آغاز بررسی صلاحیت نامزد‌های ریاست‌جمهوری

 سخنگوی شورای نگهبان از آغاز بررسی صلاحیت ۸۰ نامزد چهاردهمین دوره ریاست‌جمهوری را خبر داد. 

 هادی طحان نظیف سخنگوی شورای نگهبان در گفتگو با شبکه خبر گفت: از امروز (سه‌شنبه) جلسات بررسی صلاحیت داوطلبان چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری آغاز خواهد شد و صلاحیت 80 نفر ثبت‌نام‌کننده در انتخابات ریاست‌جمهوری، بررسی خواهد شد.

وی افزود: در زمان مهلت قانونی 5روزه و به‌صورت فشرده، بررسی‌های شورای نگهبان انجام می‌شود البته قانون یک زمان پنج‌روزه دوم را هم پیش‌بینی کرده است و بنای ما بر این است که در پنج روز اول کار را انجام دهیم اگر هم نیاز بود بخشی از مهلت دوم را هم استفاده کنیم.

طحان نظیف خاطرنشان کرد: بر اساس اصل 115 قانون اساسی، رئیس جمهور باید از میان رجال مذهبی یا سیاسی، ایرانی الاصل، تابع ایران، مدیر و مدبر باشد و همه اعضای شورای نگهبان تلاش می‌کنند اوصاف قید‌شده در قانون اساسی را در مورد داوطلبان ریاست‌جمهوری احراز کنند و به‌محض اینکه به نتیجه برسیم، نتیجه نهایی را به اطلاع مردم خواهیم رساند.

سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به افزایش میزان ثبت‌نام نامزد‌های انتخابات ریاست‌جمهوری چهاردهم تصریح کرد: سال 1396 یکهزار و 636 نفر ثبت‌نامی داشتیم بر همین اساس، سال 1400 مصوبه‌ای را در راستای سیاست‌های کلی انتخابات تصویب و شاخص‌های تشخیص مدیر، مدبر، رجل مذهبی و سیاسی را به وزارت کشور ابلاغ کردیم ولی آنها اجرا نکردند و عملاً هر کسی به ستاد انتخابات مراجعه می‌کرد، از او ثبت‌نام می‌کردند ولی با اطلاع‌رسانی انجام‌شده، تعداد ثبت‌نامی‌ها کمتر شد و به 592 نفر در سال 1400 رسید که همان مقطع کسانی که حداقل شرایط سن و سابقه و مدرک را داشتند در شورای نگهبان مطرح شدند که از آن تعداد، پرونده حدود 40 نفر در صحن شورای نگهبان بررسی شد.

وی افزود: در زمان حاضر تعداد نامزد‌های چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری دو برابر شده و به 80 نفر رسیده است و کسانی که شرایط شکلی اولیه را داشتند ثبت‌نام شدند.

اگر خوشت اومد لایک کن
0
آخرین اخبار