از جدال پینگ‌پنگی اعضای شورا تا جابجایی چراغ خاموش بودجه آب‌گرفتگی

صد و سی و پنجمین جلسه شورای اسلامی شهر بندرعباس با حضور معاون خدمات شهری شهرداری بندرعباس، جمعی از مدیران مناطق شهرداری و مدیر بحران و پدافند غیرعامل شهرداری بندرعباس برگزار شد.

به گزارش راه شلمچه به نقل از ایسنا، صد و سی و پنجمین جلسه شورای اسلامی شهر بندرعباس با دستور جلسه "ارائه گزارش عملکرد کمیسیون‌های تخصصی سال دوم دوره پنجم شورای اسلامی شهر بندرعباس" و "ارائه گزارش عملکرد شهرداری در خصوص اقدامات صورت گرفته در سطح شهر طی بارندگی روزهای اخیر" و "نامه شماره ۶۹۷۲۲/۱ مورخ ۲۷/۶/۹۸ شهرداری بندرعباس در خصوص لایحه پیشنهادی تعرفه عوارض شغلی پزشکان و حرف وابسته ارجاعی از کمیسیون اقتصاد، برنامه‌ریزی، بودجه و تحول اداری" برگزار شد.

رئیس شورای اسلامی شهر بندرعباس در این جلسه اظهار کرد: به‌عنوان یک شهروند از حضور رئیس قوه قضاییه به هرمزگان اظهار تقدیر و تشکر می‌کنم.

فاطمه جراره افزود: در هفته‌ای که گذشت اختلافات شورا به رسانه‌ها درز پیدا کرد، مردمی که ما را انتخاب کردند میلیاردها بودجه سالیانه را به ما داده‌اند تا بر آن نظارت کنیم و نباید مأموریت اصلی خود که وکالت و نمایندگی مردم است را فراموش کنیم.

وی تصریح کرد: نکند عضو شورایی که وظیفه‌اش نظارت بر شهرداری است تبدیل به مهره شهرداری شود و منافع مردم را نادیده بگیرد، باید از خداوند کمک بخواهیم در این زمینه ما را یاری کند.

رئیس شورای اسلامی شهر بندرعباس عنوان کرد: از اعضای شورا می‌خواهم هر آنچه در انتخابات هیئت‌رئیسه و کمیسیون‌های شورا پیش آمد را فراموش کنند.

جراره افزود: هیچ‌کس نباید در امور شورا دخالت کند و با این دخالت‌ها باعث ایجاد تنش می‌شود و این تذکر را به شهرداری، عوامل شهرداری و هرکس این اجازه را به خود می‌دهد در کار شورا دخالت کند می‌دهم.

پس از ایراد نطق پیش از دستور جنجالی توسط اسماعیل بواشه، فیصل دانش و فرزانه آرامش جواد بلارک، منشی شورای اسلامی شهر بندرعباس دستور کار اول "ارائه گزارش عملکرد کمیسیون‌های تخصصی سال دوم دوره پنجم شورای اسلامی شهر بندرعباس" را اعلام کرد.

رئیس سابق کمیسیون بهداشت، سلامت و خدمات شهری شورای اسلامی شهر بندرعباس در این جلسه در تشریح عملکرد این کمیسیون در یک سال گذشته اظهار کرد: در یک سال گذشته اهم فعالیت‌های این کمیسیون آسیب‌شناسی و شناخت مشکلات شهر بندرعباس بر اساس نیاز مردم بوده است.

آبتین امیری افزود: یکی از مشکلات اصلی شهر بندرعباس فاضلاب شهری است که برخی از این مشکلات به شهرداری و برخی به ادارات دیگر برمی‌گردد و در این خصوص جلسات تخصصی با شهرداری و سایر نهادهای ذی‌ربط داشتیم تا بتوانیم راهکار موردنیاز را ارائه دهیم، مشکل فاضلاب برخی محلات بافت فرسوده نیز پیگیری شده است.

