سابقی؛

عوامل موثر در کاهش عرب ستیزی و یک درد باقیمانده!

راه شلمچه- محمدرضا سابقی؛ ریشه های عرب ستیزی ایرانیان و بالعکس، تاریخی طولانی دارد که در دوره پهلوی، تقویت نیز گردید و با وقوع جنگ تحمیلی، به چالشی برای انقلاب اسلامی ایران نیز بدل شد! تا جایی که حتی در بدنه انقلابی و مذهبی نیز می توانستیم رگه های آن را ببینیم. 

در سال های اخیر چند عامل به تضعیف نسبی این مساله منجر گردید. موفقیت های حزب الله در لبنان و محبوبیت آن در بخش مهمی از جامعه ایرانی یکی از این عوامل بود.  

همچنین تولید سریال مختارنامه با تاکیدات خاصی که روی تقبیح دعوای عرب و عجم داشت و نیز محبوبیت خود مختار پر بی تاثیر نبود.  

 در چند سال اخیر هم پدیده اربعین به کاهش جدی این حس مخرب انجامید خصوصا که امکان تجربه_زیسته و توسعه تعاملات انسانی را نیز برای هر دو جامعه مهیا کرد و محبت ها و دوستی ها را علیرغم وجود خاطرات تلخ گذشته احیا نمود. 

 امید آنکه برای بهبود روابط قومیت های رقیب موجود در کشور خصوصا لر و عرب در خوزستان نیز اقدامات هوشمندانه ای انجام گیرد تا ظرفیت بهره برداری دشمنان را از بین ببرد. 


اگر خوشت اومد لایک کن
25
10
ملایی ۱۱ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۰۷:۵۰
مرسی و ممنون ، مختصر و خوب و در عین حال جامع نوشته و از توضیحات اضافه پرهیز نموده و میتوان چند بار مطلب شما را با قلم و نویسندگی زیبایتان بارها خواند.
مرسی و ممنون
پاسخ
آخرین اخبار