محرمیت ملت و شفافیت..

راه شلمچه- محمدرضا سابقی؛

وَإِذَا جَاءَكَ الَّذِينَ يُؤْمِنُونَ بِآيَاتِنَا فَقُلْ سَلَامٌ عَلَيْكُمْ كَتَبَ رَبُّكُمْ عَلَىٰ نَفْسِهِ الرَّحْمَةَ أَنَّهُ مَنْ عَمِلَ مِنكُمْ سُوءًا بِجَهَالَةٍ ثُمَّ تَابَ مِن بَعْدِهِ وَأَصْلَحَ فَأَنَّهُ غَفُورٌ رَّحِيمٌ

این آیات هشدار دهنده الهی برای این نازل شده که ما بدانیم راه و روش مجرمین واقعی چگونه است. خداوند بسیار مهربان است و اهل عذاب کردن نیست. حال اگر مردم مجرم عامدا" و با پر رویی به توجیه گناهان خود ادامه دهند و حتی گناه خود را ثواب محض نمایش دهند و یا آن را کوچک جلوه دهند و به هشدارها وقعی ننهند، خداوند قهار بیخیال و خواب نیست. برای رفتار بنده لجباز و ظالمش واکنش دارد و عذاب نازل می شود. عذابی که خداوند می فرستد معمولاً چند نوع است:

1- از بالای سر: مانند صاعقه، ملخ، سقوط سنگ آسمانی، سیل، بارشهای مضر، خشکسالی و. بیماری و ..

2- از زير پا: مانند زلزله، کم شدن آب و منابع زیرزمینی، آتشفشان، آفت ها و کم بهره شدن محصولات کشاورزی و...

3- تخریب اتحاد و همدلی و گسترش تفرقه و دشمنی بین مردم و... و دور کردن آنان از معاشرت: که در صورت نزول این عذاب جامعه دچار فروپاشی شده و از رشد و بالندگی و پیشرفت خبری نیست. جامعه می شود محل دعوا..!  به جای همکاری و همدلی هرکسی برادر و هم وطن خود را دشمن و باعث مرض خود می داند. عوام الناس نمی دانند که این تفرقه چطور پدیدار شد! و اگر ابتلا به رنج و عذاب باشد ، نمی دانند که عذاب الهی است!

4- چشاندن شرارت بعضى از مسئولان نالایق و حتی فاسق به مردم و یا در خطر قرار دادن مردم  به بعضى مردم ديگر: مانند دزدی، قتل، اغتشاش، کم فروشی و گرانفروشی و تسلط مالکان و سرمایه داران بر ضعفا و فقیران. آخرین حد عذاب همین است. جامعه در اثر عذاب الهی می شود جنگل که هر کسی می خواهد دیگری را بیازارد و بخورد!!

این است معنی آیه:

عَذَابًا مِّن فَوْقِكُمْ أَوْ مِن تَحْتِ أَرْجُلِكُمْ أَوْ يَلْبِسَكُمْ شِيَعًا وَيُذِيقَ بَعْضَكُم بَأْسَ بَعْضٍ/.

و بی شک «شفافیت» یک اصل بسیار مهم و حیاتی و اسلامی است که دولت و مجلس و حتی عدلیه کمابیش و در بعضی موارد خیلی از آن دور شده..

این حد از رانت خواری اطلاعاتی و مالی عده ای در داخل کشور و تکتازی آنان با اموال بیت المال و حتی انفال فقط با کشورهای عقب افتاده و.. قابل مقایسه است.

متاسفانه با نادیده انگاری آرمانهای سعادت بخش انقلاب اسلامی ۵۷ و خون مقدس شهیدان و ایثارگری (امت) ملت، و رهنمودهای عالمانه امام امت و رهبری نه فقط دولتیون و نمایندگان مجلس، بلکه اکثریت نهادها و ارگانهای دولتی و غیر دولتی شفاف و پاسخگو نیستند.

اما فراموش نکنیم که مهمتر از شفافیت، صلاحیت و تعهد است.

بلا تشبیه جهت تنویر افکار شما عرض می کنم مثلا" اگر معاویه را سلطان مملکتی قرار دهی و از او بخواهی شفافیت به خرج دهد، حتی نهادهای نظارتی متعدد عریض و طویلی هم برای نظارت برای او طراحی کنی، باز ابایزید پلیدی اش را با حیله های پیچیده به کار خواهد گرفت و مانند ماهی لیز خواهد خورد.

و بدانیم بررسی کارهای منافقان جبار کاری بسیار سخت و تخصصی است.

.. اما اگر امیرالمومنین حضرت امام علی علیه السلام خلیفه پیامبراکرم صلی الله علیه و آله و سلم ، شود، نه تنها خودشان مقدس و زلال عمل می فرمایند بلکه اصحابش هم بعلت نظارت مولای متقیان، شفاف و پاکیزه عمل می کنند و مولی الموحدین(ع) همانند پیامبراکرم(ص) همه مردم را نسبت به اتفاقات اطرافشان حساس و متعهد می کنند، و بلکه خودشان نیز افراد و نهادهایی را برای نظارت کامل بر استیفای حقوق امت طراحی کرده و علم و پرچم مبارزه با فساد و تکاثر و بی عدالتی و هرگونه ظلمی را قاطعانه برخواهد افراشت.


وَالْمُؤْمِنُونَ وَالْمُؤْمِنَاتُ بَعْضُهُمْ أَوْلِيَاءُ بَعْضٍ يَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَيَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنكَرِ وَيُقِيمُونَ الصَّلَاةَ وَيُؤْتُونَ الزَّكَاةَ وَيُطِيعُونَ اللَّهَ وَرَسُولَهُ أُولَٰئِكَ سَيَرْحَمُهُمُ اللَّهُ إِنَّ اللَّهَ عَزِيزٌ حَكِيمٌ

مردان و زنان باایمان، ولیّ و دوست و یاور یکدیگرند؛ به کارهای درست و معروف دستور می دهند و جلو بدی ها و منکرات می ایستند و نماز را برپا می‌دارند و نه تنها به حق کسی تجاوز نمی کنند بلکه از مال خودشان نیز به مردم انفاق می کنند و زکات می‌پردازند و خدا و رسولش را اطاعت می‌کنند نه از مستکبرین داخلی و خارجی یعنی مطیع چین و روس و انگلیس و این و آن نیستند و به زودی خدا اوضاعشان را دگرگون می کند و آنان را مورد رحمت خویش قرارمی‌دهد زیرا خداوند با عزت و اقتدار و حکیم و دوراندیش است.


الْمُنَافِقُونَ وَالْمُنَافِقَاتُ بَعْضُهُم مِّن بَعْضٍ يَأْمُرُونَ بِالْمُنكَرِ وَيَنْهَوْنَ عَنِ الْمَعْرُوفِ وَيَقْبِضُونَ أَيْدِيَهُمْ نَسُوا اللَّهَ فَنَسِيَهُمْ إِنَّ الْمُنَافِقِينَ هُمُ الْفَاسِقُونَ

مردان و زنان منافق، همه از یکدیگرند. با هزار حیله و با ظواهر خوب، امر به منکر و نهی از معروف می‌کنند و دستهایشان را از اعطای حق مردم و انفاق و بخشش می‌بندند؛ خدا را فراموش کردند، و خدا نیز آنها را فراموش کرد؛ به یقین، مهمترین افراد فاسق و گناهکار، همین منافقانی هستند که ظاهری خوب و مذهبی دارند!


والسلام علی من اتبع الهدی


اگر خوشت اومد لایک کن
12