وی ادامه داد: یکی از مسائل مهم دیگر شهر بندرعباس ساماندهی ساحل بندرعباس بوده که در سال گذشته برای اولین بار با بستن ورودی ساحل سورو فضای سالمی را برای شهروندان ایجاد کردیم که متأسفانه بنا به دلایلی بعد از ۱۵ روز بازگشایی شد.

این عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس تصریح کرد: نظافت سطح شهر نیز مشکلات دیگر شهر بندرعباس است که در این خصوص جلسات متعددی با معاون خدمات شهری شهرداری داشتیم؛ سیاست ما این بود که هیچ کارگری اخراج نشود که با رایزنی‌های صورت گرفته انجام شد.

امیری عنوان کرد: در خصوص ساماندهی قلیانی‌های ساحل بندرعباس نیز جلساتی داشتیم که به دلیل اختلاف‌نظرهایی که با کارشناس‌های استانداری و فرمانداری داشتیم هنوز به نتیجه نرسیده است.

وی خاطرنشان کرد: کشتی‌هایی که در بندرعباس حرکت می‌کنند بهداشت دریا را رعایت نمی‌کنند و در این زمینه جلسات بسیاری با اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان و ادارات مربوطه داشتیم.

این عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس اضافه کرد:  در خصوص مشکل سگ‌های بلا صاحب نیز تا ۳ ماه پیش مشکلات بسیاری داشتیم که در این خصوص جلساتی با فرمانداری بهداشت شهرداری و .. برگزار و تاکنون بیش از ۵۰ درصد این حیوانات از سطح شهر جمع‌آوری و در سایت خارج شهر نگهداری می‌شوند؛ در شش ماه دوم سال به دلیل شرایط مساعد آب و هوایی در بندرعباس تجمع سگ‌ها زیاد می‌شود که نیاز به پیگیری دارد.

امیری بیان کرد: جلساتی نیز با اصناف برای ایجاد تعادلی بین درامد شهرداری و برگزار کردیم تا انگیزه دوطرفه برای همکاری ایجاد شود و اصناف رغبت پرداخت عوارض را داشته باشند.

وی ادامه داد: بازار ماهی‌فروشان از مشکلات دیگر شهر بندرعباس است که در خصوص آن جلساتی با امام‌جمعه بندرعباس، دستگاه قضا، تعاونی ماهی گیران و ماهی‌فروشان داشتیم و به نتایج مطلوبی رسیدیم.

رئیس سابق کمیسیون نظارت، ارزیابی و حقوقی شورای اسلامی شهر بندرعباس نیز در تشریح عملکرد یک سال گذشته این کمیسیون اظهار کرد: این کمیسیون همان‌طور که از نامش مشخص است در مورد امور حقوقی و نظارتی کار خود را انجام  می‌دهد.

کیانوش جهانبخش افزود: اگر در کشور راه‌های دررو برای سوءاستفاده دیده می‌شود وجود تبصره‌های بسیار در ماده‌های قانونی است.

وی افزود: یکی از مشکلات عمده شهرداری‌های کل کشور مسائل حقوقی است و بیشتری مراجعات را در واحد حقوقی می‌بینیم.

عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس تصریح کرد: اگر شهروندان و اعضای شورا نسبت به حقوق خودآگاه نباشند واحدهای حقوقی همه ارگان‌ها شلوغ می‌شود.

جهانبخش عنوان کرد: ما به سمتی رفتیم که خلأهایی که در حوزه حقوقی و نظارتی در شهرداری بود را اصلاح کنیم و کمک کنیم تا با فراغت بال بیشتری به وظیفه‌اش بپردازد؛ ۲۳جلسه برگزار شد و ۳۰ مورد رسیدگی به شکوائیه مردمی داشتیم.

وی بیان کرد: طرح هماهنگی دستگاه‌های حفار بررسی شد، ازآنجاکه مدیریت یکپارچه شهری و روستایی رأی نیاورد ما باید خود بتوانیم فرایندی تعریف کنیم که مدیریت داخلی یکپارچه‌ای به وجود آید.

عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس عنوان کرد: با ایجاد کمیته حقوق شهروندی شهروندان به حقوق خودآگاه می‌شوند، اعضا باید نسبت به احقاق حقوق مردم واکنش مناسب داشته باشد.

