17 بهمن 1357 در ایران و شهرستان‌ها چه گذشت؟

ایران یکپارچه شادمان است و اعلام حمایت می کند. در چند منطقه مأموران بختیار دست به جنایت می زنند. اما کار رژیم ساخته است و خونریزی به حال او سودی ندارد...

به گزارش راه شلمچه، بنا به گزارش مطبوعات و خبرگزاری‌ها رئیس مجلس شورای ملی در مجلس به مناسبت بازگشت امام خمینی اظهاراتی کرد. در اظهارات او ضعف کامل رژیم به وضوح هویدا بود. سخنان رئیس مجلس غیرقانونی نشان داد که این رکن رژیم نیز همچون دیگر ارکان آن در کار از هم پاشیدن است. بختیار در همین روز دولت بازرگان را کابینه یا «دولت سایه» نامید و آقای بازرگان در پاسخ او گفت: «البته این کابینه، یک سایه نخواهد بود، بلکه کابینه ای است جدی و از فردا کارهای جاری مملکت را در دست خواهد گرفت.»[1]

اکنون همه سازمانهای دولتی، کارمندان وزارتخانه ها و بخصوص کارمندان نخست وزیری با صدور اطلاعیه های متعدد پشتیبانی خود را از دولت منتخب و معرفی شده از سوی امام اعلام داشته اند.

سه شنبه هفدهم بهمن، ایران چهره ای دیگر دارد. روز قبل در حالیکه هنوز دولت دست نشانده شاه دم از برخورداری این دولت از پشتیبانی ارتش می زد، رهبر در جمع دهها خبرنگار رئیس دولت موقت انقلاب را که از سوی شورای انقلاب پیشنهاد شده بود معرفی کرد. و با آنکه امام از حمایت کامل ملت ایران اطمینان داشت، تأکید نمود که مردم نظر خود را درباره این انتخاب اعلام دارند.

ایران یکپارچه شادمان است و اعلام حمایت می کند. در چند منطقه مأموران بختیار دست به جنایت می زنند. اما کار رژیم ساخته است و خونریزی به حال او سودی ندارد همه رخدادهای این روز را در اینجا نمی توان ذکر کرد ولی از آنجا که به دلیل تراکم خبرها ـ در بحثهای قبل و بعد ـ به انعکاس رویدادهای انقلاب در شهرستانها کمتر پرداخته ایم در اینجا به نقل نمونه هایی از آن می پردازیم که خود گویای وحدت خواست و آرمان مردم است:

دزفول: «به دنبال بازگشت امام خمینی به میهن، موج شادی دزفول را [فرا] گرفت و به شکرانه بازگشت ایشان، جوانان این شهر صدها اصله درخت در حاشیه خیابانها و دیگر نقاط کاشتند و شهر را از آثار باقیمانده وقایع اخیر دزفول پاک کردند.»

اصفهان: «برای جلوگیری از کمبود مواد غذایی و به پیروی از دستور امام خمینی، کشاورزان اصفهان در 6200 جریب زمین علاوه بر زمینهای قبلی گندم کاشتند.»

«چند صد هزار نفر از مردم اصفهان در مدرسه سلطانی چهار باغ اصفهان اجتماعی تشکیل دادند در این اجتماع قطعنامه کارگران اصفهان به پشتیبانی از تشکیل جمهوری اسلامی به رهبری امام خمینی قرائت شد.»

کرج: «بیش از سیصد هزار نفر از مردم کرج و شهرکهای اطراف که حدود صد هزار نفر آنها را زنان تشکیل می دادند، دیروز دست به راهپیمایی عظیمی زدند و از دولت مهندس بازرگان حمایت کردند.»

قم: «در راهپیمایی عظیم دیروز قم 500 هزار نفر شرکت کردند. راهپیمایان ضمن دادن شعار پشتیبانی خود را از نخست وزیر مهندس بازرگان اعلام داشتند.»

قزوین: «حدود 250 هزار نفر از مردم قزوین پس از اجتماع در مسجد نبی در خیابانها دست به راهپیمایی زدند. تظاهرکنندگان که حدود 50 هزار نفرشان را زنان تشکیل می دادند شعارهایی علیه دولت بختیار و پشتیبانی از مهندس مهدی بازرگان دادند.»

جهرم: «120 هزار نفر از طبقات مختلف مردم جهرم دست به راهپیمایی زدند.»

امام شهر (شاهرود): «با اعلام انتصاب مهندس بازرگان از سوی امام خمینی به ریاست دولت انقلابی، امام شهر یکپارچه جشن و سرور شد و مردم از صبح دیروز به طرفداری از بازرگان به راهپیمایی و تظاهرات پرداختند. مردم بسطام و روستاهای اطراف نیز به امام شهر آمده و در راهپیمایی شرکت داشتند.»

