تا انتخابات 1400؛

اولین گام محمدخاتمی برای دور زدن یاران هاشمی و احمدی‌نژاد با اپوزیسیون!

رصد اقدامات برخی از طرفداران محمود احمدی نژاد در فضای مجازی نشان می دهد که آنها تمایل جدی دارند، که احمدی نژاد به عنوان اصلی ترین چهره اپوزسیون نظام در حال حاضر معرفی شود!

به گزارش راه شلمچه، با نمایان شدن بیشتر انحرافات سیاسی و اعتقادی احمدی نزاد در چند سال اخیر، او تلاش کرده که خود را یک چهره منتقد و فراتر از آن اپوزسیون حاکمیت نشان بدهد. اما رصد اقدامات برخی از طرفداران محمود احمدی نژاد در فضای مجازی نشان می دهد که آنها تمایل جدی دارند، که احمدی نژاد به عنوان اصلی ترین چهره اپوزسیون نظام در حال حاضر معرفی شود! خط سیر تبلیغات رسانه‌ای درباره احمدی نژاد نیز همین موضوع را تایید می کند و تاکنون او در گفتگوها و مواضع خود ساختارشکنی های قابل تاملی را انجام داده است. نکته قابل تامل اینجاست با وجودی که بسیار محتمل است که محمود احمدی نژاد در صورت ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری، توسط شورای نگهبان رد صلاحیت شود، اصرار برخی طرفداران احمدی نژاد بر معرفی او به عنوان اصلی ترین چهره اپوزسیون نظام با چه هدفی صورت می گیرد؟!

* اولین گام محمدخاتمی برای دورزدن یاران هاشمی رفسنجانی و کروبی برای انتخابات 1400
اصلاح طلبان این روزها درگیر تعیین تکلیف نهاد اجماع ساز خود هستند. نهادی که قرار است با حضور سی حزب اصلاح طلب و ده شخصیت ملی این جریان درباره انتخابات 1400 تصمیم گیری کند. در این میان یکی از اصلی ترین دعواها بر سر میزان سهمیه تصمیم گیری در این نهاد انتخاباتی است. اکثر احزاب اصلاح طلب نگران این موضوع هستند که خاتمی تمام ده نفر عضو حقیقی نهاد جدید را از نزدیکان خود قرار بدهد و عملا همه کاره دوباره سیاستگذاری ها و معرفی گزینه نهایی مورد نظر خود برای انتخابات ریاست جمهوری شود. احزاب قدرتمند اصلاح طلب منجمله کارگزاران، اتحاد ملت و حتی حزب اعتماد ملی نیز دعوای جدی برای گرفتن سهمیه در این نهاد با یکدیگر دارند. با این وجود به اعتقاد برخی ناظران سیاسی پیام اخیر خاتمی به کنگره حزب اتحاد ملت ایران اسلامی و طرح رسمی و علنی شکل گیری نهاد اجماع ساز در جمع اعضای حزب اتحاد ملت، اقدامی نمادین و به نوعی بها دادن بیشتر و محوریت بخشی به این حزب که اکثریت آن از نزدیکان خود خاتمی هستند، محسوب می شود. البته سابقه خاتمی نیز نشان می دهد که او بیش از همه احزاب اصلاح طلب، بیشتر به حزب اتحاد ملت نزدیک بوده و عملا بیشتر برنامه های اصلی سیاسی مدنظر خود را با اعضای این حزب پیش می برد. برجسته سازی هدفمند حزب اتحاد ملت در حال حاضر بیشترین پیام را به حزب کارگزاران به عنوان یاران سنتی هاشمی رفسنجانی و حزب اعتماد ملی به عنوان نزدیکان مهدی کروبی منتقل کرده است. خلاصه این پیام نیز این است که همانند سالهای گذشته خاتمی، حزب نزدیک به خود را به احزاب نزدیک به یاران هاشمی رفسنجانی و مهدی کروبی ترجیح می دهد.

*نتایج قابل تامل یک نظر سنجی درباره تحلیل مردم از وضعیت کشور
نتایج یک نظرسنجی نشان می دهد که 8/70 درصد مردم مهمترین مشکل خود را مشکلات اقتصادی، گرانی و بیکاری عنوان کرده اند و 2/8 درصد نیز مفاسد اقتصادی دانسته اند.  همچنین در پاسخ به این سئوال که مهمترین عامل مشکلات اقتصادی چیست؟ 36 درصد سوءمدیریت دولت ،  29.5 درصد رانت خواری و مفاسد و فساد مدیران،  26 درصد تحریم های خارجی و 5.8 درصد اقدامات مخالف دولت را عنوان کرده اند. همچنین 90 درصد شرکت کنندگان در این نظرسنجی گفته اند  که امنیت برای ما مهم است. 7.4 درصد هم گفته اند که آزادی های اجتماعی برای ما مهم است. 


منبع؛ جهان نیوز

اگر خوشت اومد لایک کن
2