جهانبخش افزود: رئیس شورای اسلامی شهر بندرعباس می‌تواند برای خود مشاور بگیرد اما انتخاب مشاور شورا یا کمیسیون باید از اعضا رأی بگیرد.

وی ادامه داد: یکی از گلایه‌مندی‌های شهروندان این است که در مناطق مختلف شهرداری نگاه‌ها به مسائل متفاوت است و برای وحدت رویه در نگاه به موضوعات حقوقی الزام داشتیم شهرداری اداره حقوقی را تشکیل دهد.

این عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس خاطرنشان کرد: یکی دیگر از فعالیت‌های کمیسیون نظارت، ارزیابی و حقوقی الزام کردن شهرداری به بیمه عمر و تکمیلی کلیه کارگران پیمانکاران بود که در صحن شورا مطرح نشد.

جهانبخش بیان کرد: زور اعضای شورای اسلامی شهر مصوباتی است که می‌تواند برای ارائه خدمات بیشتر به مردم ارائه کند نه مصاحباتی که با رسانه‌ها می‌کند؛  وقتی اولش به آخرش فکر نمی‌کنی آخرش باید به اولش فکر کنی!

رئیس سابق کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر بندرعباس در تشریح عملکرد یک سال گذشته این کمیسیون اظهار کرد: کمیسیون معماری در یک سال گذشته ۲۵ جلسه برگزار کرده و  ۳۰ نامه به تصویب رسانده است.

اسماعیل بواشه افزود: در مورد تخفیفات عوارض پروانه ساختمان محله چاهستانی ها، معافیت عوارض پروانه ساختمان انبوه‌سازان مذاکراتی کردیم و جلساتی را با شهرداری برگزار کردیم.

وی عنوان کرد: طرح شفاف‌سازی و الزام شهرداری به ارائه اطلاعات شهرسازی شهرداری در سایت رسمی خود از فعالیت‌های مهم این کمیسیون بوده است؛ جلسه خوبی هم با دفاتر تسهیل گری داشتیم و پیشنهاد می‌کنم اعضای جدید این کمیسیون با این دفاتر در خصوص املاک و اسناد محلات بافت فرسوده ارتباط بیشتری داشته باشند.

این عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس خاطرنشان کرد: در سال گذشته در کارگروه بازآفرینی شهری کشور با رأی قاطع عضو شدم و سوابق خوبی درزمینهٔ معماری و شهرسازی در کارنامه خود دارم و از اعضای شورا برای اینکه امسال در این کمیسیون باوجوداین کارنامه به بنده رأی ندادند تشکر می‌کنم!

رئیس سابق کمیسیون عمران، حمل‌ونقل و ترافیک شورای اسلامی شهر بندرعباس نیز در تشریح عملکرد یک سال گذشته این کمیسیون عنوان کرد: این کمیسیون در یک سال گذشته ۳۷ جلسه برگزار کرده و ۶ مصوبه داشته است.

فرزانه آرامش تصریح کرد: پروژه‌های تقاطع غیر هم‌سطح خواجو، تقاطع غیر هم‌سطح قدس، تقاطع غیر هم‌سطح مهرگان، تقاطع غیر هم‌سطح ابوموسی، بلوار ساحلی، میدان میوه و تره‌بار، صنوف مزاحم ایسین، آسفالت محلات، روکش و تراش آسفالت معابر، آکاوریوم، ساختمان شهرداری منطقه یک، ساختمان حوزه معاونت‌های شهرداری و احداث سالن ورزشی یاسمن از پروژه‌های مهم بررسی‌شده در این کمیسیون در یک سال گذشته بوده است.

پس‌ازاین آبتین امیری و فرزانه آرامش در جدالی پینگ‌پونگی به انتقاد از عملکرد کمیسیون‌های یکدیگر پرداختند و نظم جلسه با اخطار رئیس شورای اسلامی شورای شهر بندرعباس بازگشت.

سپس جواد بلارک، منشی شورای اسلامی شهر بندرعباس به ایراد دستور کار دوم جلسه مبنی بر  "ارائه گزارش عملکرد شهرداری در خصوص اقدامات صورت گرفته در سطح شهر طی بارندگی روزهای اخیر" پرداخت.

عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس در این جلسه اظهار کرد: هفته گذشته شاهد طوفانی در شهر بندرعباس بودیم که حضور به‌موقع مسئولین در آن شرایط جای تقدیر دارد.

رضا حیدری زاده افزود: متأسفانه در حوزه سه‌راه جهانبار به سمت حدیش تا دو روز شاهد ترافیک بودیم و تلاش برای رفع این ترافیک به درازا انجامید.

وی با بیان اینکه ما نسبت به شش سال گذشته نقاط آبگیر را کم کردیم اما انتظار می‌رود یک نقطه هم نداشته باشیم، تصریح کرد: آب‌گرفتگی در همه دنیا اتفاق می‌افتد اما نباید بعد از ۴۸ ساعت همچنان شاهد ادامه آب‌گرفتگی باشیم.

این عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس بیان کرد: متأسفانه ما با طبیعت در افتاده‌ایم، بندر را به‌صورت خطی ایجاد کرده‌ایم، ساختمان‌ها را شمالی جنوبی درست کردیم و انتظار داریم هوا خوب باشد و سیل ما را نبرد.

حیدری زاده خاطرنشان کرد: با یک نخاله ساختمانی هم آبخیزداری تغییر پیدا می‌کند، اگر می‌خواهیم تغییر ایجاد شود باید ایجاد فضاها را تغییر دهیم.

عضو هیئت‌رئیسه شورای اسلامی شهر بندرعباس نیز عنوان کرد: در سال گذشته اعتبار خوبی برای آب‌گرفتگی معابر شهر بندرعباس تعیین کردیم که بخش زیادی از آن جابجا شد تا به مشکلات دیگر پرداخته شود.

جواد بلارک ادامه داد: در بلوار امام خمینی (ره) هزینه و لوله‌گذاری کردیم اما امسال شاهد بودیم که کل بلوار مسدود شد؛ هر کاری نیاز است شورا برای حل این مشکل انجام دهد شهرداری اعلام کند.

رئیس شورای اسلامی شهر بندرعباس نیز در این خصوص بیان کرد: هرساله شاهد آب‌گرفتگی مناطق خاصی از شهر هستیم و باید جدی‌تر به این مسئله پرداخته شود، سال گذشته بودجه خوبی به مشکل آب‌گرفتگی بلوار امام خمینی اختصاص داده شد که نباید جابجا می‌شد.

فاطمه جراره افزود: بارندگی باید موجب شادی مردم شود نه اینکه مشکل‌ساز باشد؛ باید با توجه به نوع بارندگی‌های بندرعباس مطالعات لازم صورت بگیرد، افراد در بافت فرسوده همیشه نگران هستند که آب به منازلشان ورود نکند.

وی تصریح کرد: دلیل اینکه ما متوجه جابجایی بودجه آب‌گرفتگی نشدیم این بوده که نماینده شورا در جلسات شهرداری حضور داشته و بدون اطلاع سایر اعضای شورا جابجایی‌ها صورت گرفته است، باید هر جابجایی بودجه‌ای به اطلاع همه اعضای شورا برسد.

رئیس شورای اسلامی شهر بندرعباس عنوان کرد: باید مشکلات را تا جایی که امکان دارد با بودجه‌های در نظر گرفته شده حل کنیم و نباید منظر مدیریت یکپارچه شهرداری باشیم.

یک عضو دیگر شورای اسلامی شهر بندرعباس نیز در ادامه صحبت‌های جراره، بیان کرد: جابجایی بودجه قاعده حقوقی دارد، کسی که قانونی را وضع می‌کند خود در مورد ابطال یا جابجایی‌اش تصمیم‌گیری می‌کند.

فیصل دانش افزود: وقتی شورا در خصوص بودجه‌ای تصمیم می‌گیرد و مصوبه به کمیسیون شهرداری رفته و تنها با حضور یک عضو شورا جابجا می‌شود این کار غیرقانونی است، عضو شورا برای امضای این جابجایی باید نظر شورا را بخواهد و شورا باید بتواند برای جابجایی بودجه‌ها نظر دهد؛ این مسئله را باید در گفتمان خود حل کنیم.

