناخته شده و تمامی دیوارهای شهرهای استان از مغازه‌ها تا منازل به تصویر وی مزین شود.

گزارش «فاکس اسپورت آسیا» از علی دایی و 4 گلزن برتر دیگر تاریخ جام ملت‌هااشاره AFC به 14 گل علی دایی در فاصله 14 روز مانده به جام ملت‌های آسیا + عکسعلی دایی بهترین مهاجم تمامی ادوار جام ملت‌های آسیا شد+ عکس

یکی از مغازه‌داران اردبیلی معتقد است هر ورزشکاری نمی‌تواند به قهرمان تبدیل شود و پشتکاری که علی دایی در ورزش فوتبال نشان داده قابل ستایش است.

وحید حامد علت نصب تصویر دایی در مغازه خود را توانمندی و افتخار آفرینی این ورزشکار میهنی عنوان کرد و گفت: برای بنده که همشهری آقای دایی هستم فعالیت ورزشی وی یک افتخار است.

این شهروند اردبیلی با بیان اینکه علی دایی بیش از دو دهه به صورت حرفه‌ای در باشگاه های مختلف توپ زده است، تصریح کرد: علی دایی ورزشکار عادی نیست و در تمام طول فعالیت ورزشی حتی اخلاق حرفه‌ای را رعایت کرده است.

وی اظهار کرد: علی دایی قهرمان ملی و یک پهلوان مردمی است و هر اردبیلی به وجود وی افتخار می‌کند به طوری که نصب تصویر علی دایی عرض ارادات و علاقه به این ورزشکار است.

علی دایی که بعد از بازی در استقلال، تاکسی رانی تهران، بانک تجارت، پرسپولیس در جام ملت‌های آسیا درخشید در ادامه با بازی در تیم السد قطر و آرمینیا بیله فید در بوندس لیگا پله به پله ورزش قهرمانی را طی کرد و توانست خود را در میادین ورزشی ملی و جهانی به عنوان چهره‌ای متفاوت معرفی کند.

ادامه فعالیت ورزشی علی دایی پیوستن به بایرن مونیخ، به عنوان اولین بازیکن آسیایی، هرتا برلین و تیم الشباب قطر است تا جایی که بستن قرار داد با علی دایی هدف کلیدی بسیاری از باشگاه‌های حرفه‌ای فوتبال در جهان شد.

 پس از بازگشت به پرسپولیس و صبا باتری و تیم سایپا، دایی توانست به عنوان سرمربی تیم سایپا را قهرمان لیگ برتر قهرمانی کشور کند و در این سال‌ها بود که برای همیشه به عنوان بازیکن از فوتبال خداحافظی کرد.

قهرمان جدا از مردم و دردهایشان نیست

شهروند اردبیلی که مطابق اظهاراتش هر روز تصویر علی دایی را بر روی دیوار مغازه‌اش نگاه می‌کند و ارادات خاصی به وی دارد، معتقد است علی دایی فقط یک قهرمان ورزشی نیست.

علی محمدی با بیان اینکه علی دایی همیشه در کنار مردم بوده و در بین مسئولان و مردم، همواره مردم را انتخاب کرده است، افزود: ما قهرمان‌های ورزشی بسیاری داریم که به دلیل بی توجهی به مردم و ترجیحات عموم مردم چندان محبوب نیستند حتی اگر مدال‌های المپیک داشته باشند.

وی تصریح کرد: اینکه ورزشکاری صرفا در میدان ورزشی موفق باشد اما به مردم بی‌توجه باشد، چندان نمی‌تواند موجب موفقیت و محبوبیت او شود در حالی که علی دایی بارها در امور خیریه کمک حال مردم بوده و نمونه آن را می‌توان در ساخت مسکن برای زلزله زدگان در کرمانشاه اشاره کرد.

مغازه‌دار دیگری معتقد است علی دایی به واسطه انسان دوستی، شهر دوستی و کشور دوستی شهرت جهانی دارد و تمامی ویژگی های اخلاقیش موجب شده تا متمایز از سایر ورزشکاران باشد و حرمت ویژه‌ای در بین مردم کسب کند.

ناصر رحمت پور تصریح کرد: علی دایی ورزشکاری مردمی و محبوب قلب‌ها است و تمامی ویژگی‌های شخصیتیش موجب شده تا خود بنده به وی ارادات و علاقه ویژه داشته باشم.

نام علی دایی در میادین ورزشی به عنوان ورزشکاری اخلاق مدار و متعهد شناخته می‌شود؛ چه آن زمان که برای پیروزی تیمش جانانه حضور یافت، چه آن زمان که در بازی با بحرین با طحال پاره در میدان 90 دقیقه توپ زد و چه آن زمان که تماشای بازی‌های جام جهانی را برای ملاقات مردم زلزله زده کرمانشاه رد کرد.

علی دایی به واسطه فعالیت ورزشی توانسته عنوان بهترین گل زن تاریخ فوتبال را کسب کند و توانست اولین مردی لقب بگیر که 100 گل ملی به ثمر رسانده است.

دایی 149 بار برای تیم ملی به میدان رفته است که با این رکورد در جمع 10 بازیکن برتر تاریخ فوتبال از لحاظ تعداد بازی‌های ملی‌ قرار می‌گیرد.

علی دایی مرد روزهای سخت است

یکی از مغازه داران با بیان اینکه علی دایی نه تنها چهره محبوب ایران بلکه کل دنیا است، افزود: خود بنده مشتری‌هایی از کشورهای دیگر دارم که در مراجعه به مغازه علی دایی را می‌شناسند و علت نصب عکس وی را سوال می‌کنند.

بهزاد مهرجونژاد تصریح کرد: علی دایی محبوب قلب‌ها است و افتخار شهر اردبیل است و نیاز به تعریف ندارد چرا که مرد روزهای سخت است.

مغازه‌دار دیگری معتقد است شاید هر فرد دیگری در جایگاه علی دایی بود دچار غرور و تکبر می‌شد اما این قهرمان مردمی نه به خاطر ثروت و دارایی خود و نه افتخاراتش مغرور نشده است.

رامین اسدی تصریح کرد: علی دایی صرفا به دلیل اینکه بهترین گل زن تاریخ فوتبال است، محبوب قلب‌ها نشده و نمونه کارهای خیر وی در کمک به مردم نیازمند قابل توجه است.

علی دایی با سرمربی گری در تیم ملی فوتبال ایران، تیم پرسپولیس، تیم راه آهن، صبای قم و نفت تهران و سایپا البرز توانست الگوی برتر مربی گری حرفه‌ای در فوتبال را ترسیم کند.

یکی از شهروندان اردبیلی معتقد است ورزشکار حرفه ای کسی است که موفقیت وی صرفا مربوط به ورزش نباشد و علی دایی توانسته غیرتمندانه و با عرق کم نظیر میهنی در عرصه ورزش حضور یابد.

گزارش از ونوس بهنود و امیر محمدی الماسی