لوگو پی ال سی چیست و چه کاربردهایی دارد؟

امروزه رله‌های قابل برنامه‌ریزی، فصل مشترک فعالیت بسیاری از برق کاران و حتی مشاغل مرتبط با رشته برق شده است و در طراحی و سیم‌کشی برق، مثل نورپردازی‌ها و روشنایی خودکار ساختمان ها می‌توان آن را به کار گرفت.

به گزارش راه شلمچه به نقل از ایسنا، بنابر اعلام دفتر مرکزی شرکت بین المللی EKF روسیه در ایران، از این رله می‌توان در سیستم‌های حفاظتی و ساختمان‌های هوشمند به عنوان یک کنترل‌کننده در کنار سایر قطعات هوشمند استفاده کرد و این سیستم‌ها را توسعه داد. رله‌های قابل برنامه‌ریزی می‌تواند با دریافت پیامک، سیستمی را فعال کند یا دارای اپلیکیشنی باشد که با استفاده از تلفن‌همراه هوشمند، فرمانی را برای راه‌اندازی و خاموش کردن سیستمی به کار گیرد. رله قابل برنامه‌ریزی در بعضی از تابلوهای برق مثل کنترل موتورخانه ساختمان‌ها، دستگاه‌های دارای دو یا چند موتورالکتریکی، کارگاه‌های کوچک صنعتی و نظایر آن نیز مشاهده می‌شود. حتی می‌توان با استفاده از رله قابل برنامه‌ریزی، عوامل فیزیکی مثل فشار، دما و نظایر آن را کنترل نمود؛ این نوع کنترل در تأسیسات الکتریکی کاربرد فراوان دارد. 

رله‌های قابل برنامه‌ریزی دارای تنوع شکل ظاهری و نرم‌افزار داخلی هستند. این رله‌ها بر اساس نوع نرم‌افزار و شرکت سازنده به گروه‌های مختلف دسته‌بندی می‌شوند.

ساختمان رله‌های منطقی قابل برنامه‌ریزی

به طور کلی رله‌های منطقی قابل برنامه‌ریزی از دو جزء اصلی تشکیل می‌شوند: 

الف) اجزای ظاهری ب) اجزای داخلی
الف) اجزای ظاهری رله‌های قابل برنامه‌ریزی از نظر ظاهری دارای اجزای زیر هستند. 

۱- ورودی‌ها: ورودی‌ها را با حرف I و یک شماره، مانند I۱ و I۲ و I۳ و... در محل ترمینال‌های ورودی رله نشان می‌دهند. تعداد ورودی‌ها معمولا ۶ تا ۱۲ عدد و یا بیشتر است. شستی‌ها، میکروسوییچ‌ها و عواملی که وظیفه وصل و قطع مدار را عهده‌دار باشند به این قسمت متصل می‌شوند.
۲ـ خروجی‌ها: خروجی‌ها را با حرف Q و یک شماره، مانند Q۱ و Q۲ و Q۳ و... در محل ترمینال‌های خروجی نشان می‌دهند. بوبین کنتاکتورها به این محل متصل می‌شوند. تعداد خروجی‌ها معمولاهای ۴ تا ۶ عدد و یا بیشتر است. خروجی‌های رله های قابل برنامه‌ریزی در دو نوع رله‌ای و ترانزیستوری ساخته می‌شود .این موضوع نوع سیم‌کشی آنها در خروجی را تحت تأثیر قرار می‌دهد.
۳ـ محل تغذیه: مقدار ولتاژ مورد نیاز رله۱۲V ،۲۴V مستقیم (DC) و یا ۲۳۰V متناوب(AC) است. معمولا محل  تغذیه با حروف L و N مشخص شده تغذیه اولین ترمینال‌های سمت چپ هر رله را تشکیل می‌دهد.
۴ـ نمایشگر LCD : وسیله‌ای برای مشاهده برنامه‌ریزی دستی یا نمایش پیام است.
۵ ـ کلیدهای معمولی و جهت دار: برای برنامه‌ریزی دستی از کلیدهای جهتدار استفاده می‌شود.
۶ ـ دریچه اتصال کابل رابط به کامپیوتر: با برداشتن درپوش آن می‌توان یک سر کابل ارتباطی RS۲۳۲ یا USB را به رله و سمت دیگر را به کامپیوتر اتصال داد. در نمونه‌های جدید از کابل شبکه RG۴۵ برای ارتباط با رله استفاده می‌شود.

ب) اجزای داخلی

اجزای داخلی این رله‌ها از یک برد الکترونیکی به همراه یک سری قطعات الکترونیکی تشکیل شده است و بر پایه اصول و توابع منطقی کار می‌کند. این قسمت خود از سه جزء تشکیل شده است.
۱ـ پردازشگر: انجام کارهای محاسباتی و مقایسه و نتیجه‌گیری فعالیت‌های منطقی به عهده این بخش است.
۲ـ حافظه: وظیفه این قسمت نگهداری و ذخیره اطلاعات است.
۳ـ منبع تغذیه: تأمین ولتاژ مورد نیاز رله‌ها به عهده این قسمت است. 
اصطالحا به مجموعه سه جزء فوق، واحد پردازش مرکزی CPU(Unit Processing Central ) یا مغز سیستم می‌گویند. 

برای دریافت اطلاعات تکمیلی در مورد LOGO PLC EKF می‌تواند به  سایت شرکت EKF به آدرس WWW.EKFGROUP.IR مراجعه نمایید.
شرکت EKF  روسیه تامین کننده انواع مختلف تجهیزات برقی و اتوماسیون از جمله مینیاتوری، محافظ جان، کنتاکتور، کلید اتوماتیک، لنت برق، بست کمربندی، تایمر، رله و سایر تجهیزات مورد استفاده در تابلوهای برق می‌باشد.
۰۲۱-۸۸۸۵۷۲۶۹_۰۲۱-۸۸۶۵۲۸۸۶
تهران، میدان ونک، خیابان ونک، برج آسمان ونک طبقه ۲ واحد ۲۰۳
info@ekfgroup.ir
 

انتهای رپرتاژ آگهی

اگر خوشت اومد لایک کن
0
آخرین اخبار