چین 9 تن را به اتهام قاچاق فنتالین به آمریکا محکوم به حبس کرد

دادگاه "شینتای" در شمال چین روز پنجشنبه ۹ تن را به اتهام قاچاق "فنتانیل" به آمریکا به زندان و یک تن دیگر را به مرگ محکوم کرد. این اولین پرونده مشترک دو کشور است که به نتیجه می رسد. این امر باعث خوشحالی دونالد ترامپ خواهد شد که پکن را به اهمال در ممانعت از قاچاق مواد مخدر متهم می‌کند.

به گزارش راه شلمچه به نقل از ایسنا، به نقل از فیگارو، این پرونده در مذاکرات بین چین و آمریکا در جنگ اقتصادی مورد بررسی قرار گرفت و دو کشور در این پرونده بایکدیگر همکاری کردند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، چین را بزرگترین تولید کننده این ماده مخدر مصنوعی در جهان می‌داند. چین به دلیل عدم اقدام کافی در ممانعت از قاچاق فنتالین به خاک آمریکا به شدت مورد انتقاد واشنگن قرار دارد و این مساله به یکی دیگر از مسائل مورد اختلاف دو کشور تبدیل شده است.

یو هایبین، از مقام‌های ارشد کمیسیون کنترل مواد مخدر چین به خبرنگاران گفت با همکاری مجریان قانون از چین و آمریکا این حلقه قاچاقچیان کشف و افراد مربوطه دستگیر شدند این گروه اقدام به قاچاق فنتالین و دیگر مواد مخدر به آمریکا می کردند.

به گفته مرکز کنترل و ممانعت از بیماری‌ها در آمریکا بیش از ۲۸ هزار مورد مرگ در اثر مصرف بیش از حد مواد مخدر  و سمی بخصوص موارد مرتبط با فنتالین در سال ۲۰۱۷ در آمریکا گزارش شده است.

اداره مبارزه با مواد مخدر چین در سال ۲۰۱۷، یک شبکه جنایی در شانگهای و جیانگسو را منهدم و نزدیک به ۱۲ کیلو فنتانیل را کشف کرد. عملیاتی که به گفته دادگاه چینی، از اطلاعات داده شده توسط مسئولین آمریکایی امکان پذیر شده بود.

ماده مخدر "فنتانیل" ۵۰ برابر قویتر از هروئین است و باعث مرگ بیش از ۳۲ هزار نفر در آمریکا در سال ۲۰۱۸ شده‌است. پکن هر گونه مسئولیت در قبال اعتیاد آمریکاییها به این مخدر را رد کرده است.

آمریکا چین را از منابع اصلی فنتالین و مواد مرتبط با آن می‌داند.

یو هایبین گفته است که مساله فنتالین چیزی نیست که یک کشور به تنهایی بتواند آن را حل کند.

انتهای پیام

اگر خوشت اومد لایک کن
0
آخرین اخبار