اخبار تازه

کد خبر ۱۳۲۸۷۳ انتشار : ۲۰ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۱۳

اصفهان| ذوب‌آهن و الوصل؛ نصف راه صعود طی شد

برگ برنده تیم ذوب‌آهن مقابل الوصل را باید در انسجام تاکتیکی و نظم تیمی بهتر، شناخت کامل از نقاط ضعف حریف و برتری ذهنی و روانی شاگردان منصوریان نسبت به نماینده امارات جست‌وجو کرد.
- اخبار استانها -

به گزارش راه شلمچه به نقل از خبرگزاری تسنیم از اصفهان، روز نخست از هفته پایانی دور رفت رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا 2019، شب گذشته برگزار شد که در یکی از این رقابت‌ها، ذوب‌آهن اصفهان موفق شد با نتیجه 3 بر یک الوصل امارات را شکست دهد.

ذوب‌آهن اصفهان با ارائه یک نمایش کم‌نقص و درخشان، موفق شد تیم الوصل امارات را شکست داده و 3 امتیاز ارزشمند این بازی را از آن خود کند و با 7 امتیاز صدرنشین قاطع گروه A شود.

سبزپوشان اصفهانی به خوبی می‌دانستند که کسب 3 امتیاز این بازی برای ادامه کار و صعود آنها به مرحله بعد، از چه اهمیت بالایی برخوردار است. به همین خاطر در سومین تقابل خود در مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا، با تمام وجود سعی کردند که با ارائه یک بازی کم‌نقص و هجومی، به پیروزی دست یافته و ادامه راه خود را هموار کنند.

ذوب‌آهن مقابل الوصل تیم برتر میدان بوده و بازی یک‌طرفه‌ای را به نمایش گذاشت. شاگردان منصوریان در این دیدار، در تمامی خطوط موفق بوده و بازی خوب و با‌کیفیتی را از خود به نمایش گذاشتند. از طرف دیگر از هم پاشیدگی تاکتیکی تیم الوصل و ضعف مفرط این تیم در فاز دفاعی باعث شد تا نماینده امارات مقابل ذوب‌آهن عملاً حرفی برای گفتن نداشته باشد و سبزپوشان اصفهانی پیروزی قاطع و دلچسبی را به دست آورند.

برگ برنده تیم منصوریان را باید در انسجام تاکتیکی و نظم تیمی بهتر، شناخت کامل از نقاط ضعف حریف و برتری ذهنی و روانی بازیکنان ذوب‌آهن نسبت به تیم الوصل جست‌وجو کرد. برتری ذهنی و روحی ذوبی‌ها در مقابل الوصل باعث شد تا با وجود دریافت گل در دقایق ابتدایی، بلافاصله به بازی برگشته و علاوه بر جبران گل خورده، در ادامه روند مسابقه برتری کامل خود را به تیم اماراتی دیکته کرده و از فضاهای موجود در خط دفاعی این تیم به نحو احسن استفاده کنند. یکی دیگر از نقاط قوت ذوبی‌ها مقابل الوصل انتخاب تاکتیک درست با توجه به ضعف‌های این تیم بود. ذوبی‌ها به خوبی دریافته بودند که تیم اماراتی روی ارسال از جناحین و شوت‌های از راه دور با مشکل روبه‌رو است؛ درست جایی که نقطه قوت ذوب‌آهن محسوب می‌شود، به همین دلیل شاگردان منصوریان برنامه گلزنی خود را روی این 2 حربه قرار داده و از همین راه نیز به هر 3 گل خود رسیدند. از طرف دیگر ذوبی‌ها با حفظ انسجام تاکتیکی و نظم تیمی خود در طول روند بازی، اجازه ندادند تا اماراتی‌ها در فاز هجومی کار خاصی را از پیش ببرند.

ذوب‌آهن مقابل الوصل در هر 2 فاز هجومی و دفاعی عملکرد خوبی داشته و بازی خوبی را به نمایش گذاشت. در فاز هجومی هافبک‌های ذوب‌آهن به خوبی از فضاهای به وجود آمده در خط دفاعی الوصل بهره برده و موقعیت‌های گلزنی زیادی را ایجاد کردند که اگر با دقت بیشتر مهاجمان این تیم همراه می‌شد، این تیم می‌توانست به تعداد گل‌های بیشتری دست یابد. اما اوج درخشش دیروز از آن کریستین اوساگوانا، مهاجم نیجریه‌ای ذوب‌آهن بود که علاوه بر گلی که به ثمر رساند، روی 2 گل دیگر نیز تأثیرگذار بوده و نه تنها سبب پیروزی تیمش شد بلکه به جرأت بهترین بازیکن میدان بود.