معاون خدمات شهری شهرداری بندرعباس در این جلسه اظهار کرد: در جمعه‌شب گذشته در مدت ۲۰ دقیقه ۱۲ میلی‌متر بارندگی داشتیم و میزان حجم خسارت در حوزه فضای سبز بسیار بالا بود؛ آب‌گرفتگی بیشتر در نقاطی از شهر بندرعباس بود که از قبل مشکل داشتند.

اسماعیل موحدی نژاد افزود: با هشدارهای هواشناسی تیم‌های مدیریت بحران را در مناطق بحرانی مستقر کردیم، تا با تمام تجهیزات و در حداقل زمان ممکن حوادث را جمع کنیم.

وی ادامه داد: یکی از دغدغه‌های ما مدت‌زمان جمع‌آوری بود که به دلیل مشکلات پیش‌آمده طول کشید و بعد از ۴۸ ساعت وضعیت به حالت عادی بازگشت.

معاون خدمات شهری شهرداری بندرعباس موحدی عنوان کرد: مشکل آب‌گرفتگی در شهر بندرعباس زیرساختی است، با ۱۲ میلی‌متر بارندگی در مدت‌زمان ۲۰ دقیقه آب‌گرفتگی اجتناب‌ناپذیر است، اما درهرصورت برخی نقاط شهر نیاز به اصلاح دارد.

موحدی نژاد خاطرنشان کرد: وقتی بودجه حوزه خدمات شهرداری و آب‌گرفتگی جابجا می‌شود شهرداری به‌تنهایی دخیل نیست و شورا نیز ناظر است.

شهردار منطقه یک بندرعباس نیز در این جلسه عنوان کرد: هنگام ساخت کانال‌های آب، آن‌ها را مناسب یک منطقه با شرایط  طراحی می‌کنیم.

نوح درسخوان افزود: با جابجایی جدول‌ها و ساختمان‌ها  یا ریختن کوچک‌ترین  نخاله ساختمانی خروجی آب یک منطقه کوچک‌تر می‌شود و باعث ایجاد بحران هنگام بارندگی می‌شود.

شهردار منطقه دو بندرعباس نیز در این جلسه عنوان کرد: مشکلات بارندگی در بندرعباس به سه بخش گذشته، حال و آینده تقسیم می‌شود؛ بندرعباس شهری رطوبتی با ذهاب بالاست.

مهدی رنجبری بیان کرد: راهکار اساسی مشکلات بارندگی و آب‌گرفتگی شهر بندرعباس این است که همه ارگان‌های ذی‌ربط پای‌کار آیند، مشکلات گذشته را رفع کرده و مشکلاتی که در حال به وجود می‌آید را مدیریت کنیم؛ برای آینده نیز مطالعه دقیقی صورت گرفته بگیرد و تمامی ادارات باید پیرو مطالعات علمی باشند تا موازی کاری‌ها باعث ادامه این مشکلات نشود.

وی خاطرنشان کرد: متأسفانه در زمان بارندگی تنها شهرداری پای‌کار است، این مسئله متولی‌های دیگری هم دارد اما تمامی انتقادات به شهرداری می‌شود.

شهردار منطقه سه بندرعباس نیز در این جلسه اظهار کرد: متأسفانه در مسیر جهانبار به سمت شهرک حدیش نیروی دریایی ارتش خروجی آب را مسدود کرده است و این مسئله باعث ایجاد مشکل آب‌گرفتگی به مدت طولانی شد.

روح‌الله مرادی افزود: متأسفانه حفاری‌هایی که صورت می‌گیرد استاندارد نیست، در خیابانی دولایه کوبیده شده اما دو ماشین فرورفته است، شرکت‌های حفار به‌موقع و استاندارد کار خود را انجام نمی‌دهند.

