جزئیاتی از اجباری شدن ماسک از در منزل در تهران

معاون کل وزارت بهداشت از اجرای اصل «اجباری شدن ماسک» در تهران از روز شنبه، خبر داد و گفت: اصل جریمه نیز تصویب شده است.

به گزارش راه شلمچه، ایرج حریرچی در گفت‌و‌گو با وبدا، درخصوص وضعیت فعلی بیمارستان‌ها در خدمت رسانی به بیماران مبتلا به کرونا، اظهارداشت: در حال حاضر، اکثر استان‌های کشور در وضعیت قرمز و هشدار قرار دارند.

حریرچی افزود: در استان تهران که وضعیت حادتری را مشاهده می‌کنیم، در حال حاضر، در بیمارستان‌ها، چهار هزار و 793 بیمار کرونایی بستری داریم که 948 بیمار در بخش‌های ICU تحت مراقبت هستند.

وی ادامه داد: با وجود اینکه به دلیل شرایط کرونایی 20 تا 35 درصد پذیرش بیماران عادی را در بیمارستان‌ها کاهش دادیم، در لحظه کنونی، 311 بیمار در اورژانس‌ها منتظر هستند تا به بخش‌های بستری منتقل شوند، اما به دلیل کمبود تخت دچار مشکل هستیم، البته در 24 ساعت آینده این مشکلات مرتفع شده و بیماران به بخش منتقل می‌شوند، اما بازهم بیماران جدیدی مراجعه می‌کنند که باید بستری شوند.

معاون کل وزارت بهداشت با بیان اینکه دستگاه‌ها و تجهیزات پزشکی دچار فرسودگی شده‌اند، گفت: مثلا در شرایط عادی 10 درصد بیماران به اکسیژن نیاز دارند، اما 100 درصد بیماران کرونایی به اکسیژن آن هم 10 لیتر در دقیقه نیاز دارند. ما دستگاه‌های اکسیژن ساز و مخازن زیادی را اضافه کرده‌ایم، اما مجبور هستیم در بعضی از مراکز حتی از کپسول اکسیژن استفاده کنیم. همچنین، دستگاه‌های سی تی اسکن که برای تعداد معینی تست در روز طراحی شده بودند، باید 200 تا 300 تست برای ریه افراد مبتلا انجام دهند.

فرسودگی شغلی نیروهای انسانی
حریرچی با‌اشاره به فرسودگی شغلی نیروهای انسانی، افزود: نیروهای انسانی بخش بهداشت و درمان هفت ماه پی‌در‌پی مشغول خدمت رسانی هستند. در بعضی از بیمارستان‌ها روزانه 50 تا 100 نفر در مرخصی استعلاجی کرونا به سر برده و به قرنطینه می‌روند و در نهایت، تعدادی بهبود یافته، تعدادی از آنها بستری و تعدادی نیز شهید می‌شوند. متاسفانه اقلیت ناهمراه جامعه، اکثریت همراه را دچار مشکلات شدیدی همچون، ابتلا، بستری و مرگ می‌کند.

جریمه برای ماسک نزدن
وی خاطرنشان کرد: اصل اجباری شدن ماسک در تهران از روز شنبه اجرایی خواهد شد. اصل جریمه نیز تصویب شده است. در مورد میزان جریمه و نحوه اعمال آن نیز کارشناسی‌های مختلفی در حال انجام است. دیروز پیش‌نویس مصوبه‌ای مبنی بر مجازات افراد کرونایی که اطلاع دارند به کرونا مبتلا هستند، اما در جامعه تردد می‌کنند نیز تهیه شد تا مجازات‌های قابل توجهی نیز برای آنها وضع شود.

نگران رفتار متناقض مردم هستیم
حریرچی درخصوص اعمال محدودیت‌ها در تهران، گفت: مصوبه فعلی تا شنبه 18 مهر ادامه دارد و این مصوبه قابل تمدید است و در هفت استان اجرا می‌شود، برای برخی استان‌ها نیز تقاضا شده تا اجرایی شود. اما ما نگران رفتار متناقض مردم هستیم. قرار نیست که با تعطیلی مدارس و مشاغل، آمار مسافرت‌ها و حضور مردم در مراکز خرید و پاساژها و.. افزایش یابد. اگر تعطیلی اعمال می‌شود، برای این است که مردم در منزل بمانند.

اگر خوشت اومد لایک کن
0
آخرین اخبار