ذوبی‌ها در فاز دفاعی نیز تنها یک اشتباه داشتند که منجر به تک گل الوصل شد اما بعد از آن، مدافعان این تیم به خود آمده و با تمرکز بالا نمایش کم‌اشتباهی را ارائه داده و به خوبی زهر حملات الوصل را گرفتند.

در آن سو الوصل اما بازی بدی را به نمایش گذاشته و عملکرد چندان خوبی در هر 2 فاز دفاعی و هجومی نداشت. نماینده امارات پس از دریافت گل مساوی به سرعت از نظر تاکتیکی و تیمی از هم پاشیده شده و رو به بازی احساسی همراه با حرکات نفرادی آورد و می‌توان گفت کاملاً مطابق میل ذوب‌آهن بازی نمود. نداشتن تمرکز کافی باعث شد تا اماراتی‌ها در فاز هجومی عملاً نتوانند موقعیت خطرناک چندانی خلق کنند و در خط دفاعی نیز اشتباهات مرگ‌بار زیادی را انجام دهند و شاید اگر مهاجمان ذوب‌آهن دقت بیشتری به خرج می‌دادند، می‌توانستند گل‌های بیشتری را به ثمر برسانند.

گزارش بازی:

بازی در نیمه نخست با برتری ذوبی‌ها آغاز شده و شاگردان منصوریان کار را هجومی آغاز کردند. ذوبی‌ها که به خوبی از ضعف بازیکنان الوصل روی ارسال از کناره‌ها باخبر بودند، بنای حملات خود را روی این حربه گذاشته و می‌توانستند در همان دقایق ابتدایی به گل برسند، اما بی‌دقتی مهاجمان مانع از این اتفاق شد. در ادامه این تیم الوصل بود که بر خلاف روند بازی روی حرکت انفرادی مهاجم برزیلی خود به گل رسید. در دقیقه 15 بازی علی صالح از سمت راست پاس زمینی را به کایو داده و این مهاجم با چرخشی زیبا و شوتی دقیق تک گل تیمش را به ثمر رساند. ذوبی‌ها بعد از دریافت این گل تنها یک دقیقه زمان نیاز داشتند تا نتیجه را جبران کنند. در دقیقه 16 ارسال حمید ملکی با ضربه سر اوساگوانا همراه شده و این مهاجم نیجریه‌ای گل نخست تیمش را به ثمر رساند. در ادامه شاگردان منصوریان کنترل توپ و میدان را در دست گرفته و موقعیت‌های گلزنی زیادی را خلق کردند که حاصلی در بر نداشت. تیم الوصل که زیر فشار حملات ذوب‌آهن بود، سعی می‌کرد در ضدحملات به دروازه مظاهری دست پیدا کند اما کار خاصی از پیش نبرد. ذوبی‌ها که در اکثر دقایق نیمه نخست کنترل نبض بازی را در دست داشتند، مزد بازی بهتر خود را گرفته و صاحب گل دوم شدند. در دقیقه 36 پرتاپ اوت حمید بوحمدان با ضربه سر اوساگوانا به ارسلان مطهری رسیده و این مهاجم با یک شوت دقیق گل دوم تیمش را به ثمر رساند. بعد از این گل ذوبی‌ها باز هم به حملات خود ادامه دادند اما حاصلی نداشته و در نهایت بازی در نیمه نخست با برتری 2 بر یک ذوب‌آهن به پایان رسید.

ذوبی‌ها نیمه دوم را نیز هجومی آغاز کرده و تیم برتر میدان بودند. شاگردان منصوریان در این نیمه توپ و میدان را کامل در دست داشته و حملات متعددی را روی دروازه الوصل انجام دادند. ذوبی‌ها در این نیمه برای گلزنی رو به شوت‌های از راه دور آورده و موقعیت‌های خوبی را نیز خلق کردند که حاصلی در بر نداشت. در آن سو الوصلی‌ها که عملاً حرفی برای گفتن نداشتند تلاش می‌کردند تا با بازی تخریبی مانع از بالا رفتن اختلاف شده و در ضدحملات به گل برسند، اما نتوانستند توفیقی به دست آوردند و شاگردان منصوریان در دقایق پایانی بازی کار را تمام کردند. در دقیقه 86 بازی پاس زمینی اوساگوانا به پشت محوطه جریمه با شوت سرکش بوحمدان همراه شده و گل سوم ذوب‌آهن به دست آمد و بازی با نتیجه 3 بر یک به نفع ذوب‌آهن خاتمه یافت.

