تلاش دولت ترامپ برای فروش نفت تولیدکنندگان آمریکایی در خارج

درحالی که ذخایر نفت آمریکا پر شده است دولت ترامپ سعی دارد متحدان خود را تشویق کند تا خرید بشکه های نفتی آمریکا را در اولویت خود قرار دهند.
- اخبار اقتصادی -

 به گزارش راه شلمچه به نقل از خبرگزاری تسنیم به نقل از بلومبرگ، دولت ترامپ طرحی برای کمک به خالی شدن ذخایر نفتی آمریکا که با نفت خام پر شده اند دارد: تشویق کشورهای دیگر برای خرید بشکه های نفت آمریکا در وهله اول.

 طرح «خرید نفت آمریکا» به شکل تشویق متحدان خارجی برای در اولویت قرار دادن نفت خام آمریکا توسط مقامات این کشور اجرا می‌شود. این تلاش ها هم وزارت انرژی و هم دولت را در بر می گیرد.

این رویکردی آشنا برای دولت آمریکاست. دولت آمریکا سال‌هاست مقامات ارشد خود را به اروپا می فرستد تا گاز طبیعی مایع آمریکا را در خارج از مرزهایش مستقر کند. دونالد ترامپ قبلاً یک قرارداد تجاری با چین امضا کرده که شامل بیش از 52 میلیارد دلار خرید انرژی می شود.

مشخص نیست این تلاش ها برای فروش نفت آمریکا چقدر پیشرفت کرده چون مقامات دولتی همچنان بر سر چگونگی تشویق سایر کشورها برای در اولویت قرار دادن خرید نفت آمریکا مذاکره می کنند. یکی از افراد آشنا با این مسئله گفت دولت آمریکا فعالانه در این مورد با کشورهای دیگر گفتگو می‌کند.

آمریکا برای کمک به تولیدکنندگان شیل که از افزایش تولید روسیه و عربستان و کاهش تقاضا به خاطر شیوع ویروس کرونا آسیب دیده اند، محدودیت دارد. دولت آمریکا سعی می کند میانجی یک قرارداد جهانی برای کاهش تولید شود. طی مذاکراتی که در روز پنجشنبه صورت گرفت، روسیه، عربستان و سایر کشورهای عضو ائتلاف اوپک توافق کردند 10 میلیون بشکه از تولید نفت خود را کاهش دهند. گروه وزرای انرژی بیست اقتصاد بزرگ دنیا در روز جمعه مجدداً در این مورد مذاکره می کنند. تولیدکنندگان غیر اوپک هم تحت فشار برای کاهش تولید قرار دارند.

مقاومت صنعت نفت آمریکا در برابر هرگونه همکاری با اوپک و متحدانشاختلافات داخلی و عدم مشارکت آمریکا مانع اوپک پلاس برای کاهش تولید نفت

موانع لجستیکی و مالی بسیاری برای طرح خرید نفت آمریکا وجود دارد. این ایده با مخالفت برخی شرکت های بزرگ چند ملیتی مواجه می شود و قراردادهای رسمی احتمالاً برخلاف قوانین تجارت بین‌الملل خواهند بود. فعلاً قیمت نفت آمریکا به اندازه کافی برای حمایت از صادرات گسترده آن پایین نیست.

 برخی تولیدکنندگان گسترش تجارت را راه حلی برای از بین بردن عرضه مازاد نفت در بازار می‌دانند. شرکت اکسیدنتال پترولیوم از کارکنانش خواسته قانون‌گذاران را تحت فشار قرار دهند تا دسترسی آسان و منصفانه کشورهای آسیایی از جمله چین، کره جنوبی، هند، تایوان و ژاپن را به نفت خام تولید آمریکا فراهم کنند.

خط لوله ها و تانکرهای ذخیره آمریکا در حال پر شدن هستند و احتمالاً شرکت‌های نفتی به زودی مجبور می‌شوند تولید نفت خود را متوقف کنند. حتی دورونمای کاهش 10 میلیون بشکه در روز از تولید نفت اوپک و متحدانش برای جبران کاهش تقاضا کافی نخواهد بود.

اگر خوشت اومد لایک کن
0
آخرین اخبار