معاون وزیر بهداشت:

۱۰۰ هزار میلیارد ریال برای طرح‌های حوزه بهداشت و درمان نیاز است

کاشان- ایرنا- معاون درمان وزارت، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: برای تکمیل طرح‌های حوزه بهداشت و درمان و تجهیزات کامل بیمارستان‌های کشور ۱۰۰ هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز است.

به گزارش راه شلمچه به نقل از ایرنا، قاسم جان‌بابایی روز چهارشنبه در حاشیه بازدیدی سرزده از بیمارستان شهید بهشتی کاشان افزود: بخشی از اعتبارها ارزی است که با قول مساعد رئیس جمهوری با ارز متعارف برای خرید دارو، لوازم مصرفی و مواد اولیه ‌داروسازی اختصاص می‌یابد.

وی بیان کرد: برای ورود تجهیزات سرمایه‌ای که در کشور نیز تولید نمی‌شود، ارز جداگانه‌ای اختصاص خواهد یافت.

معاون درمان وزارت، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از افزایش بین ۸ تا ۱۰ هزار تخت در بیمارستان‌های کشور خبر داد و اضافه کرد : این طرح‌ها با تامین منابع مالی در حال اتمام است.

وی اظهارداشت: همزمان با شیوع بیماری کووید- ۱۹ زیرساخت‌های بیمارستان‌ها توسعه یافت و نزدیک به ۲ هزار دستگاه ونتیلاتور (کمک تنفسی) بین دانشگاه‌های علوم پزشکی توزیع شد تا مرکزهای درمانی تخت‌های آی‌سی‌یو را افزایش دهند.

جان‌بابایی یادآور شد: هم اکنون ۹۰ درصد از تجهیزات بیمارستانی در داخل کشور تولید می‌شود و این مهم موجب افتخار است.

وی همچنین شمار تخت‌های بخش مراقبت‌های ویژه در بیمارستان‌های دولتی کشور را پیش از شیوع کرونا پنج هزار و ۶۰۰ تخت برشمرد و گفت: سه هزار و ۵۰۰ تخت دیگر تا پایان سال به تدریج به شمار آنها افزوده می‌شود.

معاون درمان وزارت، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اینکه بخشی از بیماری‌ها را می‌توان با درمان از راه دور (تله مدی‌سینگ) مدیریت کرد، اظهار داشت: در اجرای این طرح در برخی مناطق که امکانات پزشکی زیاد نیست و به عنوان نمونه تصویربرداری یا برخی پزشکان متخصص وجود ندارد، می‌توان معاینه، مشاوره و حتی خدمات سی‌تی‌اسکن، تصویربرداری و آزمایش‌ها را از سوی یک پزشک از راه دور انجام داد.

به گفته وی، این طرح برای نخستین بار در نقاط محروم کشور از جمله زابل و هیرمند در استان سیستان و بلوچستان، هرمزگان، ایلام و بوشهر، لرستان و حتی در تهران در بخش خدمات قلب و عروق در حال انجام است که اجرای کامل این طرح موجب جلوگیری و کاهش مراجعه‌های غیرضروری مردم به درمانگاه‌ها و بیمارستان‌ها می‌شود.

افزایش شمار بستری‌های کرونایی

جان‌بابایی در ادامه با بیان اینکه از ۲ هفته گذشته به صورت تدریجی شاهد روند رو به افزایش میزان بستری بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در کشور هستیم، گفت: متاسفانه شمار بستری‌ها در برخی استان‌ها به ۲ تا ۳ برابر افزایش یافته و به همین نسبت میزان بیماران بدحال در بخش‌های آی‌سی‌یو بالا رفته است.

وی علت این افزایش را تجمع‌های بی‌مورد و مسافرت‌های غیرضرور دانست و اظهار داشت: خانواده‌هایی که دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت کردند در آتش کسانی که رعایت نکردند، سوختند.

معاون درمان وزارت، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تاکید کرد: تا وقتی این بیماری در جامعه وجود داشته باشد و برخی رعایت کنند و برخی رعایت نکنند، در عمل گروهی که مراعات نمی‌کنند، موجب شیوع ویروس می‌شوند.

وی با تاکید بر لزوم جدی گرفته شدن مسائل بهداشتی از سوی مردم بیان کرد: هنوز تغییری در ماهیت ویروس کرونا صورت نگرفته است که ضعیف‌تر شده باشد، این بیماری مرگ و میر ایجاد می‌کند و به هر نسبتی که شمار بستری‌ها در بیمارستان‌ها افزایش یابد، به همان نسبت بستری در بخش آی‌سی‌یو اضافه می‌شود و میزان مرگ‌ و میر نیز افزایش می‌یابد.

جان‌بابایی در ادامه هدف از سفر به کاشان را تکریم کادر درمان، پرستاران و پزشکان ذکر کرد و گفت: بررسی شرایط جدید بیماران بستری در این شهرستان به نسبت ۲ هفته گذشته نزدیک سه برابر افزایش یافته و رسیدگی به مشکلات و کمبودها از دیگر هدف‌های این سفر است.

وی همچنین از تجهیز  بیمارستان ثامن در منطقه کاشان خبر داد و افزود: با تجهیز این بیمارستان، ظرفیت بیشتری به چرخه درمان افزوده خواهد شد.

جمعیت نزدیک به ۵۰۰ هزار نفری شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل، زیر پوشش بهداشتی و درمانی دانشگاه علوم پزشکی کاشان قرار دارند.

اگر خوشت اومد لایک کن
0