غریب‌آبادی: حفظ روابط کاری ایران و آژانس بسیار حائز اهمیت است

نماینده دائم کشورمان در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین حفظ روابط کاری ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را بسیار حائز اهمیت خواند و در عین حال تأکید کرد که بازرسی‌های آژانس بایستی در یک رویه مستقل، حرفه‌ای و بی‌طرفانه صورت پذیرد.
- اخبار بین الملل -

به گزارش راه شلمچه به نقل از گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم،  «کاظم غریب‌آبادی» نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین روز دوشنبه در نشست ویژه کنفرانس عمومی آژانس بین المللی انرژی اتمی طی بیانیه‌ای با تأکید بر اینکه استفاده صلح آمیز از انرژی هسته‌ای نباید با اقدامات یکجانبه و غیرقانونی محدود شود، اعلام کرد که حفظ رابطه کاری ایران و آژانس بسیار حائز اهمیت است

کاظم غریب آبادی در این نشست که  طی آن انتصاب «رافائل گروسی» به عنوان مدیرکل جدید آژانس رسماً مورد تأیید اعضا قرار گرفت، اظهار داشت: ایران یکی از شرکای مهم آژانس بین المللی انرژی اتمی است و ضروری است فعالیت‌های راستی آزمایی آژانس به شیوه حرفه‌ای؛ مستقلانه و بیطرفانه انجام شود.

وی تصریح کرد: استفاده صلح آمیز از انرژی هسته‌ای نباید بواسطه اقدامات قهری غیرقانونی و یکجانبه با مانع مواجه شود و همچنین نمی‌بایست مشروط به هیچ پیش شرط خودسرانه ناموجه از سوی دیگر کشور‌ها شود.

غریب‌آبادی همچنین با تاکید بر اینکه آژانس بین المللی انرژی اتمی برای جمهوری اسلامی یکی از سازمان‌های بسیار مهم می‌باشد، افزود: ایران به عنوان یک کشور در حال توسعه و با فعالیت‌ها و برنامه‌های هسته‌ای قابل ملاحظه، همواره به آژانس و نقش شاخص آن در ظرفیت سازی مبتنی بر نیاز‌ها و اولویت‌های خود توجه داشته است. در همین راستا، ایران معتقد است که استفاده صلح آمیز از انرژی هسته‌ای نباید بواسطه اقدامات قهری غیرقانونی و یکجانبه با مانع مواجه شود و همچنین نمی‌بایست مشروط به هیچ پیش شرط خودسرانه ناموجه از سوی دیگر کشور‌ها شود.

این دیپلمات کشورمان با اشاره به اینکه نظارت و راستی آزمایی در ایران در پرتو قطعنامه 2231 شورای امنیت، جزو ماموریت‌های اصلی کنونی آژانس می‌باشد، گفت: ایران یک شریک مهم آژانس می‌باشد. قابل ذکر است که صرفا در سال جاری تا نوامبر 2019، بیش از 688 بازرسی معادل 1376 روز-نفر بازرسی در ایران انجام شده است. بنابر این، حفظ روابط کاری سازنده بین ایران و آژانس حائز اهمیت فراوانی بوده و ما معتقدیم چنین امری بایستی در یک رویه مستقل، حرفه‌ای و بی‌طرفانه صورت پذیرد.

غریب‌آبادی: 20 درصد از کل بازرسی‌های آژانس در ایران انجام می‌شودمدیرکل جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ایران سفر می‌کندآغاز به کار مدیرکل جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

اگر خوشت اومد لایک کن
0
آخرین اخبار