نراق: «اهالی نراق محافظت از شهر را به عهده گرفتند. مردم که شبها به نوبت نگهبانی می دهند، رفت و آمد را از ساعت 11 شب تا 4 بامداد ممنوع کرده اند. این برنامه بدنبال انتقال نیروهای انتظامی نراق به دلیجان ترتیب یافته است، در راهپیمایی بزرگی که در نراق برگزار شد تظاهرکنندگان همبستگی خود را با انقلاب ایران و مردم سایر شهرستانها اعلام نمودند.»

گرگان: «در حالیکه چند روزی از تحصن حدود بیست هزار تن از مردم گرگان در بیمارستان امام خمینی این شهر می گذرد... از طرف شورای همبستگی ملی ساری، گروهی مرکب از روحانیون، قضات، وکلای دادگستری، بازاریان، معلمان و مهندسان وارد گرگان شدند و همبستگی خود را با متحصنین اعلام کردند.»

میانه: «هزاران نفر از اهالی میانه در حالیکه روحانیون در پیشاپیش آنها حرکت می کردند دست به راهپیمایی در خیابانهای شهر زدند. و سپس بر مزار شهدای میانه اجتماع کردند و قطعنامه ای دایر بر طرفداری از حضرت آیت الله العظمی خمینی قرائت کردند.»

علی آباد گرگان: «صبح دیروز مأموران ژاندارمری علی آباد، پرچم سبز مذهبی را که چند روز قبل توسط مردم بر بالای ستون یاد بود نصب شده بود از جا کندند، این موضوع خشم عمومی را برانگیخت و منجر به تظاهرات گردید که طی آن مأمورین به سوی مردم تیراندازی کردند.»

زنجان: «دیروز حدود 50 هزار نفر از مردم زنجان در خیابانهای شهر دست به تظاهرات علیه رژیم و در پشتیبانی از امام خمینی زدند. مردم در شعارهای خود اعلام داشتند که آماده اند به فرمان امام خمینی دست به جهاد برای آزادی بزنند.»

بانه: «روحانیون شهرستان بانه با انتشار اعلامیه ای شایعات مربوط به تجزیه طلبی را محکوم و اعلام کردند که مردم بانه خواهان ایران متحد و برقراری جمهوری اسلامی هستند و هدف از انتشار شایعات تجزیه طلبی، به خاک و خون کشیدن مناطق کردنشین است.»

اردبیل: «مردم اردبیل در گروههای چند هزار نفری که اکثر آنها را جوانان شهر و حومه تشکیل می دهند از بعد از ظهر سه شنبه تا پایان روز چهارشنبه در تظاهرات متعددی شرکت کردند... مردم شهر با دایر کردن چند فروشگاه اسلامی تا حدودی کمبود ارزاق عمومی را برطرف کردند.»

مرودشت: «نمایشنامه انقلابی نهضت سربداران طی سه شب در مرودشت به روی صحنه آمد و مورد استقبال شدید قرار گرفت.»

آباده: «بیش از 5 هزار نفر از زنان و دختران آباده در یک جلسه سخنرانی مذهبی شرکت کردند.»

همدان: «20 هزار نفر از مردم همدان با برپایی تظاهراتی به پشتیبانی از امام خمینی، خواستار آزادی همافران دستگیر شده در پایگاه شاهرخی همدان و سایر پایگاههای هوایی شدند.»، «همچنین در روز 17 بهمن دهها هزار نفر از مردم همدان و روستاهای اطراف به پشتیبانی از امام خمینی و تأیید نخست وزیری بازرگان دست به راهپیمایی زدند.»

خمینی شهر (همایونشهر): «روز جمعه گذشته یکصد هزار نفر از مردم خمینی شهر در راهپیمایی بزرگی که در این شهر برگزار شد شرکت کردند و طرفداری خود را از امام خمینی اعلام داشتند.»

صغاد: «هزاران نفر از مردم صغاد فارس در تأیید نخست وزیری مهندس بازرگان دست به راهپیمایی آرام زدند. جمعیت فاصله 12 کیلومتری صغاد آباده را پیموده و به تظاهراتی که به همین منظور در آباده بر پا شده بود پیوست.»[2]

منبع: کوثر؛ ج 3، ص 206 - 209


[1]. اطلاعات 17 / 11 / 57.

[2]. روزنامه ‏های کیهان و اطلاعات 17 و 18 بهمن 57 صفحات مربوط به شهرستانها.

 

اگر خوشت اومد لایک کن
0
آخرین اخبار