اختلاف نظر در آمریکا برای تروریست خواندن انصارالله یمن

تهران - ایرنا - روزنامه آمریکایی «واشنگتن پست» امروز (شنبه) فاش کرد که در درون دولت آمریکا در مورد معرفی «جنبش انصارالله» یمن به عنوان یک گروه تروریستی اختلاف به وجود آمده است.

روزنامه «القدس العربی» چاپ لندن به نقل از واشنگتن پست نوشت: به جنبش انصارالله در یمن در میان گروه‌های موجود در این کشور، به عنوان مستقل‌ترین گروه نگریسته می‌شود که مورد حمایت ایران است.

مقامات آمریکایی اعلام کردند که «حوثی‌ها» که به طور رسمی به عنوان انصارالله شناخته شده‌اند، به طائفه شیعی در شمال یمن تعلق دارند که در ابتدای امر کمک اندکی از ایران دریافت کردند، آن هم برخلاف ادعاهای سابق عربستان مبنی بر اینکه آنها کمک گسترده‌ای از سوی تهران دریافت می‌کنند. البته حمایت ایران از این جنبش تاحدودی افزایش یافت.

روزنامه واشنگتن پست در گزارش خود به خطرات و پیامدهای منفی حاصل از برشمردن انصارالله به عنوان یک گروه تروریستی از سوی دولت «دونالد ترامپ» اشاره و خاطرنشان کرد: کاخ سفید به جنگ در یمن به عنوان یک اهرم فشار علیه ایران می‌نگرد و واشنگتن تا زمان واگذاری قدرت به دولت «جو بایدن» هر هفته در صدد اعمال مجازات‌های جدید علیه ایران است.

واشنگتن پست در عین حال خاطرنشان کرد که برخی از مقامات در دفتر خاور نزدیک در وزارت خارجه و آژانس رشد و توسعه بین‌المللی آمریکا و وزارت دفاع این کشور از اتخاذ چنین تصمیمی علیه انصارالله ناراضی هستند و علیه این امر اظهارنظر کرده‌اند و پیشنهاد داده‌ اند تا اتخاذ چنین تصمیمی تا ۲۰ ژانویه به تاخیر بیافتد، زیرا آنان بیم آن دارند که چنین تصمیمی رنج و محرومیت یمنی‌ها را دوچندان کند و باعث خارج شدن فرآیند صلح در این کشور از مسیرش شود.   

گزارش واشنگتن پست فاش کرد که «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا ضمن مطرح کردن گزینه‌های جدیدی در این خصوص، تاکید کرد که در جهت درج نام انصارالله به عنوان یک گروه تروریستی به طور رسمی، حداکثر تا اول دسامبر آینده به تلاش‌های خود  ادامه خواهد داد .

به نوشته القدس العربی ، این در حالی است که جنگ و فروپاشی اقتصادی باعث افزایش گرسنگی و بیماری در یمن شده است و در همین راستا دولت آمریکا کمک‌هایش به این کشور را به حال تعلیق درآورده است.
«آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل گفت که "یمن هم اکنون در آستانه بدترین گرسنگی قرار دارد که جهان ظرف چند دهه گذشته به خود دیده است."

۱۴۸۷

اگر خوشت اومد لایک کن
0
آخرین اخبار