اخبار تازه

کد خبر ۱۳۳۰۵۲ انتشار : ۲۴ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۵۹
نامه زیباکلام به محمد خاتمی؛

اطلاح‌طلبی بی هویت شد!

صادق زیباکلام به خاتمی نامه نوشت و از بحران عمیق اصلاح‌طلبان خبر داد.

به گزارش راه شلمچه، او در نامه‌ای به خاتمی نوشت: اظهارنظر اخیرتان در دیدار با شماری از اعضای فراکسیون امید مبنی بر اینکه «مردم دیگر به توصیه ما مبنی بر شرکت در انتخابات توجهی نخواهند کرد.» مبیّن بحران عمیقی است که جریان اصلاحات مدت‌ها گرفتار آن شده و رهبری اصلاحات نیز هیچ گامی برای مواجهه با آن برنداشته ‌است.
در اینکه اصلاح‌طلبان بخش قابل ‌توجهی از محبوبیت‌شان را از دست داده‌اند تردیدی نیست. بسیاری از اقشار تحصیل‌کرده و جوان‌تر در دو انتخابات ۹۴ و ۹۶ به اصرار و ترغیب اصلاح‌طلبان شرکت کردند؛ اما عملکرد فراکسیون امید و از آن بدتر عملکرد آقای روحانی سبب شده که آنها دیگر در انتخابات شرکت نکنند.
زیبا کلام می‌افزاید: ریختن همه تقصیرها بر گردن مجلس و آقای روحانی، ندیدن ابعاد گسترده‌تر بحران اصلاح‌طلبان است. علیرغم آن‌که بیش از دو دهه از شکل‌گیری اصلاحات می‌گذرد اما بسیاری از رای‌دهندگان نمی‌دانند خواسته‌های این جریان کدام هستند و اساسا چه تفاوتی میان آنان با اصولگرایان وجود دارد.
واقعیت تلخ آن است که اصلاح‌طلبی خلاصه شده در مشتی شعارهای زیبا و کلی. بعد از گذشت بیست‌ سال ما هنوز نتوانسته‌ایم یک هویت مشخص ترقی‌خواهانه برای خودمان خلق‌نماییم.

خواسته‌های مشخص اصلاح‌طلبان که آنها را در جایگاه یک جریان دمکراتیک و ترقی‌خواه قرار می‌دهد کدام هستند؟ بی‌هویتی جریان اصلاحات را نه می‌توانیم بر گردن اصولگرایان بیفکنیم، نه روحانی، نه شورای نگهبان و نه نظارت استصوابی. ما هنوز نتوانسته‌ایم یک شعار استراتژیک برای اصلاح‌طلبی که به صورت شناسنامه و هویت آن درآمده باشد ایجاد‌نماییم.

زیباکلام به خاتمی گفت: ریشه همه مصیبت‌های کشور، اعم از سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، قومیتی، زنان و... در کم‌رنگ‌بودن آزادی خلاصه می‌شود؛ بنابراین آزادی‌خواهی و تلاش در تقویت دموکراسی می‌بایستی در رأس مطالبات اصلاح‌طلبان قرار بگیرد؛ به‌گونه‌ای‌که دموکراسی‌خواهی به‌تدریج بدل به بارزترین هویت جریان اصلاحات شود.

اخبار مرتبط :
  0
  سید ۲۵ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۲۳

  با سلام
  بنده هیچگروهی را قبول ندارم ولی همین اندازه میدانم که اصلاح طلبان افرادی بی کفایت و بدون برنامه و متکی به کشورهای غربی و آمریکا هستند و هیچ اعتقادی به جوانان کشور ندارند همه چیز زا در رابطه با کشورهای اروپایی میدانند
  عیبی ندارد ولی اصلاح طلبان رابطه با کشورهای اروپایی را فقط فقط برای تفریح و فرزندان خود میخواهند و منطقشان دروغ دروغ میباشد و خود را ژن برتر میدانند که متاسف هستم به افرادی که این گروه را افرادی توانا در کشور داری میدانند اینها عرضه جمع کردن خانواده خودشان را هم ندارند چه برسد به کشور

  پاسخ