گزارش برگزاری اولین کمیته فلسطین در تهران +تصاویر

اجلاس  کمیته‌های فلسطین اتحادیه بین‌المجالس کشور‌های عضو سازمان همکاری اسلامی (PUIC) و مجمع مجالس آسیایی (APA) با حضور روسای برخی مجالس کشورهای عضو این دو مجمع در هتل آزادی تهران در برگزار شد .

به گزارش راه شلمچه، صبح روز چهارشنبه 20 دی ماه، پنجمین نشست اضطراری کمیته دائمی فلسطین اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی با حضور رئیس‌مجلس و نمایندگان مجالس کشورهای اسلامی و آسیایی با شعار «همکاری پارلمان‌ها برای فلسطین» برگزار شد.

در این نشست نمایندگان کشورهای اسلامی بر لزوم آتش‌بس فوری در غزه و ارسال کمک‌های بشردوستانه برای محکوم مردم غزه و محکومیت سران رژیم صهیونیستی در دادگاه‌های بین‌المللی تاکید کردند.

  قالیباف: ادامه حیات رژیم صهیونیستی منوط به ترور و نسل‌کشی است
محمد باقر قالیباف رئیس‌مجلس شورای اسلامی در  پنجمین نشست اضطراری کمیته فلسطین اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی گفت: امری که مقامات رسمی و روحانیون افراطی صهیونیست بارها مورد تاکید قرار داده‌اند این است که هر فلسطینی خواه نوزاد خواه کودک چه زن چه مرد جوان یا کهنسال دشمن  قطعی رژیم جعلی اسرائیل و محکوم به نابودی و فنا است. این دیدگاه باید آبشخور و منشاء اصلی  کلیه سیاست‌های  شیطانی  این رژیم شیطانی در قبال  فلسطین و مسلمانان منطقه در نظر گرفته شود. 

وی تصریح کرد: واقعیت تلخ دیگر دوران ما بی‌فایده بودن دل بستن به نقش‌آفرینی سازمان  ملل  متحد درحل مشکل تجاوز و اشغالگری در فلسطین است. بی‌عملی شورای امنیت بی‌توجهی کامل سازمان ملل متحد به انجام اصلاحات اساسی اقتصادی و اجرای  سیاست‌های توسعه‌ای جدی در کرانه باختری و نوار غزه و عدم حمایت مالی کشورهای غربی از فلسطین در مقابل حمایت تمام قد آنان از رژیم صهیونیستی از جمله دلایل ناکامی و ناامیدی مردم  فلسطین شناسایی می‌شود.

قالیباف افزود: باور قطعی ما این است که تحلیل واقعی شرایط در فلسطین و برنامه‌ریزی برای هرگونه اقدام برای رهایی‌بخشی مردم مظلوم فلسطین از چنگال کیان صهیونیسم حتماً باید با نظرداشت واقعیت‌های پیش گفته انجام گیرد.

ملت فلسطین برای احقاق حقوق خود بی‌تردید از حق  دفاع و مقاومت در برابر اشغالگری و تجاوز برخوردار است و این یک حق ذاتی است که ملت فلسطین برای اعمال آن باید با بهره‌مندی از استقلال و بلوغ کامل در مورد آن تصمیم‌گیری کند و در این زمینه نیز نباید از هیچ کس اجازه بگیرد.

 رئیس ‌مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: در این زمینه آمادگی  کامل رهبری دولت و ملت ایران برای هرگونه مشارکت همفکری و هم افزایی در امر اقدام  مشترک دسته جمعی و قاطعانه دولت‌های اسلامی علیه جنایات ضد‌بشری رژیم صهیونیستی در قبال مردم مظلوم فلسطین و نیز حمایت از آرمان فلسطین را اعلام می‌کنم. بار دیگر از حضور ارزشمند شما در این اجلاس و راهکارهای عملی که برای حمایت از فلسطین و غزه ارائه خواهید داد تشکر می‌کنم و اقامت خوشی را برایتان آرزو می‌کنم.

در پایان نیز ابوالفضل عمویی نماینده مجلس ایران و عضو کمیته اجرائی اتحادیه بین المجالس کشورهای اسلامی بیانیه پایانی را قرائت کرد.

بیانیه پایانی نشست اضطراری کمیته فلسطین لزوم حمایت همه‌جانبه از مقاومت مردم فلسطین
شرکت‌کنندگان در پنجمین نشست اضطراری کمیته فلسطین PUIC در بیانیه‌ای ضمن تاکید بر توقف درگیری‌ها در غزه، لزوم حمایت همه‌جانبه خود را از مقاومت مردم فلسطین در همه اشکال آن در برابر رژیم اشغالگر صهیونیستی اعلام کردند.

