اخبار تازه

کد خبر ۱۳۲۷۲۵ انتشار : ۱۶ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۲۰
نصراللهی؛

اقدام نمایشی و شعاری رسانه‌ها در کانون بحران!

همان‌گونه که دوربودن رسانه‌ها و مسئولان از منطقه بحران، سؤال برانگیز و غیرقابل قبول است، اقدام نمایشی و شعاری در کانون بحران، دادن آدرس غلط و گمراه کننده است.

به گزارش راه شلمچه، دکتر اکبر نصراللهی کارشناس مطرح رسانه کشورمان در کانال اطلاع‌رسانی خود با اشاره به حضور میدانی برخی خبرنگاران و مسئولین در مناطق سیل‌زده نوشت: رسانه‌ها و مسئولان برای همراهی با مردم ،همذات پنداری، اثبات ایفای وظایف و مسئولیت پذیری و فعالیت در منطقه بحران، راه‌های مختلف و معقول و مفیدی را پیش رو دارند که بزودی در این خصوص نظرم را تفصیلی خواهم‌ گفت اما فعلاً چند نکته:
۱. پیداکردن برخی نمونه‌های خارجی نمی تواند مجوزی برای این نوع اقدامات باشد؛ مثل این است گفته شود چون اغلب مردم دنیا پوشش یا دین خاصی دارند و اطعمه و اشربه خاصی را می‌خورند و می نوشند، ما نیز چشم بسته همان‌طور باشیم .

۲.تسری این نوع رفتارها از برخی خبرنگاران به مسئولان و احتمالاً در آینده به مردم، به ضرر کشور است.

۳. با مردم بودن و حضورمیدانی خبرنگار، به شیرجه رفتن با کت و شلوار در آب و گل و لای نیست بلکه  گفتن به‌موقع و کامل اخبار ، انتشار  نظر کارشناسان مستقل و دلسوز در کنار پوشش نظرات مسئولان،  پوشش روندی مخاطرات و بحران‌ها و  منحصر ندانستن همراهی با مردم در زمان‌ محدود بحران و فراموش نکردن وظایف ملی و انسانی و حرفه‌ای و دینی خود پیش و پس از بحران و مهمتر از همه مطالبه پیشنهاد گنجاندن دروس مدیریت بحران‌ در همه رشته‌‌ها و سطوح آموزشی از مهدکودک تا دوره دکتری از جمله آنها است.

۴.همچنین دولتمردان هم برای اثبات دلسوزی و همراهی با مردم و مسئولیت‌پذیری خود، بدون برخی اقدامات تبلیغاتی و نمایشی مثل رفتن فرماندار اسدآباد در شکاف فرونشست زمین و بازدیدهای تشریفاتی و مزاحمت برای کارشناسان و امدادگران‌، اگر وظایف شان در شرایط عادی و دوره مخاطرات شایسته‌تر انجام دهند، نیازی به این کارها نیست.

۵. اخلاقی و حرفه‌ای و معمول نیست در ساعات و روزهای اولیه بحران به‌ویژه زمانی که هنوز امداد و اسکان به اتمام‌ نرسیده است، انتقاد شود اما به نظر می‌رسد برخی از دولتمردان‌ از این اصول سوء‌استفاده و بهره‌برداری سیاسی می‌کنند و در نهایت اطلاعات جامع، دقیق و بی‌طرفانه‌ای از منطقه بحران و وضعیت مردم ارائه نمی‌کنند.

در آینده نزدیک، زوایای بیشتری از اینگونه آسیب‌ها و راه‌های پیشنهادی اصلاح آن‌را بازگو خواهم کرد.

اخبار مرتبط :