یمن| عواقب شکست بزرگ مزدوران در مأرب؛عقب‌نشینی عربستان و درگیری میان نیروهای منصورهادی

با ادامه پیشروی‌ نیروهای انصارالله یمن در جبهه مأرب و عقب‌نشینی ائتلاف متجاوز عربستان، مزدوران سعودی با اعتراف به ادامه یک جنگ بیهوده روحیه خود را به شکل کامل از دست داده‌اند.
- اخبار بین الملل -

به گزارش راه شلمچه به نقل از گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه الأخبار، با ادامه پیشروی‌های نیروهای «انصارالله» یمن در استان مارب و حومه آن و تکمیل سیطره آنها بر اردوگاه استراتژیک «ماس» اختلافات میان نیروهای مزدور وابسته به ائتلاف سعودی -اماراتی در حالی‌که روحیه خود را باخته‌اند به وضوح دیده می‌شود. در همین راستا یکی از فرماندهان ارشد مزدوران سعودی خطاب به نیروهای خود با ناامیدی از ادامه این جنگ بیهوده گفت: خانه‌هایتان را بفروشید.

جدیدترین خبرها و تحلیل‌های ایران و جهان را در کانال تلگرامی تسنیم بخوانید. (کلیک کنید)

جدیدترین خبرها و تحلیل‌های ایران و جهان را در کانال اینستاگرامی تسنیم بخوانید. (کلیک کنید)

ناامیدی مزدوران سعودی همراه با ادامه خروج نیروهای عربستان و تجهیزات سنگین آن از مارب است که نشان می‌دهد بعد از سیطره کامل یمنی‌ها بر این استان چه اتفاقاتی در انتظار مزدوران خواهد بود.

طی چند روز گذشته درگیری ها در مارب تبدیل به یک نبرد فرسایشی برای نیروهای دولت مستعفی یمن شده است. درگیری در مناطق صحرایی در غرب و شرق مارب در نتیجه تشدید حملات هوایی دشمن متجاوز که به بیش از 200 حمله از ابتدای هفته گذشته می رسید، منجر به افزایش تلفات انسانی در میان نیروهای «عبد ربه منصور هادی» رئیس جمهوری فراری یمن که توسط ریاض مجبور به جنگ شده‌اند، شده است.

این مزدوران در جبهه‌های «رغوان» و «حلحلان» و«الصحاری» که در حد فاصل استان مارب و الجوف واقع شده متحمل خسارت‌های بالایی شدند. به گفته منابع مربوطه بیش از 150 کشته در میان آن‌ها طی روزهای گذشته به ثبت رسیده است.

منابع آگاه قبیله‌ای اظهار داشتند که نیروهای وابسته به ائتلاف متجاوز عربستان مجبور شدند بدون تامین امنیت و تجهیزات پشتیبانی، درگیری‌ها را به جبهه‌های باز بکشانند. همچنین سران ائتلاف مذکور نیروهای منصور هادی را در صورت عقب‌نشینی از مواضع خود در مارب تهدید کرده‌اند.

به گفته منابع اطلاعاتی سران ائتلاف متجاوز سعودی در ابتدای ماه جاری به فرماندهی نیروهای منصور هادی در مارب اعلام کردند که باید هرچه سریعتر یک کمیته اطلاعاتی برای دریافت اطلاعات مربوط به تشکیلات و واحدهایی که قصد دارند مواضع نظامی خود را به نیروهای صنعا تحویل داده و به آنها بپیوندند تشکیل دهد.

آزادی پایگاه استراتژیک «ماس» در مأرب یمنیمن|نقشه عربستان برای تحویل استان ابین به القاعده

منطقه هفتم نظامی نیروهای منصور هادی در مارب این دستور ائتلاف جنگی عربستان را اجرا و نام مواضع نظامی را که قصد پیوستن به انصارالله داشتند فاش کردند تا تحت نظارت هوایی سعودی‌ها قرار بگیرند. ناظران معتقدند که این اقدام عربستان به معنای آن است که اگر مواضع نظامی مذکور با دستورات ائتلاف متجاوز سعودی مخالفت کنند مورد هدف حملات هوایی این ائتلاف قرار خواهند گرفت.

همچنین طبق درخواست ائتلاف متجاوز سعودی نیروهای دولت مستعفی یمن اغلب فرماندهان نظامی خود را در مارب به جبهه‌های جلوتر در غرب این استان و شرق الجوف انتقال دادند که نتیجه آن کشته شدن شماری از این فرماندهان طی روزهای گذشته بود.

سه شنبه گذشته 4 فرمانده ارشد نیروهای وابسته به عربستان در نبردهای مناطق رغوان وحلحلان والصحاری به دست ارتش و کمیته‌های مردمی یمن کشته شدند که همین امر منجر به فروپاشی کامل روحیه نیروهای منصور هادی شده است.

از سوی دیگر منابع آگاه گزارش دادند که فرماندهی ائتلاف متجاوز سعودی دستور عزل شماری از فرماندهان نظامی در منطقه هفتم را به اتهام فرار از جبهه‌ها و عدم اجرای دستورات این ائتلاف صادر کرده است.

این درگیری‌ها که تقریباً در اوایل هفته گذشته فروکش کرده بود پس از اعلام تعلیق دور جدید رایزنی‌ها درباره تبادل اسرا که قرار بود پنجشنبه گذشته آغاز شود مجدداً شدت گرفت. دوشنبه گذشته نیروهای انصارالله به تجاوزات نیروهای منصور هادی که با پشتیبانی حملات هوایی ائتلاف متجاوز سعودی در نزدیکی اردوگاه ماس صورت گرفته بود پاسخ دادند.

بعد از این درگیری ها نیروهای سعودی اقدام به خروج سلاح های سنگین خود از مارب کرده‌اند. به دنبال آن منابع نظامی در نیروهای منصور هادی اعلام کردند که ریاض تجهیزات سنگین خود را چهارشنبه گذشته از مارب خارج کرده و همچنین 18 وسیله نقلیه نظامی مدرن و چند مورد تجهیزات جدید دیگر را از ترس قرار گرفتن آنها در سیطره نیروهای صنعا از این منطقه بیرون کشیده است.

اگر خوشت اومد لایک کن
0
آخرین اخبار