 متن بیانیه پایانی پنجمین نشست اضطراری کمیته دائمی فلسطین اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی (PUIC) به شرح زیر است:

«ما شرکت‌کنندگان در پنجمین اجلاس فوق‌العاده کمیته دائمی فلسطین PUIC در تاریخ ۱۰ ژانویه ۲۰۲۴ در تهران، جمهوری اسلامی ایران گردهم آمدیم و در مورد تجاوزات وحشیانه رژیم صهیونیستی به مردم فلسطین که منجر به شهادت هزاران نفر که بخش قابل توجهی از آنها را زن و کودک تشکیل داده و همچنین منجر به تخریب گسترده غزه و تمام زیرساخت‌های حیاتی آن شده است، بحث و گفت‌وگو کردیم.

با اشاره به اینکه رژیم صهیونیستی ضمن ارتکاب این جنایات جنگی و حملات بیرحمانه، عمدا با هرگونه چشم اندازی برای آتش‌بس فوری و گشودن کریدورها به منظور ارسال کمک‌های بشردوستانه به مردم غزه و سایر مناطق فلسطین اشغالی مخالفت کرده است.

همچنین همراه با جامعه جهانی ابراز نگرانی عمیق خود را ابراز می‌داریم چرا که شعله‌های آتش اقدامات شیطانی رژیم صهیونیستی به خارج از مرزهای فلسطین اشغالی نیز کشیده خواهد شد و با عنایت به وضعیت وخیم کنونی در فلسطین کل منطقه با چالشی بسیار جدی رو‌به‌روست که می‌تواند برای صلح و امنیت جهانی نتایج خطرناکی به همراه داشته باشد.

ضمن بررسی جنایات مستمر غیرانسانی رژیم صهیونیستی علیه شهروندان فلسطینی در نوار غزه و کرانه باختری و بر اساس اساسنامه PUIC و منشور OIC و همچنین در ادامه قطعنامه‌ها و اعلامیه‌های تصویب شده توسط کنفرانس‌های مختلف PUIC و همه اعضا و ارگان‌های آن در موضوع فلسطین و کلیه قطعنامه‌های کنفرانس‌های سران کشورهای عضو OIC بدینوسیله اعلام می‌داریم.

۱- تاکید بر این که مسئله فلسطین همچنان اصلی‌ترین مسئله امت اسلامی است تا آنکه مردم فلسطین کشور مستقل خود را به پایتختی قدس تشکیل دهند همچنین قدس و مسجدالاقصی در قلب آن، خط قرمز همه مسلمانان و پایتخت جاودانه دولت فلسطین است از سویی مردم فلسطین خودشان درباره سرنوشتشان تصمیم می‌گیرند همچنین اعلام می‌داریم که ملت‌های اسلامی نمی‌توانند صحنه‌های فجیع جاری در نتیجه کشتارهای غزه که از سه ماه پیش تاکنون در حال وقوع است را برتابند. همچنین هشدار می‌دهیم که ادامه این وضعیت انفجاری بی‌سابقه در جهان اسلام را به همراه خواهد داشت.

۲-با جدیت خواستار توقف درگیری‌ها به خصوص در غزه و در همه سرزمین‌های فلسطینیان کرانه باختری و قدس و همچنین توقف تمامی عملیات‌های نظامی رژیم اسرائیل و خروج نیروهای رژیم صهیونیستی و همچنین پایان دادن به این جنگ تجاوزکارانه هستیم.

۳- بر این باور هستیم که حمایت از شهروندان غزه و کمک به آنها در این مصیبت دردناک، یک وظیفه شرعی، اخلاقی و انسانی است. ما از همه مردم و دولت‌های پارلمان‌های عضو می‌خواهیم تا از پایداری و مقاومت مردم فلسطین در غزه از لحاظ مادی، اخلاقی اطلاعاتی دیپلماتیک و سیاسی حمایت کنند. ما خواستار هماهنگی تلاش‌های آنها برای رساندن کمک‌های بشردوستانه به شهروندان غزه، به ویژه دارو، غذا، آب، سوخت چادر لوازم منزل ظروف منزل و لباس‌های زمستانی هستیم. ما خواهان ارائه کمک‌های مالی لازم به مردم فلسطین برای بازسازی سرزمینشان که توسط ماشین جنگی رژیم صهیونیستی در نوار غزه ویران شده و همچنین حمایت از پروژه‌ها و سرمایه‌گذاری‌ها برای پیشرفت اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی فلسطینیان هستیم همچنین همه تلاشمان را برای توقف شهرک‌سازی صهیونیستی و هرگونه طرح و پروژه الحاقی در کرانه باختری و برچیدن شهرک‌های موجود در سرزمین‌های فلسطین به عنوان شهرک‌سازی غیرقانونی به‌کار می‌گیریم.

