سفیر روسیه در بیروت: منطقه نیازمند گفت‌وگوی ایرانی - سعودی است

سفیر روسیه در لبنان با انتقاد از سیاست های آمریکا در منطقه گفت که شرایط کنونی منطقه نیازمند گفت‌وگوی ایرانی- سعودی بدون پیش زمینه است.

به گزارش راه شلمچه به نقل از ایسنا، الکساندر زاسپکین، سفیر روسیه در لبنان در گفت‌وگو با روزنامه الاخبار با اشاره به اوضاع سخت منطقه و انتقاد از سیاست‌های آمریکا گفت: چشم انداز آمریکا کاملا متضاد با چشم انداز روسیه است که بر اساس احترام به حاکمیت کشورها و احترام به قوانین بین المللی است.

وی گفت: آمریکا به دنبال ایجاد هرج مرج در لبنان به منظور هدف قرار دادن حزب‌الله و پس از آن هدف قرار دادن دشمنان خود در منطقه است.

زاسپکین در ادامه به تنش‌های خلیج فارس پرداخت و گفت: بعید می‌دانم که در آنجا جنگی رخ دهد زیرا هزینه آن برای همه طرف ها سنگین خواهد بود. موضع کشورهای حاشیه خلیج(فارس) مبنی بر اینکه ایران " شر مطلق" است برای ایجاد گفت‌وگو و همکاری مشترک به جای تبادل اتهامات و درگیری ها مفید نیست.

وی گفت: شرایط کنونی نیازمند یک گفت وگوی ایرانی-سعودی بدون پیش زمینه است زیرا تنها آمریکایی‌ها برای سیطره بر اموال منطقه از این درگیری‌ها بهره می‌برند.

سفیر مسکو در بیروت در بخش دیگر گفت‌وگوی خود با این روزنامه لبنانی گفت: روابط روسیه با سوریه و ایران نشان داد که چگونه مسکو از هم پیمانان خود حمایت می‌کند، برخلاف آمریکایی‌ها که به خاطر منافع خود پشت هم پیمانانشان را خالی می‌کنند.

وی همچنین گفت که مسکو علاوه بر دوستی و هم پیمانی اش با دمشق و تهران توانست با ترکیه و کشورهای حاشیه خلیج فارس نیز روابط و همکاری های مشترک ایجاد کند.

به گزارش راه شلمچه به نقل از ایسنا، اظهارات اخیر مقامات دو کشور ایران و عربستان نشان می دهد که هر دو طرف مایل به مذاکره و حل اختلافات و تنش های سیاسی در منطقه هستند.

عادل عبدالمهدی اخیرا به ریاض سفر کرده و با مقامات عالی رتبه این کشور از جمله ملک سلمان و محمد بن سلمان دیدار و گفت وگو کرد. وی پس از این دیدار اعلام کرد که ایران و عربستان مایل به مذاکره هستند.

همچنین محمدجواد ظریف ، وزیر خارجه کشورمان اخیرا در واکنش به درخواست محمدبن‌سلمان ولیعهد سعودی از عراق و پاکستان برای میانجی‌گری با ایران، گفت: وزارت امور خارجه همواره آماده همکاری با همسایگان خود برای امنیت منطقه است، این موضع را به طور رسمی نیز اعلام کردیم. آقای رئیس جمهور در همین راستا طرح «ائتلاف امید» و «صلح هرمز» را در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد اعلام کرد.

 وزیر امور خارجه، تاکید کرد: در شرایط و وضعیتی که سعودی‌ها علاقمند به مذاکره با ایران شدند اگر مسائل منطقه را پای میز مذاکره و نه با کُشتن مردم دنبال کنند، جمهوری اسلامی را هم قطعا همراه با خود خواهند داشت.

 از سوی دیگر علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی کشورمان  اخیرا در گفت وگو با شبکه الجزیره گفت که درهای ایران به روی سعودی ها باز است و از حل اختلافات از طریق گفت وگو استقبال می کنیم. از اخباری که شنیدیم مبنی بر اینکه محمد بن سلمان خواستار حل اختلافات با تهران از طریق گفت وگو است، استقبال می کنیم.

لاریجانی گفت: با برگزاری هرگونه گفت وگوی ایرانی - سعودی بسیاری از مشکلات امنیتی و سیاسی منطقه حل می شود. ما خواستار ایجاد یک نظام امنیتی در خلیج فارس با مشارکت تمام کشورهای حاشیه خلیج فارس هستیم. به انصارالله یمن توصیه می کنیم که هرگونه آتش بس را بپذیرند و به سعودی ها می گوییم که این مساله به سود شما خواهد بود.

محمد بن سلمان نیز اخیرا در گفت وگو با شبکه آمریکایی سی بی اس گفته بود: هرگونه جنگی بین ایران و عربستان منجر به نابودی اقتصاد جهانی می‌شود. دونالد ترامپ باید با حسن روحانی مذاکره و چارچوب معامله جدیدی را تدوین کند این همان چیزی است که ترامپ می‌خواهد و همه ما برای آن تلاش می‌کنیم اما ایرانی‌ها نمی‌خواهند پای میز مذاکره بنشینند.

وی در رابطه با مساله یمن گفت: راه حل سیاسی فراهم خواهد شد، ما خواهان مذاکره برای پایان جنگ یمن هستیم و هر روز این کار را انجام می‌دهیم، تلاش می‌کنیم این مناقشه را در میدان اجرایی کنیم، اعلام انصارالله درباره آتش‌بس گامی مثبت است که مذاکرات سیاسی را کارآمدتر و جدی‌تر به سمت جلو می‌برد.

انتهای پیام

اگر خوشت اومد لایک کن
0
آخرین اخبار