جزئیات تازه‌ای در پرونده اکبر طبری فاش شد

گزارش سپاه در باره اتهامات اکبر طبری، اراضی کلاک و پولشویی از طریق مشایخ( متهم ردیف سوم) و حسن نجفی آمده است


به گزارش راه شلمچه، سومین جلسه رسیدگی به اتهامات اکبر طبری معاون اجرایی سابق حوزه ریاست قوه قضائیه و متهمان دیگر این پرونده، صبح یکشنبه 25 خرداد 99 به ریاست قاضی بابایی در شعبه ۵ دادگاه کیفری یک استان تهران برگزار شد.

گزارش سپاه از نقش نجفی
در ابتدای جلسه، رئیس دادگاه از طبری خواست در جایگاه حاضر شود. سپس خطاب به وی گفت: امروز دفاعیات وکیل شما نیز استماع می‌شود، یکی از اتهامات شما در اراضی کلاک، پولشویی از طریق ۴۲ میلیارد ریال به آقای مشایخ (متهم ردیف سوم پرونده) برای خرید سهام است، آیا قبول دارید؟

متهم مدعی شد: خیر قبول ندارم و تکذیب می‌کنم. مبلغ ۴ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان در سال ۹۰ طی یک نامه به مشایخ پرداخت کردم و مقرر شد مابقی پول را یک واحد آپارتمان در برج روما برای مشایخ خریداری کنم که البته دو واحد خریدم. سهام برای نجفی (متهم ردیف دوم) است.

قاضی بیان کرد: برابر گزارش سازمان اطلاعات سپاه در خصوص بررسی حساب‌های مشایخ واریز کننده مبالغ به حساب شما حسن نجفی از مرتبطین اراضی کلاک بوده‌است.

دستمزد میلیاردی کارمند قوه
قاضی بابایی در ادامه از متهم خواست در مورد مبلغ ۸ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان توضیح دهد که طبری گفت: این مبلغ ۷ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان بوده‌است! سپس قاضی از نماینده دادستان خواست توضیحات خود را بیان کند.
نماینده دادستان گفت: آقای طبری عنوان می‌کند قراردادشان در صندوق امانات بوده‌است.

وکیل متهم به میانه حرف رسول قهرمانی پرید و گفت که صندوق امانات شکسته شده‌است که نماینده دادستان به وی تذکر داد و گفت: صندوق امانات شکستنی نیست! در زمان باز شدن صندوق امانات دو نماینده بانک و چند نفر به نمایندگی از دستگاه‌های مسئول حضور داشتند.

در ادامه قهرمانی گفت: اصلاً فرض را بر این می‌گیریم قرارداد وجود داشته است، حال سؤالم این است قرارداد کدام کار اقتصادی است که دستمزد یک کارمند قوه که باید در محل کار خود هم حاضر می‌شده در سال ۸۳ تا ۸۶ مبلغ ۸ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان می‌شود؟! اگر با سود متعارف بانکی هم حساب کنید، این رقم در شرایط فعلی بسیار نجومی می‌شود.

وی یادآور شد: دومین رشوه شما از نجفی برای ملک کریم‌خان بوده‌است و سومین رشوه واحد اداری تجاری سانا بوده که در حال حاضر هر متر آن ۵۰ میلیون تومان است. همچنین زمین مشجر لواسان در حال حاضر ۲۰ میلیارد تومان است. کدام قرارداد است که این همه به شما سود رسانده‌است؟

از لوازم خانگی به معماری
نماینده دادستان افزود: آقای طبری مدعی است ۷ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان گرفته است، در حالی که در سند دستنویس آمده‌است ۸ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان از مشایخ گرفته که البته در ابتدا قبول نمی‌کرد و مدعی بود تنها ۴ میلیارد تومان گرفته است، اما وقتی این دستنوشته در منزل مشایخ پیدا شد، آن را قبول کرد.

نماینده دادستان سپس درباره ملک سانا گفت: ملک سانا یک مجتمع بزرگ تجاری اداری است و الان متری ۵۰ میلیون تومان است. آقای طبری یک واحد را به نام خود می‌خرد و واحد روبه‌رویی نیز به نام پسر آقای نجفی است که این ملک نیز در تصرف آقای طبری بوده‌است تا جایی که به دختر او اختصاص داده‌اند و آن را برای کار عکاسی دختر‌شان در نظر گرفته‌بودند.

نماینده دادستان افزود: سؤالی که مطرح است این است، آیا آقای طبری کارشناس است؟ طبری در سال ۸۲ وفق بند ۱۸۷ قانون پنج ساله توسعه مدرک کارشناسی خود را در رشته لوازم‌خانگی و اداری اخذ می‌کند، اما طی یک نامه تقاضا می‌کند مدرک کارشناسی‌اش از لوازم خانگی به راه و ساختمان تغییر کند! نماینده دادستان تصریح کرد: سؤال این است تخصص آقای طبری چیست؛ اول یک سؤال از خود ایشان بپرسم: آقای طبری لیسانس خود را از کجا اخذ کرده‌اید؟ ما در پرونده شما هیچ مدرکی از لیسانس پیدا نکردیم.

طبری پاسخ داد: مدرک لیسانس خود را در رشته معماری از دانشگاه شهید رجایی تهران اخذ کردم.

قهرمانی در ادامه گفت: طبری مدرک کارشناسی ارشدی که ارائه کرده‌است در رشته مدیریت دولتی بوده نه راه و ساختمان، همچنین این مدرک را از دانشگاه نگرفته‌بود، بلکه آن را از سازمان استخدامی اخذ کرده‌بود، بنابراین مدرک او صرفاً ارزش استخدامی داشت، حال آن که برای اخذ مدرک کارشناسی رسمی دادگستری باید مدرک ارائه‌شده از جانب فرد دارای ارزش علمی باشد.

کیفرخواست سراسر کذب است!
در ادامه وکیل متهم طبری گفت: در کیفرخواست اتهاماتی به موکل بنده روا شده است که متن کیفرخواست و اتهامات وارده سراسر کذب است. موکل بنده ۲۰ سال در دستگاه قضایی بوده‌است، آیا کسی او را (از فعالیت‌های دیگر) منع کرده‌است؟

نماینده دادستان هم وکیل طبری را خطاب قرار داد و گفت: در زمانی که موکل شما ۸ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان گرفت پراید زیر ۷ میلیون تومان بود. بهتر است جای کذب خواندن کیفرخواست بگویید موکل شما املاکش را با کدام پول گرفته که امروز اینگونه افزایش قیمت پیدا کرده‌است؟

در پایان دادگاه هم مشایخ به جایگاه احضار شد و گفت: نجفی به حسابم پول می‌ریخت و من از حساب شخصی‌ام پول دادم و اگر پولی به طبری داده شده به دستور نجفی بوده‌است.

نماینده دادستان هم تصریح کرد: ردپای مشایخ را در همه جا دیدیم در موضوع کلاک، در موضوع روما، در پرونده سرخوش و در پرونده صدوقی که خارج از کیفرخواست است هم مشایخ واسطه بود.

در نهایت قاضی بابایی با اعلام ختم جلسه دادگاه اعلام کرد که جلسه بعدی متعاقباً اعلام می‌شود.
اگر خوشت اومد لایک کن
0
آخرین اخبار