۴- تأیید می‌کنیم که جنایات جنگی علیه بشریت و جنایات نسل‌کشی سیاستمداران و نظامیان صهیونیست در نوار غزه از جمله حمله نظامی، زمینی، حملات هوایی، تخریب منازل و عبادتگاه‌ها، مراکز خدمات عمومی، مدارس، بیمارستان‌ها و همچنین کشتار افراد بی‌گناه و بازداشت‌ها نقض آشکار قوانین بین‌المللی حقوق بشر دوستانه بین‌المللی و نقض عمدی قطعنامه‌های مربوطه سازمان ملل است که باید برای رسیدگی به دادگاه‌های بین‌المللی ذی‌ربط ارجاع شود ما از جامعه بین‌المللی می‌خواهیم که مسئولیت خود را به طور کامل در جهت محکومیت این اقدام‌ها و همچنین توقف فوری این تجاوزات برعهده گیرد.

۵- موکدا درخواست داریم که تقاضای ارجاع عاملان جنایات جنگی علیه بشریت و نسل‌کشی رژیم صهیونیستی به مرجع بین‌المللی دادخواهی ارجاع شود و از سازمان‌ها و نهادهای حقوق بشری و حقوقی بین‌المللی به ویژه دیوان کیفری بین‌المللی مجازات رژیم صهیونیستی را مطالبه می‌کنیم همچنین تقاضا می‌گردد رژیم صهیونیستی مجبور به پرداخت غرامت‌های مادی به قربانیان و آسیب‌دیدگان از تجاوزات اسرائیل و تخریب زیرساخت‌ها تخریب مزارع با بولدوزر و ریشه‌کن کردن درختان شود ما دبیرکل اتحادیه بین‌المجالس را مکلف می‌کنیم تا این موضوع را از طریق سازمان‌ها و ارگان‌های بین‌المللی پیگیری کند و از دولت‌های پارلمان‌های عضو می‌خواهیم که کارشناسان حقوقی خود را به تهیه اسناد در مورد جنایات رژیم اسرائیل با هدف تعقیب و محکومیت این رژیم در دادگاه‌های بین‌المللی مکلف کنند.

۶- از کشور دوست آفریقای جنوبی برای طرح شکایت حقوقی علیه اسرائیل به دلیل نقض توافقنامه جلوگیری از نسل‌کشی تشکر می‌کنیم چه آنکه اقدام اسرائیل نسل‌کشی و پاکسازی قومی است و در نتیجه این اقدامات همه شهروندان غزه را بدون استثنا هدف قرار می‌دهد. این جنایات را باید به جنایات جنگی اثبات شده اسرائیل افزود؛ از جمله کشتارهای روزانه تخریب کل محله‌ها بر سر ساکنان غیر‌نظامی آنها، محرومیت از آب، غذا، دارو همچنین کوچاندن اجباری، هدف قرار دادن بیمارستان‌ها و عبادتگاه‌ها، مدارس و مقر دفاتر سازمان ملل متحد با توجه به اظهارات و اقدامات سران باندهای تروریستی حاکم در اسرائیل همه این جنایات عمداً صورت می‌گیرد ما از کشورهای عضو پارلمانهای PUIC درخواست می‌کنیم که به اقدام آفریقای جنوبی بپیوندند.

۷- مشارکت آمریکا در تجاوزات رژیم صهیونیستی؛ چه از طریق مشارکت مستقیم در تامین آخرین جنگ افزارهای نظامی تولید شده توسط ماشین جنگی آمریکا به دشمن صهیونیستی و چه از طریق حمایت از آن و سرپوش گذاشتن بر جنایات آن در مجامع بین‌المللی و همچنین استفاده از حق وتو برای ایجاد پوشش مشروع برای تجاوز را محکوم می‌کنیم.