وی با تأکید بر اینکه درخواست ما این است که  آسفالت معابر توسط شرکت‌ها ابتدا به تائید شهرداری برسد، تصریح کرد: نیروی دریایی دیواری را بدون مجوز مسدود کرده است، خروجی در آن منطقه وجود ندارد که آب خارج شود و آبی که از بالادست می‌آید از سمت خور حدیش است و باید لایروبی شود و این در حالی است که ما مجوز ورود به آنجا را نداریم.

مدیر بحران و پدافند غیرعامل شهرداری بندرعباس نیز در این جلسه بیان کرد:  ما در شهرها مدیریت واحد شهری نداریم که فکر کنیم می‌توانیم مشکل بندرعباس را حل کنیم، شهرداری یک مسئولیت مشخص دارد و تنها آن را می‌تواند حل کند.

حمیدرضا حیدری پوری ادامه داد: تنها کسی که می‌تواند به مشکل آب‌گرفتگی بندرعباس که نیاز به همکاری چندین دستگاه دارد، ورود کند استاندار با دستوراتی خاص و بودجه ملی است.

وی خاطرنشان کرد: در سال‌های گذشته ۳۲۶ مورد نقاط آب‌گرفتگی در شهر بندرعباس وجود داشته که تاکنون ۳۰۰ مورد رفع شده است، هرساله نقاط آبگیر جدیدی هم اضافه می‌شود.

مدیر بحران و پدافند غیرعامل شهرداری بندرعباس افزود: باید در بالادست شهر بندرعباس طرح آبخیزداری اجرا شود، اگر شورا این مسئله را پیگیری کند بسیاری از مشکلات حل می‌شود.

حیدری پوری عنوان کرد: نوع بارش بندرعباس با دیگر شهرها متفاوت است؛ از شورای شهر بندرعباس می‌خواهیم در شورای مدیریت بحران استان حضور داشته باشد تا دست‌به‌دست هم دهیم و مشکلات را حل کنیم.

پس‌ازاین جواد بلارک، منشی شورای اسلامی شهر بندرعباس به ایراد دستور کار سوم جلسه مبنی بر  "نامه شماره ۶۹۷۲۲/۱ مورخ ۲۷/۶/۹۸ شهرداری بندرعباس در خصوص لایحه پیشنهادی تعرفه عوارض شغلی پزشکان و حرف وابسته ارجاعی از کمیسیون اقتصاد،برنامه‌ریزی،بودجه و تحول اداری" پرداخت.

مدیر اداره درآمدهای عمومی شهرداری بندرعباس نیز در این جلسه عنوان کرد: در شهر بندرعباس از پزشکان و مشاغل وابسته  آن‌ها عوارضی دریافت نمی‌شود، دولت در مورد عوارض شهرداری‌ها صراحتاً اعلام می‌کند که هرگونه تخفیف عوارض شهرداری‌ها توسط دولت ممنوع است و در قانون نوشته نشده ما عوارض خود را از جایی نگیریم.

محمدرضا کهوری عنوان کرد: از اعضای شورا می‌خواهم به لایحه تعرفه عوارض شغلی پزشکان و حرف وابسته رأی دهند تا با دریافت این عوارض به حل بخش از مشکلات مالی شهرداری بپردازیم.

وی افزود: یکی از اقشاری که می‌توانیم برای درآمدهای شهرداری در جهت ارائه خدمات بیشتر به مردم از آن کمک بگیریم پزشکان هستند، در شهرهای دیگر این عوارض گرفته می‌شود، ممکن است ابتدا با ممانعت‌هایی مواجه شویم اما این عوارض را باید مانند بسیاری صنوف دیگر اخذ کنیم.

 مدیر اداره درآمدهای عمومی شهرداری بندرعباس تصریح کرد: فرمول میزان عوارض بر اساس معیارهایی چون نرخ حداقل حقوق کارگری، مساحت واحد شغلی، ضریب تشخیص و نرخ منطقه‌ای محاسبه می‌شود و ۳۵ درصد خواهد بود.

در پایان این لایحه با ۸ رأی به تصویب شورای اسلامی شهر بندرعباس رسید.

گزارش از لیدا رضائی، خبرنگار ایسنا

انتهای پیام

اگر خوشت اومد لایک کن
0
آخرین اخبار