کد خبر ۱۲۸۶۲۶ ۲۹۰ بازدید انتشار : ۱۶ دی ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۳۲
سابقی:

با «ذلت پذیری« رای و تدبیر مرا تباه کردید..

راه شلمچه- محمدرضا سابقی؛ انسانی زحمتکش و بیابانگرد، از امیر مهربانی و عدالت، حضرت علی(سلام خداوند بر وجود مقدسش) پرسید: ای علی، تقوا را برایم توصیف کن...؟

 
 امام علیه السلام با محبت و تواضع فراوان، فرمود:  اگر در زمینی که پر از خار و خاشاک بود، مجبور به گذر شدی، چه میکنی؟ 
بنده خدا، گفت: پیوسته مواظب هستم و با احتیاط راه میروم تا خود را حفظ کنم.
 
مولای متقیان، امیرالمومنین(ع) با عشق و مهرورزی ویژه به آن مرد، فرمودند: در دنیا نیز چنین کن! که تقوا همین است.
و از گناهان کوچک و بزرگ پرهیز کن و هیچ گناهی را کوچک مشمار زیرا کوهها با آن عظمت و بزرگی از سنگهای کوچک درست شده اند.
 
در خطبه ۲۷ نهج البلاغه حضرت علی علیه الصلوات والسلام، به فقیهان! و سایر مسلمانان اهل مناسک و عبادات و نذورات مالی! و نیز حج متواتر و ملتزم به شعائرشخصی! ، ولی غافل از مظلومیت مردمان و فارغ از رنج و احوال محرومان و بدور از اقامه جهاد و گسترش عدالت،،  با قاطعیت وخشم مقدس ، چنین می فرمایند: 
 اى مرد نمايان نامرد اى كودك صفتان بى خرد كه عقل هاى شما به عروسان پرده نشين شباهت دارد چقدر دوست داشتم كه شما را هرگز نمى ديدم و هرگز نمى شناختم. 
 
شناسايى شما سوگند به خدا كه جز پشيمانى حاصلى نداشت، و اندوهى غم بار سر انجام آن شد. 
 
خدا شما را بكشد كه دل من از دست شما پر خون، و سينه ام از خشم شما مالامال است كاسه هاى غم و اندوه را، جرعه جرعه به من نوشانديد، و با نافرمانى و ذلّت پذيرى، رأى و تدبير مرا تباه كرديد، 
 
 
خطبه مقدس ۲۷ نهج البلاغه
ولی این دسته(اکثریت مسلمانان! بدون تفکر در اهداف دین و تدبر در اعمال و عباداتش و بی توجه به خطبه ها و فرامین حضرت(ع) ولی دوستدار ایشان!!) برای رسیدن به لقاالله و سعادت ابدی، رنج حاصل از روزه داریها و نمازها و سفرهای سخت بسوی کعبه! در آن دوره و گاها" گستردن سفره های طعام برای امثال خودشان... را برگزیدند؟؟! و سرانجام همچنان که مشغول شعائر و مناسکشان بودند تن به ذلت و خفت و پیروی از معاویه و یزید و بوسیدن پای پلید آنان دادند