۸- همچنین عملیات کوچاندن اجباری مردم فلسطین از نوار غزه یا کرانه باختری توسط نیروهای جنایتکار صهیونیستی را به طور کامل رد می‌کنیم چرا که نقض جدی و آشکار قوانین بین‌المللی و کنوانسیون‌ها و منشورهای بین‌المللی حقوق بشر است ما خواستار توقف این عملیات و همچنین بازگشت همه آوارگان فلسطینی به سرزمین اصلی‌شان هستیم چرا که بر اساس قطعنامه ۱۹۴ مجمع عمومی سازمان ملل این مسئله حق تاریخی و مشروع فلسطینیان است.

۹- حمایت همه‌جانبه خود را از مقاومت مردم فلسطین در همه اشکال آن در برابر رژیم اشغالگر صهیونیستی اعلام می‌داریم؛ چرا که مقاومت در برابر اشغالگری حق مشروع همه ملت‌های تحت اشغال است ما همچنین از دولت‌های سراسر جهان می‌خواهیم که به مسئولیت خود عمل کرده و با عدالت و شفافیت در مورد تجاوزات وحشیانه اسرائیل علیه شهروندان غیر مسلح در نوار غزه قضاوت کنند؛ کشتار تخریب و کوچاندن مردم که عامل آن رژیم اشغالگر صهیونیستی است و قربانیان آن مردم غیرمسلح فلسطین هستند را با یکدیگر همسان ندانسته و از تمامی اقدامات پارلمانی مجلس ملی فلسطین در تمامی سطوح و شبکه‌های پارلمانی منطقه‌ای بین‌المللی حمایت کنند.

۱۰- به روح شهدای غزه و کرانه باختری و اصحاب رسانه که به دست نیروهای متجاوز عملیات صهیونیستی به شهادت رسیدند و همچنین شهدای لبنان مقاوم و سایر مناطق درود می‌فرستیم و از مقاومت مردم فلسطین در غزه تجلیل می‌کنیم.

۱۱- از پارلمان‌های عضو خواسته می‌شود قوانین مورد نیاز برای کمک به مردم فلسطین و مقابله با اشغالگری را در پارلمان خود به تصویب برسانند.

۱۲- ادامه یافتن اقدامات تحریک‌کننده و خشونت بار شهرک‌نشینان استعمارگر و نیروهای رژیم اشغالگر علیه ساکنان کرانه باختری و شهر قدس که شکلی از آپارتاید جداسازی و تبعیض‌نژادی توسط تروریست‌های رژیم صهیونیستی است را به شدت محکوم می‌کنیم اینها تلاش‌هایی است در راستای غصب اراضی فلسطینیان. همچنین تداوم تجاوز به اماکن مقدس اسلامی و مسیحی در شهر قدس با هدف تغییر وضعیت تاریخی و حقوقی مسجدالاقصی را به شدت محکوم می‌کنیم و خواستار توقف فوری همه اقدامات اشغالگرایانه علیه فلسطینیان هستیم.

۱۳- از تلاش‌های بی‌شائبه جناب آقای ابراهیم بوغالی ریاست دوره‌ای اتحادیه در مدت زمان ریاست ایشان در راستای حمایت از فلسطینیان ثابت قدم و مقاومت فلسطین تجلیل و قدردانی نموده و به نمایندگان صادق پارلمان‌های عضو در اقصی نقاط جهان که خواستار برقراری صلحی بین‌المللی و امنیت هستند توصیه می‌کنیم که در کنار مردم فلسطین بمانند تا آنها بتوانند سرزمین غصب شده خود را پس بگیرند و دولت مستقل و با حاکمیت به پایتختی قدس را تشکیل دهند.

همچنین از تلاش‌ها و ابتکارهای جناب بوغالی از زمان آغاز حملات رژیم صهیونیستی تجلیل نموده و از ایشان تقاضا داریم به مساعی خود تا پایان این جنگ نابرابر در فلسطین اشغالی ادامه دهند.

۱۴- مراتب تقدیر و تشکر خود را از تلاش‌های بی‌وقفه صورت گرفته توسط جمهوری اسلامی ایران در حمایت و مشارکت در قضیه فلسطین اعلام می‌داریم. همچنین مراتب سپاسگزاری و قدردانی خود را از جمهوری اسلامی ایران و عالیجناب دکتر محمدباقر قالیباف ریاست محترم مجلس شورای اسلامی در میزبانی این نشست مهم بیان داشته و برای مردم مقاوم فلسطین آرزوی پیروزی و سرافرازی داریم.»

اگر خوشت اومد لایک کن
0
آخرین اخبار