بوحمدان: پیروزی مقابل الوصل راه صعودمان را هموار کرد/ باهوش بازی کردیم محمدزاده: می‌توانستیم به الوصل 5 گل بزنیم/ تقریباً صعودمان مسجل شد اوساگوآنا: کسب 3 امتیاز در امارات برای ما مهم بود/ با توجه به فشردگی مسابقات در آسیا نتایج خوبی گرفتیم

منصوریان: با صدرنشینی النصر در لیگ عربستان عیار بازیکنانم مشخص شد/ گروه ما آسان نیست

سرمربی تیم فوتبال ذوب‌آهن تأکید کرد، گروهی که تیمش در لیگ قهرمانان آسیا در آن رقابت می‌کند، گروه آسانی نیست و رقابت در آن نزدیک است.

علیرضا منصوریان بعد از پیروزی 3 بر یک تیم فوتبال ذوب‌آهن ایران برابر الوصل امارات, گفت: خیلی خوشحالم که توانستیم در این بازی سه امتیاز را از آن خود کنیم و به روند خوب‌مان در گروه ادامه دهیم. در ابتدای بازی غافلگیر شدیم و گل دریافت کردیم، اما توانستیم با روحیه خوب به بازی برگردیم و نتیجه را عوض کنیم. از همه‌ی تماشاگران ایرانی که در ورزشگاه حضور داشتند، تشکر می‌کنم.

وی در ادامه اظهار داشت: تشکر می‌کنم از تمام مجموعه باشگاه ذوب‌آهن و مردمی که به ورزشگاه آمدند و ما را حمایت کردند. این برد را به مردم سیل‌زده شهر‌های مختلف کشورمان تقدیم می‌کنیم و امیدوارم توانسته باشیم مقداری دل‌های آنها را شاد کنیم. خدا را شکر که امانتدار ایران هستیم و امیدوارم این برد بهترین هدیه مقابل حمایت‌های مردم ایران باشد.

سرمربی تیم فوتبال ذوب‌آهن راجع به عملکرد تیمش در این بازی توضیح داد: اختلاف دو گل همیشه در دقایق آخر آنهم در خانه حریف خیلی خطرناک است. بهترین دفاع در این شرایط حمله و فشار از جلوست. با توجه به اینکه وضعیت فیزیکی بچه‌ها اجازه می‌دهد که بتوانیم از بالا روی حریف فشار بیاوریم, این کار را در دستور کار قرار دادیم. می‌خواهیم این ایده را در آینده نیز بین جوان‌های تیم‌مان گسترش دهیم.

منصوریان در واکنش به اینکه گفته می‌شود, ذوب‌آهن در گروه ساده‌تری نسبت به استقلال و پرسپولیس قرار گرفته است, گفت: کانون توجه بیشتر روی استقلال و پرسپولیس است. درست است که الهلال، السد و الدحیل تیم‌های قدرتمندی هستند، اما النصر عربستان که در گروه ما قرار دارد با 700 میلیارد تومان گران تیم قاره آسیا در حال حاضر است. افتخار می‌کنیم که در آسیا یکی از سه نماینده ایران هستیم و برای دو تیم دیگر نیز آرزوی موفقیت دارم. ما کانون تبلیغات کمتری داریم، اما از زمانی که النصر به صدر جدول عربستان رفته عیار بازیکنان ما بیشتر مشخص شده است.

وی ادامه داد: البته ما هنوز خیلی کار داریم و باید بیشتر زحمت بکشیم، چراکه در مسابقات آسیایی انتهای کار خیلی سخت‌تر می‌شود. ما اگر بتوانیم روند‌مان را ادامه دهیم و از گروه خود صعود کنیم بعداً می‌توانیم پلکانی ایده‌های دیگر را عملی کنیم، اما باید بگویم گروه ما گروه آسانی نیست. الزورا بعد از سالیان سال در مسابقات آسیایی بازهم حاضر شده است و می‌بینیم که در کربلا 30 تا 40 هزار نفر جمعیت برای حمایت از این تیم به ورزشگاه می‌آیند. این تیم کار‌های عجیب و غریبی می‌تواند بکند.

سرمربی تیم فوتبال ذوب‌آهن همچنین تصریح کرد: گروه ما به اندازه خودش گروه سختی است، اما وقتی نام‌ها کنار هم گذاشته می‌شوند، ممکن است تفاوت داشته باشد. با این حال یکسری اتفاقات در گروه ما قابل پیش‌بینی نیست. هر سالی که من در آسیا شرکت کردم, چه با نفت تهران و چه با استقلال این تجربه را کسب کردم که نمی‌توانیم بگوییم تیمی قوی یا ضعیف است, چراکه همه‌ی تیم‌ها با آمادگی به مسابقات می‌آیند. امسال سعی می‌کنیم اشتباهاتی را که با نفت و استقلال در آسیا داشتیم، تکرار نکنیم، اما طبیعی است که وقتی به میدان می‌روید هیچ گارانتی و تضمینی ندارید. ما باید نقاط مثبت‌مان را تقویت کنیم.