کد خبر ۱۳۲۹۶۴ ۱۰۱ بازدید انتشار : ۲۳ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۳۲

معلم خوش فکر پیشکسوت عرصه تعلیم و تربیت کشور درگذشت

جامعه اسلامی فرهنگیان: حیدری یکی از پیشکسوتان عرصه تعلیم‌وتربیت و معلم ماندگار ایران بود.

به گزارش راه شلمچه، غلامحسین حیدری معاون اسبق وزارت آموزش و پرورش و یکی پیشکسوتان عرصه تعلیم و تربیت کشور روز پنجشنبه بر اثر ایست قلبی درگذشت.

به همین‌مناسبت جامعه اسلامی فرهنگیان کشور ضایعه درگذشت غلامحسین حیدری را تسلیت گفت.

در اطلاعیه جامعه اسلامی فرهنگیان آمده‌است: مرحوم حیدری یکس از چهره‌های متدین، فرهنگی، خدوم  و خوش فکر پرتلاشی بود که در عرصه های اجرایی و تربیتی و در واقع سرآمد معلمان این مرزوبوم بوده و درگذشت این معلم نام آشنا را به خانواده آن مرحوم و به آحاد فرهنگیان کشور تسلیت عرض نموده و شادی روح ایشان و علو درجاتشان را از درگاه باریتعالی مسألت داریم.

اشاره می‌شود مرحوم حیدری در سال 1322 در شهر مقدس مشهد متولد شد و پس از اتمام تحصیلات متوسطه، در دانشگاه فردوسی مشهد در رشته زبان و ادبیات انگلیسی تحصیل کرد و با درجۀ ممتاز فارغ‌التحصیل شد. سپس در دانشگاه تهران، دوره کارشناسی ارشد را گذراند و در محضر علما و روحانیون بزرگواری همچون: آیات عظام حجج اسلام درافشان، شوشتری، مولوی، حکیمی، شهید هاشمی‌نژاد با معارف و فرهنگ اسلامی آشنا شد.

وی سال 1344 وارد سنگر حیات‌بخش معلمی شد و در مقاطع مختلف تحصیلی، مراکز تربیت معلم و در دانشگاه‌ها تلاش مجاهدانه داشت. پس از پیروزی انقلاب اسلامی در سمت‌های رئیس آموزش‌وپرورش اسفراین، بجنورد، مدیرکل آموزش‌وپرورش استان زنجان و خراسان، معاون تأمین و تربیت نیروی انسانی وزارت آموزش‌وپرورش، معاون توسعه مشارکت‌های مردمی و قائم مقام وزیر انجام وظیفه نمود. پس از آن به‌عنوان مدیر امور فرهنگی و روابط بین‌الملل آستان قدس رضوی و خادم افتخاری حرم مطهر رضوی به خدمت در آن بارگاه نورانی پرداخت. در سال 1392 نیز به‌عنوان «معلم ماندگار» در سطح کشور انتخاب و معرفی شد.

مرحوم حیدری مسئولیت‌های دیگری را به‌عهده داشت از جمله، رییس هیئت مدیره مکتب نرجس و مدارس مشکات خراسان، رییس هیئت مدیره مکتب حضرت رقیه و مدارس وابسته به آن، نماینده انجمن حامیان حوزه‌های علمیه در استان خراسان، عضو خیرین جامعةالمصطفی، دبیر کانون مدارس اسلامی استان خراسان رضوی و شخصیت فعال در گسترش فرهنگ رضوی.

بخشی از تألیفات او بدین شرح است:‌ ژاپن، تیشه‌ها و ریشه‌ها؛ شهید دکتر باهنر و تحول بنیادین در تعلیم‌وتربیت اسلامی؛ مدیریت مراکز شبانه‌روزی؛ سر دلیران رضوی؛ کرامات حضرت رضا.